Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Program Czyste Powietrze - Co warto wiedzieć ?


Recommended Posts

a co jak babcie z dziadziami z ręcinami z takiego krakowskiego Kazimierza z emeryturkami po 1000 zł wsadzą im gaz ...każą wywalić piece kozy z kamienic ....

chyba zamarzną w zimie...przecież ich stać nie będzie na ogrzewanie ... a gdzie leki , życie..

 

No właśnie krakowski Kazimierz - idąc za "ekologiczną modą" - ogłosili strefą z zakazem wjazdu dla pojazdów spalinowych. Dla radnych i UM jest zgodnie z modą, a przedsiębiorcy kwiczą :/

A w kwestii programu "czyste powietrze" to jak widać jest dużo rozbieżnych informacji. Dobrze że istnieją takie fora...grunt to wymiana doświadczeń i informacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 321
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dom ma ponad 50 lat, jest nieocieplony. Inwestycja objęłaby docieplenie ścian i wymianę źródła ogrzewania. Czy jest sens przechodzić na ogrzewanie gazowe? Czy po dociepleniu takiego domu koszty będą znośne? Za takie uważam średnio 800 zł, maksymalnie 1000 zł za miesiąc w sezonie grzewczym. Słyszałem już różne historie, jak to całoroczny koszt ogrzewania gazem w docieplonym domu zamknął się w kilkuset zł, ale mnie chodzi o stary dom, który nawet gdy będzie docieplony, to chyba nie da się kosztów miesięcznych obiżyć znacząco ogrzewając gazem? Ma ktoś może doświadczenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki duży ten dom masz wiecej szczegolów ,ile metrow czy jakis kostka czy stodola ile teraz spalasz itp

 

Dom typu kostka z początku lat 60-tych, łącznie około 170 metrów kwadratowych, parter + piętro. Zwykła cegła i bloczki. Okna plastikowe ze współczynnikiem 1.1 wymienione 20 lat temu, więc już też nie nowe. Na dachu styropapa położona 10 lat temu. Jest piwnica pod całym domem, strychu nie ma, dach bezpośrednio nad pierwszym piętrem. Teraz paląc węglem zużywam około 7 ton na sezon, gdy jest taka zima jak teraz to ciut mniej, ale gdyby było więcej mrozów, doszłoby pewnie do 8 ton.

Mam niestety w domu problem z wilgocią, czyli okresowo pojawiające się zagrzybienie i pleśń w rogach niektórych pokoi, z czym walczymy ale w niedocieplonym domu jest to niestety walka z wiatrakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem po ociepleniu grzyb nie zniknie. Jak ocieplisz styropianem to będzie jeszcze gorzej. Teraz masz chociaż jakieś nieszczelności. Musisz poprawić wentylację.

 

Nieszczelności w ścianach ?? Zimny dom, nieocieplony to często = oszczędzanie za pomocą zatykania wentylacji zimą

Wentylacja wentylacją, ale wilgoć lubi zimne, jednowarstwowe ściany i często ich ocieplenie wystarcza by zlikwidować problem grzyba zakładając że wentylacja jako taka jest a mury nie piją wody z fundamentów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom typu kostka z początku lat 60-tych, łącznie około 170 metrów kwadratowych, parter + piętro. Zwykła cegła i bloczki. Okna plastikowe ze współczynnikiem 1.1 wymienione 20 lat temu, więc już też nie nowe. Na dachu styropapa położona 10 lat temu. Jest piwnica pod całym domem, strychu nie ma, dach bezpośrednio nad pierwszym piętrem. Teraz paląc węglem zużywam około 7 ton na sezon, gdy jest taka zima jak teraz to ciut mniej, ale gdyby było więcej mrozów, doszłoby pewnie do 8 ton.

Mam niestety w domu problem z wilgocią, czyli okresowo pojawiające się zagrzybienie i pleśń w rogach niektórych pokoi, z czym walczymy ale w niedocieplonym domu jest to niestety walka z wiatrakami.

 

Właśnie takie obiekty wymagają gruntownej termomodernizacji i dla takich obiektów powinien działać program Czyste Powietrze. Jeśli chcesz znać naszą wizję na Twój budynek i sposób na poprawę jego efektywności energetycznej i Waszej jakości życia, to polecam kontakt z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci zarówno w projekcie zmian i modernizacji jak i w procesie pozyskania dofinansowania.

Zobacz, może warto zlecić taki wymagający budynek doświadczonym ekspertom. Sprawdź co oferujemy TUTAJ

Pozdrawiam i czekam na efekty kontaktu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takie obiekty wymagają gruntownej termomodernizacji i dla takich obiektów powinien działać program Czyste Powietrze. Jeśli chcesz znać naszą wizję na Twój budynek i sposób na poprawę jego efektywności energetycznej i Waszej jakości życia, to polecam kontakt z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci zarówno w projekcie zmian i modernizacji jak i w procesie pozyskania dofinansowania.

Zobacz, może warto zlecić taki wymagający budynek doświadczonym ekspertom. Sprawdź co oferujemy TUTAJ

Pozdrawiam i czekam na efekty kontaktu :)

 

w linku powyżej jest opisane, że jest "możliwość zlecenia audytu swojej obecnej instalacji" - na czym to polega ? Co to za audyt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w linku powyżej jest opisane, że jest "możliwość zlecenia audytu swojej obecnej instalacji" - na czym to polega ? Co to za audyt?

 

Witaj,

Termomodernizacja budynku to kosztowne przedsięwzięcie. Dla uzyskania pożądanych efektów polegających na zmniejszeniu kosztów ogrzewania budynku, należy przeprowadzić jego szczegółową analizę energetyczną. Dopiero wówczas można przystąpić do działań ograniczających ucieczkę ciepła z budynku i zmniejszających jego zapotrzebowanie na ciepło. Taką analizą jest audyt energetyczny budynku mieszkalnego.

Audyt energetyczny to ekspertyza określająca zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne prac prowadzących do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło budynku. Umożliwia on dokonanie obiektywnej oceny zasadności przeprowadzanych prac modernizacyjnych i wskazuje najbardziej optymalne rozwiązania, zarówno z punktu widzenia kosztów realizacji, jak również oszczędności energii.

Celem audytu jest zalecenie konkretnych, optymalnych rozwiązań (technicznych, organizacyjnych, formalnych) wraz z określeniem ich opłacalności.

 

Audyty mogą obejmować takie elementy, instalacje i urządzenia w budynkach związane z zużyciem energii, jak:

- przegrody zewnętrzne (ściany, dachy, stropodachy),

- okna,

- instalacje grzewcze,

- instalacje wentylacyjne,

- instalacje klimatyzacyjne,

- instalacje ciepłej wody użytkowej,

- oświetlenie,

- zastosowanie wszelkich dostępnych źródeł odnawialnych (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, instalacje do spalania biomasy i inne dostępnie lokalnie odnawialne źródła energii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witajcie,

Ja mam dzisiaj takie pytanie o to, czy ktoś z Was miał do czynienia z koniecznością dokonania korekty wniosku?

Pytam, bo coraz częściej mówi się o tym, że są problemy z korektami wniosków. Wielu Wnioskodawców otrzymało informacje z wezwaniem do złożenia korekty wniosku. Wywołuje to bardzo dużo pytań i watpliwości jak dokonać poprawnej korekty wniosku.

Jeśli złożony wniosek od dofinansowanie będzie wymagał korekty, pracownik WFOŚiGW poinformuje Wnioskodawcę o konieczności uzupełnienia informacji za pośrednictwem poczty e-mail, telefonicznie lub listownie.

 

Informacja o konieczności złożenia korekty na Portalu Beneficjenta pojawia się po zalogowaniu na Portalu Beneficjenta w skrzynce podawczej w kolumnie “Kwalifikacja przez WFOŚiGW” pojawi się wpis “Wymaga uzupełnienia/korekty”.

Może to ciekawy temat do poruszenia i wymiany doświadczeń na ten temat?

 

Chętnie się dowiem jakie były powody dla których musieliście złożyć korektę. Może będę mógł pomóc w pytaniach na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonywałam korekt bez problemu. Oprócz e-maila który punkt poprawić, pani zadzwoniła i szczegółowo wyjaśniła drobne błędy. Główny błąd był w obliczeniu dochodu na podstawie pita 37. za mało po odliczałam i w ten sposób zawyżyłam sobie dochód. (dofinansowanie wzrosło o 10%):)

Składki zdrowotne warto pobrać z ZUSu bo są wyższe niż na picie (potrzebne do odliczenia z dochodu).

Edytowane przez matikati
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja do osób pracujących i rozliczających się za granicą, potwierdzeniem dochodów jest rozliczenie podatkowe z danego kraju. Dochody również pomniejsza się o składki analogicznie jak w PL

A jak ten zagraniczny dochód, w przypadku gdy przekracza 1600 zł/osobę przekłada się na korzyści przy nowo budowanym domu? Bo na początku była ulga w podatku, którego się przecież w kraju nie płaci. Coś się zmieniło? Oboje z żoną pracujemy za granicą, co możemy zyskać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o konieczności korekty dowiedziałem się z maila , który dostałem od Funduszu. Niestety był to jak dotąd jedyny odzew (wniosek złożony 4 listopada). Poprawiłem błąd rachunkowy w wyliczeniu dochodu - wniosek: ktoś to czytał i sprawdził.... Poprawiony wniosek wysłałem mailem i na papierze pocztą, natomiast przy próbie wysłania go przez skrzynkę podawczą, okazało się że system nie przyjmie wniosku na starym formularzu (wersja 2xx), musi być nowy wniosek na nowym formularzu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wypełniałem wniosek pod koniec ubiegłego roku bo program CZYSTE POWIETRZE w sumie wyglądał atrakcyjnie. 30% dofinansowania to ponad 15 000 zł, więc warto było się nad tym pochylić. Udało mi się po wielu próbach dodzwonić do Urzędu Marszałkowskiego, bo miałem zapytanie : po kiego mi w chałupie z lat osiemdziesiątych AUDYT Energetyczny, skoro domy z tamtych lat mają niską efektywność energetyczną. Pani mi nie odpowiedziała na to pytanie, tylko stwierdziła, że wnioski są wstrzymane. Postanowiłem skorzystać z ulgi podatkowej na termoizolację, bo to 18% a program CZYSTE POWIETRZE to już tylko chyba 15%. Do dzisiaj nie wiem czy ten AUDYT jest obowiązkowy czy nie. Jedni mówią tak a inni tak. Ogólnie doszedłem do wniosku, że trzeba dokonać kompleksowej termoizolacji domu a to już koszt ponad 100 000zł, więc warto skorzystać z obu programów. Nie wiem czy dobrze rozkminiam;

 

Do Ulgi 18% wrzucę bezwzględnie Fotowoltaikę, ocieplenie stropu na poddaszu plus ocielenie piwnicy itp.

Z programu CZYSTE POWIETRZE zamontuję Pompę Ciepła i termoizolację ścian do U 019, bo w tabeli we wniosku powyżej nie wchodzi. Tak to sobie wyobrażam.

 

Tylko co z tym AUDYTEM, bo to w moim przypadku wyrzucone powietrze i krew mnie zalewa. I jak to z rozliczeniem wygląda? Wypełniam PIT w 2020roku za 2019 i Urząd Skarbowy oddaje mi kasę - ponad 9 000zł? Bo innego sposobu nie widzę. I czy za te 15% DOTACJI TEŻ trzeba zapłacić podatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzychmalina : ,,: po kiego mi w chałupie z lat osiemdziesiątych AUDYT Energetyczny" . Audyt jest NIE POTRZEBNY !!! Robisz tylko to co ci pasuje.

Jestem już po korektach wniosku (dom z lat 60-tych), wniosek sam wyliczył sobie grubość docieplenia (15 cm. szary styropian 033 ) na podstawie roku budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłam korektę nie było problemu, tylko trzeba pamiętać że jak wniosek składaliśmy w 2018 roku to korektę robimy na starym wniosku nie nowym.

Czekam aktualnie na umowę. I jak dobrze pójdzie to Państwo dorzuci się do kotła gazowego i przyłącza gazowego.

Ps. w panelu funduszu mam status : wysłano wniosek xx.10.2018

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...