Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie do tych co po etapie hydrauliki.

Czy ktos z was, zdecydowal sie na piec Wolf?

Mam go w jednej z ofert, Pan instalator zachwala go,

ale ja pierwszy raz uslyszalem o tej firmie.

 

Pozdrawiam,

Szymon

 

Ja slyszalem duzo dobrego o tych kotlach, znajomy ma i bardzo sobie chwali. Wada jest to ze dosc slabo rozwninety jest serwis tych kotlow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8062

  • Didi

    3934

  • bodekku

    3712

  • bryta

    3364

Najaktywniejsi w wątku

Cześć

mam pytanie, gdzie umieszczaliście przewody wentylacyjne (went. mechaniczna) miedzy parterem a poddaszem użytkowym, w założeniu że rekuperator jest na stryszku nad poddaszem. Kanały okrągłę czy płaskie i czy wylewając strop zostawialiście otwory na wentylację?

I jeszcze pytanko co do wentylacji garażu i pom. gospodarczego - wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna (pomieszczenia nieogrzewane)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

mam pytanie, gdzie umieszczaliście przewody wentylacyjne (went. mechaniczna) miedzy parterem a poddaszem użytkowym, w założeniu że rekuperator jest na stryszku nad poddaszem. Kanały okrągłę czy płaskie i czy wylewając strop zostawialiście otwory na wentylację?

I jeszcze pytanko co do wentylacji garażu i pom. gospodarczego - wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna (pomieszczenia nieogrzewane)

 

pozdro

 

W zasadzie to na wentylację powinien być projekt (ja dostałem w komplecie kupując projekt domu). Niestety gdzieś trzeba będzie przejść kanałami i w związku z tym konieczne będzie ich obudowanie ale wszystko zależy od układu pomieszczeń, w których kanały będą wychodzić. Można zejść na parter jednym kanałem i wykonać rozprowadzenia czy to kanałami prostokątnymi czy okrągłymi ale to będzie wiązać sie z obniżeniem sufitu lub dużą ilością zabudów. Jest też opcja, że kanały prostokątne można umieścić w wylewanym stropie, pomiędzy zbrojeniem. Schodząc ze stryszku można kanały spróbować schować pod zabudową poddasza, tzn między krokwiami, obok kominów, rozwiązani jest naprawdę dużo ale jak już wspominałem wszystko zależy od układu pomieszczeń. Co do dziur w stropie to naprawdę warto je zostawić, bo przekłuwanie nie jest najprzyjemniejszą sprawą. A w pomieszczeniach jak garaż i gosp. nie stosuje się wentylacji mechanicznej zintegrowanej z wentylacją dla domu. Kanały okrągłe są tańsze i łatwiejsze w montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

mam pytanie, gdzie umieszczaliście przewody wentylacyjne (went. mechaniczna) miedzy parterem a poddaszem użytkowym, w założeniu że rekuperator jest na stryszku nad poddaszem. Kanały okrągłę czy płaskie i czy wylewając strop zostawialiście otwory na wentylację?

I jeszcze pytanko co do wentylacji garażu i pom. gospodarczego - wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna (pomieszczenia nieogrzewane)

 

pozdro

 

W zasadzie to na wentylację powinien być projekt (ja dostałem w komplecie kupując projekt domu). Niestety gdzieś trzeba będzie przejść kanałami i w związku z tym konieczne będzie ich obudowanie ale wszystko zależy od układu pomieszczeń, w których kanały będą wychodzić. Można zejść na parter jednym kanałem i wykonać rozprowadzenia czy to kanałami prostokątnymi czy okrągłymi ale to będzie wiązać sie z obniżeniem sufitu lub dużą ilością zabudów. Jest też opcja, że kanały prostokątne można umieścić w wylewanym stropie, pomiędzy zbrojeniem. Schodząc ze stryszku można kanały spróbować schować pod zabudową poddasza, tzn między krokwiami, obok kominów, rozwiązani jest naprawdę dużo ale jak już wspominałem wszystko zależy od układu pomieszczeń. Co do dziur w stropie to naprawdę warto je zostawić, bo przekłuwanie nie jest najprzyjemniejszą sprawą. A w pomieszczeniach jak garaż i gosp. nie stosuje się wentylacji mechanicznej zintegrowanej z wentylacją dla domu. Kanały okrągłe są tańsze i łatwiejsze w montażu.

 

dzięki bardzo za info,

 

a jak wygląda sprawa z wyciągiem kuchennym, słyszałem dwie wersje, jedna że okap jest częścią wentylacji mechanicznej co wydaje mi się bez sensu, bo zatłuści rekuperator, a drugą taką, że robi się niezależny kanał wentylacyjny właśnie do okapu nad kuchenką.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

 

Jestem tu nowa, szkoda że tak późno;-)

Od dwóch miesięcy mieszkamy już na swoim wg projektu Archona Dom pod modrzewiem 2, ale ciągle wykończamy i dom i siebie;-)

Po dzisiejszych probach wyjazdu z przydomowej gliny, ochlapałam elewację

i stąd moja prośba o podanie namiaru na solidnych wykonawców układających polbruk :D

Jak narazie rozmowy prowadzę z firmą Rybud ze Szczecina, ale jest to pierwsza firma i nie mam porównania. Póki co Pan wydawał się ok :roll:

 

Czy ja również mogę prosić o przesłanie listy solidnych wykonawców??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

 

Jestem tu nowa, szkoda że tak późno;-)

...

Czy ja również mogę prosić o przesłanie listy solidnych wykonawców??

 

Listą zarządza Azalka.

Ona ją uaktualnia i rozsyła.

Zgodnie z ustaleniami forowiczów lista dostępna jest dla aktywnych osób na tym forum.

Jedni się z tym zgadzają inni nie - dyskusja przewija się co jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Flawia

kju, warunki techniczne wymagają żeby trzon kuchenny miał swój własny komin, więc wpuszczanie okapu w system poziomych rurek prowadzących do wspólnego komina czy rekuperatora jest zabronione. Z okapem jest problem bo i wyciąg mechaniczny oparów jest potrzebny, i wentylacja grawitacyjna kuchni lub inna ogólna - też. Działający okap zasysa powietrze z drugiego - ogólnego przewodu wentylacyjnego. No ale w końcu on nie działa wieczność. Ideałem byłoby, żeby na czas działania wyciągu w okapie, kratka wywiewna druga była zamknięta... Może w domach wentylowanych tylko mechanicznie problem jest mniejszy, bo po prostu drugi przewód w. m. może w tym czasie nie działać...

Wentylatornicy niektórzy zalecają okap niepodłączany do komina, tylko czyszczący powietrze wewnątrz kuchni, ja taki mam w mieszkaniu...

biały kruk, Elbud dobrze układa polbruk :-) z ul. Hangarowej 2, na terenie Elbudu jest też drobniejszy podwykonawca polbruku, który być może zajmuje się domkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne pozdrowienia już z nowego domu:) Udało nam się wprowadzić dwa tygodnie przed świętami także pierwsza gwiazdka za nami :) Właśnie podłączyliśmy net - w końcu mamy kontakt ze światem! Szczególne pozdrowionka dla sąsiadów:)

 

Zazdroszczę netu!! U nas w Wołczkowie tylko Global Connect dziala a podlączyc dopiero zechcą na wiosnę :-? A u Was jaki dostawca netu i na jakich warunkach ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :D

 

Czy ktoś wim moze gdzie mozna znaleźć ładne płytki elewacyjne (najlepiej stara cegła) albo inne ładniutkie, muszę sie w miarę szybko zdecydować bo te same płytki będą na kominie a komin własnie sie robi, POMOCY poproszę o adresy jesli ktoś takowe posiada.

 

Poczytaj wątki dot. płytek na kominach na FM.

Raczej odradza się to rozwiązanie jako trudne do wykonania (jakościowo), co może powodować przecieki i odpadanie płytek (nagrzewanie i ochładzanie).

Proponuje się obmurowanie ( w wypadku komina systemowego ) lub wymurowanie z cegły pełnej do tego przystosowanej, części komina wystającego ponad poszycie dachu (oczywiście trzeba zacząć odpowiednio niżej).

 

B. duży wybór ma Euroklinkier na Obotryckiej, zarówno płytek jak i cegieł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej kolejne pytanie z natury instalacji.

 

Kto z was ma rekuperacje i czy jest z niej zadowolony.

 

Dostalem oferte na wykonanie od firmy rekuperatory.pl.

Chca prawie 30kPLN i twierdza, ze mozna miec okolo 40% odzysku

ciepla. Jesli zaloze, ze placilbym w sezonie 1500 za ogrzewanie miesiecznie przez

7 miesiecy, to dawaloby to max 4kPLN oszczednosci. Stad wniosek, ze to ustrojstwo zwroci sie w najlepszym przypadku po 8 latach (jesli koszty paliwa beda takie jak podalem, bo przy mniejszych to jeszcze dluzej).

 

Teraz pytanie, czy wybierajac wentylacje mechaniczna robiliscie to z mysla odzysku ciepla, czy raczej ze wzgledow na wydajniejsza wymiane powietrza?

 

Pozdr.,

Szymek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej kolejne pytanie z natury instalacji.

 

Kto z was ma rekuperacje i czy jest z niej zadowolony.

 

Dostalem oferte na wykonanie od firmy rekuperatory.pl.

Chca prawie 30kPLN i twierdza, ze mozna miec okolo 40% odzysku

ciepla. Jesli zaloze, ze placilbym w sezonie 1500 za ogrzewanie miesiecznie przez

7 miesiecy, to dawaloby to max 4kPLN oszczednosci. Stad wniosek, ze to ustrojstwo zwroci sie w najlepszym przypadku po 8 latach (jesli koszty paliwa beda takie jak podalem, bo przy mniejszych to jeszcze dluzej).

 

Teraz pytanie, czy wybierajac wentylacje mechaniczna robiliscie to z mysla odzysku ciepla, czy raczej ze wzgledow na wydajniejsza wymiane powietrza?

 

Pozdr.,

Szymek

Ja nie mam bo jeszcze nie mam domu w którym mógłbym ją założyć ale już wiem że całość systemu z rurowym GWC mozna mieć za jakieś 10 tyś. Tyle będą kosztowały kanały, rury pcv do GWC i sam rekuperator. Również dostałem ofertę z rekuperatory.pl na ok 30 tyś. bez GWC. Siadłem i policzyłem ile to wszystko może osobno kosztować. Najdroższy jest reku ale taki np jan-gaz przeciwprądowy z by-passem to ok 5 tyś. (jego realna wydajność to 75 - 85 %) 10 mb rury izolowanej sonoduct to ok 150 zł. Ja myślę że jeżeli nie chcesz tego sam robić zleć komuś projekt a do montażu znajdź jakiegoś speca z firm zajmujących się klimatyzacją. Tam nie ma co zepsuć. Wyjdzie ci połowę tego co chcą rekuperatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej kolejne pytanie z natury instalacji.

 

Kto z was ma rekuperacje i czy jest z niej zadowolony.

 

Dostalem oferte na wykonanie od firmy rekuperatory.pl.

Chca prawie 30kPLN i twierdza, ze mozna miec okolo 40% odzysku

ciepla. Jesli zaloze, ze placilbym w sezonie 1500 za ogrzewanie miesiecznie przez

7 miesiecy, to dawaloby to max 4kPLN oszczednosci. Stad wniosek, ze to ustrojstwo zwroci sie w najlepszym przypadku po 8 latach (jesli koszty paliwa beda takie jak podalem, bo przy mniejszych to jeszcze dluzej).

 

Teraz pytanie, czy wybierajac wentylacje mechaniczna robiliscie to z mysla odzysku ciepla, czy raczej ze wzgledow na wydajniejsza wymiane powietrza?

 

Pozdr.,

Szymek

Ja nie mam bo jeszcze nie mam domu w którym mógłbym ją założyć ale już wiem że całość systemu z rurowym GWC mozna mieć za jakieś 10 tyś. Tyle będą kosztowały kanały, rury pcv do GWC i sam rekuperator. Również dostałem ofertę z rekuperatory.pl na ok 30 tyś. bez GWC. Siadłem i policzyłem ile to wszystko może osobno kosztować. Najdroższy jest reku ale taki np jan-gaz przeciwprądowy z by-passem to ok 5 tyś. (jego realna wydajność to 75 - 85 %) 10 mb rury izolowanej sonoduct to ok 150 zł. Ja myślę że jeżeli nie chcesz tego sam robić zleć komuś projekt a do montażu znajdź jakiegoś speca z firm zajmujących się klimatyzacją. Tam nie ma co zepsuć. Wyjdzie ci połowę tego co chcą rekuperatory.

 

 

Zdecydowanie za dużo sobie życzą. Dokładnie nie wiem z jakich kanałów przewidują taką instalację, choć wydaje mi sie ze z kanałów metalowych, ocieplanych następnie wełną, które są bardziej funkcjonalne (łatwiej je czyścić w przyszłości. I to tylko tyle) W każdym bądź razie perm ma zdecydowanie rację, można zmieścić sie w kwocie do 10k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...