Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika - parę pytań laika


sylwekr

Recommended Posts

Witam

Zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną i z racji że dom wybudowałem w 90% pracą własnych rąk to też chciałbym z fotowoltaiką samemu powalczyć. W domu mam wszystko na prąd i pod panele chciałbym wykorzystać dach garażu na którym docelowo docelowo by zmieściła sie instalacja 10KW, ale po kolei:

- czy budując instalacje fotowoltaiczną przed wpieciem do mojej instalacji musze załatwić papierologię z zakładem elektrycznym, czy jeśli bym na początku zrobił mniejszą instalację i zużywał w 100% energię to nie muszę żadnych formalności depełniać ?

- chciałbym wybudować instalację "na raty" ale nie bankowe. Przykładowo w przyszłym roku 3 KW, w kolejnym następne 3KW, i za 2 lata kolejne. Jak do tego podejść. Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz być rozliczany jak Prosument (bilansowanie między fazowe i sieć jako magazyn o sprawności 80%) to zapomnij o inwerterach jednorazowych.

Planując rozwój dobierze inwerter do max albo 1/2 mocy. np z możliwości podłączenia dwóch (czterech stringów).

 

Nie dostaniesz zgody na przyłącze bez projektu, z podpisami wykwalifikowanych ludzi- projekt musi podpisać instalator.

Powodzenia, warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Projekt można skopiować od kogoś kto już go złożył w ZE bo wszytkie wyglądają tak samo.

Podpis kogoś z kwalifikacjami jest do załatwienia.

Że warto to się zgadzam. Zwłaszcza jak się to zbuduje samemu.

 

Chyba działania mało etyczne i niezgodne z prawem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłeś wydźwięk poprzedniego wpisu:

Projekt można skopiować od kogoś kto już go złożył w ZE bo wszytkie wyglądają tak samo.

Podpis kogoś z kwalifikacjami jest do załatwienia.

Skopiować od kogoś kto złożył i załatwić podpis.

Skopiować to znaczy nielegalnie skopiować cudzy projekt.

W necie są gotowe projekty do legalnego skopiowania? Dziwne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Nie dostaniesz zgody na przyłącze bez projektu, z podpisami wykwalifikowanych ludzi- projekt musi podpisać instalator.

Powodzenia, warto.

 

To nie tak... Nie jest wymagany projekt. Uściślając wymagany jest schemat elektryczny instalacji PV. By instalacja PV była przyjęta przez ZE trzeba oddać im Zgłoszenie mikroinstalacji na druku danego Operatora. Jeśli wszystkie wymogi ze zgłoszenia spełnisz wymienią bezpłatnie licznik, podpiszesz Umowę Kompleksową i stajesz się Prosumentem.

Oczywiście na zgłoszeniu powinien znaleść się podpis osoby, która wzięła odpowiedzialność za prawidłowie wykonanie PV, czyli SEP`owiec, certyfikowany OZE`owiec, lub stosowny projektant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Może uzyskam odpowiedź na swoje pytanie... Dzisiaj (27.12.) mija 30 dni od złożenia wniosku o zainstalowaniu fotowoltaiki. Energa S.A. ma podobno 30 dni na wymianę bądź przeprogramowanie licznika na dwukierunkowy. Do dzisiaj cisza. Wkurza mnie to i zastanawiam się, czy można w jakiś sposób pociągnąć operatora do odpowiedzialności za niedotrzymanie terminu? Nie mogę znaleźć w sieci żadnych konkretów. Panele leżą na dachu i się nudzą, ja bulę za prąd... coś można z tym zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz ,tak jak napisał kudlaty , jak masz skrzynke na płocie to gdy akurat nie ma Cie w domu to nawet nie zauważysz... u mnie byli z licznikiem po 4 dniach od zgłoszenia -w weekend majowy :D 27 kwietnia zgłoszone i instalacja skończona o 19tej (piatek) i w środę 2 maja o 11tej już miałem nowy ( firma montująca ma jakieś chody w Eneii) Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam

Zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną i z racji że dom wybudowałem w 90% pracą własnych rąk to też chciałbym z fotowoltaiką samemu powalczyć. W domu mam wszystko na prąd i pod panele chciałbym wykorzystać dach garażu na którym docelowo docelowo by zmieściła sie instalacja 10KW, ale po kolei:

- czy budując instalacje fotowoltaiczną przed wpieciem do mojej instalacji musze załatwić papierologię z zakładem elektrycznym, czy jeśli bym na początku zrobił mniejszą instalację i zużywał w 100% energię to nie muszę żadnych formalności depełniać ?

- chciałbym wybudować instalację "na raty" ale nie bankowe. Przykładowo w przyszłym roku 3 KW, w kolejnym następne 3KW, i za 2 lata kolejne. Jak do tego podejść. Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?

 

Zrób to na mikroinwerterach Hoymiles, w swoim tempie będziesz mógł to rozbudowywać, na klasycznym inwerterze nie ma opcji z 3 do 10 kw. Nie zabieraj się lepiej do tego sam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Witam

Zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną i z racji że dom wybudowałem w 90% pracą własnych rąk to też chciałbym z fotowoltaiką samemu powalczyć. W domu mam wszystko na prąd i pod panele chciałbym wykorzystać dach garażu na którym docelowo docelowo by zmieściła sie instalacja 10KW, ale po kolei:

- czy budując instalacje fotowoltaiczną przed wpieciem do mojej instalacji musze załatwić papierologię z zakładem elektrycznym, czy jeśli bym na początku zrobił mniejszą instalację i zużywał w 100% energię to nie muszę żadnych formalności depełniać ?

- chciałbym wybudować instalację "na raty" ale nie bankowe. Przykładowo w przyszłym roku 3 KW, w kolejnym następne 3KW, i za 2 lata kolejne. Jak do tego podejść. Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?

 

Ja już ostatnio jednego Pana przekonałem, żeby się jednak spotkał z porządną firmą i teraz mi za to dziękuje :) Nie ma co instalować samemu, lepiej zaufać profesjonalistom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już ostatnio jednego Pana przekonałem, żeby się jednak spotkał z porządną firmą i teraz mi za to dziękuje :) Nie ma co instalować samemu, lepiej zaufać profesjonalistom.

A ja proponuję, żebyś poszedł szukać owieczek gdzie indziej. Właśnie jestem po samodzielnym montażu instalacji. Nawet nie chce mu się pisać o różnicy w kosztach i jakości wykonania, bo zapewne sam doskonale wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...