Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Czyli stopka nie aktualna?

 

A nie domyśliłeś się że ktoś może mieć kilka inwerterów a nie tylko 1? To aby było Ci łatwiej ogarnąć 3,3kW + 1,65kW + 1,71kW + 660W= nieaktualna stopka... Aha w garażu leży jeszcze panel 20W i latarnie solarną też mam ją doliczyć?

Bo kalkulatorka z panelem słonecznym nie będę rozbierał aby sprawdzać moc panela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie roczna produkcja 2020 (pv od listopada 2019) wyniosła 5760 kWh, przy mocy zainstalowanej 6,3 kWp (wschód-zachód w proporcji 8-12). Liczyłem na około 6 MWh, ale zadecydował ostatni kwartał i dość słabe 05-06. W kwietniu miałem więcej niż w czerwcu i wolałbym oczywiście nasłonecznienie z 04 w 06.

W styczniu 2021 mam 32,5 kWh przy czym kolejne 8 dni pod śniegiem nie dały nawet 1 kWh (od 0,01 do 0,24 kWh).

Autokonsumpcja równe 40% (programatory w pralce i zmywarce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie roczna produkcja 2020 (pv od listopada 2019) wyniosła 5760 kWh, przy mocy zainstalowanej 6,3 kWp (wschód-zachód w proporcji 8-12). Liczyłem na około 6 MWh, ale zadecydował ostatni kwartał i dość słabe 05-06. W kwietniu miałem więcej niż w czerwcu i wolałbym oczywiście nasłonecznienie z 04 w 06.

W styczniu 2021 mam 32,5 kWh przy czym kolejne 8 dni pod śniegiem nie dały nawet 1 kWh (od 0,01 do 0,24 kWh).

Autokonsumpcja równe 40% (programatory w pralce i zmywarce).

 

Co do nasłonecznienia to identycznie jak u mnie. A jak rachunki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nasłonecznienia to identycznie jak u mnie. A jak rachunki ?

Pierwsze półrocze ok 54 zł (tylko opłaty stałe), na drugie półrocze czekam( zużycie roczne 5,5 MWh). Będzie zapewne ok. 300 - 400 zł.

W przyszłym roku zużycie będzie trochę mniejsze. Dlaczego?

 

Od lutego cwu grzana jest za pomocą ppc, a do tego do marca oszukiwał mnie licznik z PGE. Licznik był wadliwy, rozłączył mnie od sieci kilkadziesiąt razy, najczęściej wieczorami i naliczył 150 kWh więcej niż wskazywał mój licznik domowy. Okazało się, że w środku miał zamontowany zdalnie sterowany stycznik, który rozłączał mnie czasem kilka razy na minutę i przy okazji zapewne naliczał dodatkowe kWh. Licznik wymieniony na solidnego Siemensa bez stycznika.

 

Czyli za 2021 rok będą być może tylko opłaty stałe, ok. 21 zł/m-c, w tym mocowa 12 zł. Oby nie zmienili zasad magazynu energii.

Edytowane przez Thor01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze półrocze ok 54 zł (tylko opłaty stałe), na drugie półrocze czekam( zużycie roczne 5,5 MWh). Będzie zapewne ok. 300 - 400 zł.

W przyszłym roku zużycie będzie trochę mniejsze. Dlaczego?

 

Od lutego cwu grzana jest za pomocą ppc, a do tego do marca oszukiwał mnie licznik z PGE. Licznik był wadliwy, rozłączył mnie od sieci kilkadziesiąt razy, najczęściej wieczorami i naliczył 150 kWh więcej niż wskazywał mój licznik domowy. Okazało się, że w środku miał zamontowany zdalnie sterowany stycznik, który rozłączał mnie czasem kilka razy na minutę i przy okazji zapewne naliczał dodatkowe kWh. Licznik wymieniony na solidnego Siemensa bez stycznika.

 

Czyli za 2021 rok będą być może tylko opłaty stałe, ok. 21 zł/m-c, w tym mocowa 12 zł. Oby nie zmienili zasad magazynu energii.

 

Fajnie, gratki , i kolejny przykład że można mieć PV rozsądnej wielkości < 10 kilowatopików i spokojnie starcza bez bzdurnych przewymiarowań.

 

Zamiana bojlera na Pc cwu to rewelacja u mnie wody jest 3x więcej zużycie spadło z 3000 do 670 kwh rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne to są solary grzeją od kwietnia do października nawet bez grzałki. Trzeba gdzieś nadmiar ciepła przekierować więc leci w budynek gospodarczy i łazienki w domu. Grzejnik często ma 80*C ale wchodzisz prawie jak do sauny. często gęsto wchodzisz i czujesz sfąt przypalanej farby ale OK farba nie odchodzi bo malowanie proszkowe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, gratki , i kolejny przykład że można mieć PV rozsądnej wielkości < 10 kilowatopików i spokojnie starcza bez bzdurnych przewymiarowań.

 

Zamiana bojlera na Pc cwu to rewelacja u mnie wody jest 3x więcej zużycie spadło z 3000 do 670 kwh rocznie.

 

Pietro-proszę nie wpędzaj mnie w kompleksy....

Ja mam 9,92kWp na szopce i nie starcza mi...

Ech...jak tu żyć Panie...Prezesie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne stosuje ścisły reżim godzinowy. Taki tam fetyszysta słoneczny ;)

 

Pomagam tej biednej polskiej "narodowej" energetyce, którą to te kułaki z PV na dachu niszczą nadmiarem mocy w słoneczne letnie południa.

W trosce o stare trafa w sieci i aby nie musieli wywalać "energii do gruntu" (z innego wątku) często ustawiam zmywarkę i pralkę na działanie w szczycie mojej produkcji. Oczywiście nie zawsze.

Akurat moja podstacja (200m odległości) ma 11 lat, ale dbam jak mogę, by jej nie sfajczyć moimi 6,3 kWp.

W ramach fetyszyzacji Słońca załączam również w letnie upały klimatyzację. Kolejny kW ulgi dla steranej energetyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na wsi zrobiło się już ze 150kWp na 4 trafa nie wiem ale sądzę że muszą już spuszczać prąd do gruntu czy do kanalizacji bo obok jest przepompownia ścieków.

 

U nas przepompownie i oczyszczalnia mają mnustwo swoich paneli więc mają chyba przepełnienie energetyczne z moich nie przyjmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to nie będzie offtop, ale zaryzykuję ;). Instalacja na gruncie pracuje drugi m-c. Grudzień 31,4 kWh/kWp, styczeń 37,4kWh/kWp. Jestem zadowolony:D.

 

 

U mnie w styczniu 65kWh-bida ,jak to przy normalnej zimie...Choć w zeszłym roku było w styczniu 183kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...