Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika - parę pytań laika


sylwekr

Recommended Posts

Ja bardzo długo chciałem sam montować ale jak sie spotkałem z jedną firmą drugą to sie szybko przekonalem zeby zayfać specjalistom. Znajomy jest elektrykiem to tez robił instalacje w Dębicy to firma mu instalowała.

 

Jeśli nie czujesz się na siłach to oczywiście lepiej jest zaufać specjalistą- jednak niesie to za sobą pewien problem- jak odróżnić specjalistę od partacza? :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mamy tutaj trzy podstawowe warianty "zalecanego" sposobu podejścia do instalacji PV :

 

1.szukamy wykonawcy

-wybierając wykonawcę powinniśmy wiedzieć coś o zastosowanych podzespołach , czy jakościowo nam pasują (trzeba poczytać)

-trzeba wiedzieć o kardynalnych błędach w montażu instalacji PV (tak, trzeba znowu poczytać) oraz jej doboru

-kiedy już się coś wie o instalacjach PV , wtedy można oglądać wykonane już instalacje danego wykonawcy

 

2.system gospodarczy

-robimy ile potrafimy i ile potrafimy się nauczyć , ale głównie drobiazgi lub proste technicznie rzeczy

-kupujemy sami podzespoły i usługi

-oczywiście trzeba wiedzieć co i jak czyli trzeba czytać (j/w)

 

3.samodzielny montaż

-tutaj trzeba mieć jakieś doświadczenie techniczne

-trzeba ocenić własne umiejętności oraz możliwość uczenia się praktycznych umiejętności montażowych

-oczywiście trzeba czytać

4.kombinacja pkt 2 i 3 czyli robimy to czego jesteśmy "pewni" , a resztę zlecamy (może być po znajomości , po rodzinie -za flaszkę ,za przysługę, za stówę ,itp,itd)

 

A na koniec-myślę ,że trzeba ruszyć 4 litery i czytać fachową literaturę...I nie chodzi tu o grube tomy-jest bardzo dużo opracowań branżowych , edukacyjnych.

Ja kupiłem sobie książkę Bogdana Szymańskiego pt Instalacje fotowoltaiczne wyd 8, czytałem opracowania na stronie http://www.instsani.pl/403/panele-fotowoltaiczne (wiedza dla uczniów technikum !).Oczywiście nasze forum także czytałem-ale w zakresie szczegółów , a nie pełnej wiedzy...

 

O...i tyle

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Problem to będzie, jak za parę lat firmy montujące PV zakończą działalność/zaczną pod inną nazwą i szukaj wiatru w polu...

To jest taka branża, że pracownicy szybko się uczą i zakładają swoje własne firmy montujące panele na dachu. Ciężko w tej branży utrzymać dobrego pracownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z gwarancją produktu - gdzie to będziesz reklamował jak coś się przytrafi? Może być problem...

 

Dokładnie tak samo jak w przypadku reklamowania u wykonawcy-tylko ,że będę reklamował u sprzedawcy.

Przeczytałem warunki gwarancji i niby jeśli nic nie schrzaniłem przy montażu ,to mam gwarancję zapewnioną w PL.

Jeśli jednak coś nie zabangla j/w -to mam ubezpieczenie.

Pzdr

 

PS

Inwerter kupiłem przez małą firemkę od dużej firmy z prawie 20 letnim stażem (także producent stelaży , firma C...b z Mazur)

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tacy , którym się po prostu chce ...

Jeden woli zapłacić ( i może nawet będzie zadowolony), drugi woli sam zbudować (a jak coś będzie nie halo, zawsze sobie na spokojnie poprawi).

Jest jeszcze coś za drugim wariantem- satysfakcja ,wcale nie bezcenna -warta min tyle co zaoszczędzono....czyli podwójna...

 

PS

A budowę domów też oddawaliście w ręce jednego fachowego wykonawcy ,czy może jednak budowaliście w tzw systemie gospodarczym (może lepsza nazwa np system polski ?)

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną i z racji że dom wybudowałem w 90% pracą własnych rąk to też chciałbym z fotowoltaiką samemu powalczyć. W domu mam wszystko na prąd i pod panele chciałbym wykorzystać dach garażu na którym docelowo docelowo by zmieściła sie instalacja 10KW, ale po kolei:

- czy budując instalacje fotowoltaiczną przed wpieciem do mojej instalacji musze załatwić papierologię z zakładem elektrycznym, czy jeśli bym na początku zrobił mniejszą instalację i zużywał w 100% energię to nie muszę żadnych formalności depełniać ?

- chciałbym wybudować instalację "na raty" ale nie bankowe. Przykładowo w przyszłym roku 3 KW, w kolejnym następne 3KW, i za 2 lata kolejne. Jak do tego podejść. Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?

 

1. Inwerter nie zadziała bez wpięcia w sieć. A jak wepniesz bez zmiany licznika, to dopłacisz do interesu - licznik będzie liczył energię wyprodukowaną jako zużytą.

2. Są inwertery na 2 stringi, podpinasz najpierw jeden a po jakimś czasie drugi. Po zwiększeniu mocy musisz jednak poinformować dostawcę energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Inwerter nie zadziała bez wpięcia w sieć. A jak wepniesz bez zmiany licznika, to dopłacisz do interesu - licznik będzie liczył energię wyprodukowaną jako zużytą.

2. Są inwertery na 2 stringi, podpinasz najpierw jeden a po jakimś czasie drugi. Po zwiększeniu mocy musisz jednak poinformować dostawcę energii.

 

Ja miałem przed wymianą stary licznik, jeszcze taki z tarczą i kręcił się do tyłu przy włączonej instalacji, oczywiście to była tylko próba systemu ponieważ korzystanie w taki sposób to właściwie kradzież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem przed wymianą stary licznik, jeszcze taki z tarczą i kręcił się do tyłu przy włączonej instalacji, oczywiście to była tylko próba systemu ponieważ korzystanie w taki sposób to właściwie kradzież.

 

Dokładnie tak to działa. Natomiast liczniki elektroniczne po prostu nabijają wyprodukowaną energię jako zużytą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?

 

Znajomy zgłosił całe 10 kW, a miał tylko zmontowane 3 inwertery (w marcu 2018 roku). Wymienili licznik, a on kolejno dokładał panele. Prawie wszystko skończy pod koniec 2018 roku. "Prawie", bo do dnia dzisiejszego jeszcze ostatni string nie podpięty. Nie wiem, jak jest u Ciebie, bo zależy to od OSD oraz ludzi tam pracujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...