Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

nie potrafię sobie poradzić z ochroną powrotu, która wyłącza podłogówkę oraz z falującą temperaturą na kotle. Mam specjalny "mały obieg kotłowy" z własną pompką jako ochrona powrotu, ale nie działa to jak powinno.

- w domu 100% podłogówki

- zawór 3D, reguluje temperaturę podłogówki

- ochrona powrotu realizowana jest przez oddzielny obwód z pompką, na którym dodatkowo umieściliśmy jeden mały kaloryfer w przedsionku[

- ochrona powrotu realizowana jest również przez CWU, gdy ten pracuje

- kocioł Defro Eko Duo Uni ze sterownikiem Techa

 

Kiedy odpalam ochronę powrotu przez mały obieg kotłowy (przez kaloryfer) to zawór 3D odcina podłogówkę. Kaloryfer nie jest zapowietrzony (sprawdzałem), termostat na kaloryferze jest otwarty.

 

Co udało mi się ustalić:

1. Jeżeli pracuje CWU (np. latem) to kocioł pracuje idealnie, temp. powrotu +50C, temp.

2. Jeżeli pracuje podłogówka + CWU, to również jest ok, czyli jak wyżej.

3. Jeżeli pracuje sama podłogówka, bez ochrony powrotu to wiadomo - dużo pali, a temp. powrotu 25C, temp. na kotle faluje.

4. Jeżeli pracuje podłogówka, a ochrona powrotu jest realizowana przez pojedynczy kaloryfer to:

- temperatura na zaworze 3D gwałtownie wzrasta

- zawór 3D zmyka się (podłogówka przestaje pracować)

- kocioł jest zadowolony grzejąc sam siebie :(

 

Nie rozumiem, czemu ochrona powrotu działa przez CWU ale nie działa przez CO. Czy zawór 3D za bardzo się nagrzewa i należałoby przesunąć czujnik temp bliżej pompy podłogowej? Czy brakuje mi jakiegoś zaworu zwrotnego? Czy ciśnienie wody powracającej z CO jest za duże?

 

aa.jpg

Edytowane przez geszue
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/241190-ochrona-powrotu-wy%C5%82%C4%85cza-pod%C5%82og%C3%B3wk%C4%99/
Udostępnij na innych stronach

@G69 mam zrobione jak na załączonym przez Ciebie schemacie z jednym wyjątkiem - na schemacie w obiegu podłogowym zawór różnicowy jest na powrocie, za zaworem 3D. U mnie zawór różnicowy jest na zasilaniu, tuż za pompą, czyli tak samo jak na schemacie dla CWU i małego obiegu kotłowego. Załączam zdjęcie

 

bbb.jpg

nie jestem hydraulikiem ale myślę że powinieneś zmodyfikować układ do tego schematupost-18583-0-05258000-1484900484.jpg

tzn zamiast grzejnika wstawić sprzęgło hydrauliczne a ochronę powrotu realizować zaworem termostatycznym

Prawdopodobnie źle są wpięte powroty.

1. Powrót do zaworu 3d powinien iść tylko z ogrzewania podłogowego a nie tak jak u Ciebie z podłogi i CWU.

2. Pompa CO ( grzejnik) przepycha wodę do kotła i jednocześnie do zaworu 3d podgrzewając podłogówkę i zawór 3d się zamyka.

Myślę że powinno się przerobić instalację wokół kotła.

@gresik

 

ad 1. To co mówisz zdaje się mieć sens. Powiedz proszę, czy zasilanie zaworu 3D wyłącznie powrotem z podłogówki, to oczywista oczywistość, złota zasada? Bo aż ciężko mi uwierzyć, że mój hydraulik mógłby popełnić taką gafę.

ad 2. Ten mechanizm rozumiem. Zastanawiam się czy w takim przypadku nie powinno wystarczyć odsunięcie czujnika temp. od zaworu 3D dalej w stronę pompy podłogówki? Oczywiście sprawdzę jak tylko zacznie się okres grzewczy, ale jeżeli odpowiedz już teraz brzmi "nie" to wolę przerobić układ jak opisałeś w punkcie 1 zanim zacznę palić w piecu :)

@gresik

czy zasilanie zaworu 3D wyłącznie powrotem z podłogówki, to oczywista oczywistość, złota zasada? Bo aż ciężko mi uwierzyć, że mój hydraulik mógłby popełnić taką gafę.

Tak.Jest to niezależny obwód pracujący na innej temperaturze niż pozostałe obwody.

@gresik straszysz :) ale mam nadzieję, że jednak nie jest tak źle. Załączam zdjęcia.

 

Wyjaśnię, tylko czemu ochrona powrotu realizowana jest za pomocą kaloryfera. W domu jest 100% podłogówki, była potrzeba 1 kaloryfera. Według hydraulika można ochraniać powrót za pomocą kaloryfera, który i tak potrzebował pompki, a dodatkowo takie rozwiązanie było podobno prostsze i tańsze (tylko jeden zawór wielodrożny, jeden sterownik).

 

ccc.jpg

 

ddd.jpg

Edytowane przez geszue

Chyba już rozumiem dokładnie co próbowaliście mi przekazać. Teraz pytanie jak to naprawić. Czy wystarczy wstawić zawór różnicowy w zaznaczonym miejscu?

 

eeee.jpg

 

 

Zostawiam podsumowanie dla takich samych laików jak ja: Zawór 3D na zasilaniu musi dostać wodę powracającą z obiegu, którym ten zawór steruje. I to jest rzecz święta. Taka woda ma zawsze temp. mniejszą lub co najwyżej równą temp. na wyjściu zaworu 3D. Dzięki temu zawsze możliwe jest mieszanie wody w celu obniżenia jej temp. Jeżeli na wejściu zaworu 3D damy powrót z innego obiegu np. z kaloryfera - jak to ma miejsce u mnie - to może się zdarzyć, że temp. powrotu z tego obiegu będzie wyższa i zawór 3D nie będzie miał zimnej wody do podmieszania. W tej sytuacji mój sterownik nie potrafiąc obniżyć temp. zaworu 3D zamykał mi ten zawór, żeby nie przegrzać podłogówki.

eeee.jpg

Edytowane przez geszue
Człowiek jak chce to się wszystkiego nauczy. Jak już rozdzielisz powrót z podłogówki to na rurze powrotniej z podłogówki wstawiasz zawór zwrotny aby pompa z innego obiegu nie podpychała wody w obieg powrotni ogrzewania podłogowego. Trochę namieszałem ale może się kapniesz o co chodzi.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...