Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlatego są właśnie optymalizatory wysokonapięciowe, aby ten zakres optymalnej pracy poszerzyć, słyszałem że mają być jeszcze kolejne, do 100V.

czy ten optymalizator na 100V to moze P405 lub 485?

https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-p-series-add-on-power-optimizer-datasheet-pl.pdf

 

czy on nadaje się do takich samych paneli jak P404 czy tylko jakichś innych (bo w opisie to niby do "modułów cienkowarstwowych")

warto by było dopłacić do P405/485 o ile się nadaje pod q.cells .peak duo g8 350?

Edytowane przez klaus71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie czytam i P370 ma 60v P404 ma 80v a P405 ma 125v(albo 105v)

źle czytam? źle interpretuję?

[ATTACH=CONFIG]443054[/ATTACH]

 

Tak, źle czytasz. Po pierwsze P405 jest do 85Vdc, po drugie nie podłączysz ich do swojej instalacji. Do Twojej sa przeznaczone P404. Nie szukaj dziury w całym, rozwiązania miałeś podane na tacy, teraz musisz je przekazać instalatorowi, żeby poprawił instalację. Zakładam, że jedyny zgrzyt będzie taki, że instalator będzie wolał pójść drogą dołożenia paneli, a nie podmiany optymalizerów.

 

Klaus71. Mam instalację dokładnie o tej samej mocy co Ty, Moduły LG, falownik solaredge 6k i wszystko na optymalizerach. Instalacja od połowy lutego tego roku.

Do tej pory rekord dzienny to 42.8kwh.

Jesteś pewien, że masz panele skierowane w te same kierunki co klaus71? Wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja z zapytaniem ;)

Instalacja na dwa stringi na tej samej połaci (brak zanieczyszczeń na panelach):

1. string 12x340W

2. string 9x340W

Jeżeli podzielę moc produkowaną przez dany string na ilość paneli, to wychodzi mi, że panele w 1-wszym stringu produkują 100W więcej, aniżeli panele w drugim, czyli drugi string ten 9x340W ma produkcję około 10W mniejszą na jeden panel.

Czy może być tak, że w drugim stringu wykonawca zamontował mi JEDEN słabszy panel o mocy 320-330W zamiast 340W?

Może się czepiam, ale umowa była podpisana na 20 paneli 340W i wynegocjowałam jeden dodatkowy panel za pół ceny (za 200zł.)

Zawsze to 100W mniej na 1h pracy.

Czepiam się?

EDIT:

Zadzwowniłam przed chwilą do wykonawcy i powiedział, że falownik sam sobie jakoś reguluje te stringi i może tak być, że jeżeli na głównym jest większa ilość paneli, to wyreguluje sobie większą moc z tego głównego stringu.

Prawda to? W każdym bądź razie przekonująco mi to tłumaczył :eek:

Edytowane przez Stanowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz falownik, ale każdy falownik pracuje optymalnie w nominalnym zakresie napięcia, zazwyczaj gdzieś w przedziale 600-700V, 12 paneli x 30 V to 360 a 9 x 30V to tylko 270V, także stąd może wynikać różnica w wydajności stringów. Druga sprawa to dopasowanie paneli, na które nie mamy wpływu, czasami bywa tak że jeden string jest ciut lepszy drugi ciut gorszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wykresy ze strony są nie do odczytania ze zrzutu. Trzeba na bieżąco najeżdżać na nie myszką, żeby móc dokładnie odczytać napięcia na stringach.

Póki co instalacja pracuje bez zarzutu, a różnice są na tyle minimalne, że chyba nie ma się czym przejmować. Dziękuję za porady i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kłopot z moją instalacją.

14 paneli REC 325 W mono (8 paneli na południe, 6 na zachód), inwerter Solarege SE4K.

Od ok 2 tygodni mamy piękną słoneczna pogodę, a zwłaszcza poranki.

 

Produkcja zaczyna się przed godz. 6, ale jest to czysto symboliczna praca. Do godz. 9 całość osiąga 200-250 W. Dopiero po 9, instalacja wskakuje na przyzwoite obroty.

Kiedy patrzę na inne instalacje, problem ten nie występuje

Da się to jakoś wytłumaczyć?

 

link do mojej instalacji

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=12134#/pv0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak spytam kto skonfigurował tak instalację? Ten falownik ma jedno wejście a "patrzy" na dwie strony. Kiedy słońce uruchomi te z zachodu wtedy instalacja pracuje jako tako. Wg mnie nie tego typu falownik do takiej instalacji.

 

???

Przecież to SE, wszystkie moduły w jednym stringu - wszystkie falowniki SE tej mocy (i większe) tak mają.

Natomiast dla szybszego startu przydałoby się jednak mieć na południowej połaci 10 modułów. 8 to 85V to 680V, a falownik dla optymalnej pracy wymaga 750. Więc musi minàćtrochę czasu, aż zachodnie dołożą brakujące V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten falownik ma jedno wejście a "patrzy" na dwie strony

Co dokładnie masz na myśli?

 

Oczywiście mam też optymalizatory P404

 

Instalacja jest że skonfigurowana - ja mam SE 3680HD (1-f) 8 modułów na wschód, 6 na południe (te do 10 zacieniane przez drzewo później przez dom sąsiada), mniejszą moc (4,27) - czyli teoretycznie gorsze warunki, niż u Ciebie, , a podczas bezchmurnych dni na poczàtku miesiąca regularnie po ok, 25kWh

 

Kiedy wreszcie osoby instalując PV nauczą się, że minimalna ilość paneli której wymaga SE działa doskonale, jeśli moduły sà usytuowane w jednym kierunku (+/- 30°), w przeciwnym razie należy zapewnić przynajmniej 10 modułów na połać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...