Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie rok 2020 przyniósł tylko 4110 kWh , prawie o 20% mniej od teoretycznej mocy. Czy coś jest zwalone w mojej instalacji, czy można to reklamować, zwłaszcza że okoliczni sąsiedzi przekroczyli 100% mocy. Dziękuję za rady i pozdrawiam.

Jeśli nie masz żadnych zacienień, to coś jest nie halo. Masz dostęp do zakładek Układ, Analiza, Raporty i Alerty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rok 2020 przyniósł tylko 4110 kWh , prawie o 20% mniej od teoretycznej mocy. Czy coś jest zwalone w mojej instalacji, czy można to reklamować, zwłaszcza że okoliczni sąsiedzi przekroczyli 100% mocy. Dziękuję za rady i pozdrawiam.

 

Bryła Twojego domu (dach) jest dość skomplikowany. Jak masz panele porozkładane? Nic ich nie zacienia - nie masz drzew w okolicy? Ja przed montażem PV zamontowałem kamerę w ogródku aby pooglądać czy cień z wysokiego komina nie będzie mi wchodził na panele luty-marzec...

Można sprawdzić (po napięciach) czy wszystkie płyty są podłączone ale to już byłoby bez sensu... W instalacji PV raczej nie ma za wiele do spieprzenia. To raczej proste jak budowa cepa. Można to najwyżej zrobić źle pod kątem mechanicznym, ale elektrycznie to jak podłączenie drukarki do komputera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz żadnych zacienień, to coś jest nie halo. Masz dostęp do zakładek Układ, Analiza, Raporty i Alerty?

 

Mam dostęp do raportów. Ze względu na pojawiające się zacienie 4 paneli w okresie popołudniowym wynikające z konstrukcji dachu każdy panel ma mikroinwerter. Całość położona jest pod kątem 43 stopni, idealnie na południe. Nie bardzo wiem jak interpretuje się te dane z raportów. Jeśli można o jakieś wskazówki. Instalacja jest 3-fazowa. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji PV raczej nie ma za wiele do spieprzenia. To raczej proste jak budowa cepa. Można to najwyżej zrobić źle pod kątem mechanicznym, ale elektrycznie to jak podłączenie drukarki do komputera...

No, praktyka wyraźnie pokazuje, że jednak zrobienie PV na SE nie jest proste jak budowa cepa i jest całkiem dużo do spieprzenia. Co i rusz widać przykłady, że instalatorzy nie wiedzą co robią.

Mam dostęp do raportów. Ze względu na pojawiające się zacienie 4 paneli w okresie popołudniowym wynikające z konstrukcji dachu każdy panel ma mikroinwerter. Całość położona jest pod kątem 43 stopni, idealnie na południe. Nie bardzo wiem jak interpretuje się te dane z raportów. Jeśli można o jakieś wskazówki. Instalacja jest 3-fazowa. Pozdrawiam

To nie mikroinwerter a optymalizator.

1) Sprawdź czy nie masz żadnych błędów na falowniku. W zakładce Układ kliknij "falownik", potem naciśnij "i" i przejdź do zakładki "Błędy".

2) Jeśli masz zakładkę Alerty, to kliknij szóstą ikonkę (Usuń filtry) i sprawdź, czy nie ma/było żadnych alarmów

3) W Raporty zamień Typ raportu na "Analiza niezgodności modułów", zmień datę na 1 kwietnia 2021 i wygeneruj raport. Napisz, jakie masz wartości w komórce B11 i B12 (niezgodność mocy i energii modułów). Zgodnie z instrukcją, wartości powinny zawierać się między -6% a +6% .

https://www.solaredge.com/sites/default/files/monitoring_platform_mismatch_analysis_report.pdf

4) Zajrzyj do zakładki Analiza, wybierz datę, w której miałeś dobrą produkcję, z ładnym wykresem (ważne, żeby nie był poszarpany, u mnie to był np. 28 kwietnia, ale u Ciebie może być inny), datę wybierasz, dwa razy klikając na wybraną datę, wybierz Falownik, potem Łańcuch, pierwszy moduł. Wybierz "Napięcie optymalizatora" i potem "Zastosuj do wszystkich". Zobacz, czy nie ma jakiś optymalizatorów, które wchodzą w trakcie dnia (nie na początku i końcu produkcji) na maksymalne wartości - w zależności jakie masz optymalizatory to może być np. 60V albo 80V. Podaj jaki masz typ, to Ci powiemy, jakie to napięcie maksymalne.

5) Potem zmień z "Napięcie optymalizatora" na "Moc" i zobacz, czy nie ma modułów, które mocno odbiegają od innych. Jak masz wątpliwości, wklej tutaj wykresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję za instrukcję, poniżej podaje dane wg niej.

FALOWNIK

Błąd (pasywna funkcja przeciwdziałania wyspowemu trybowi pracy).

Ostatnie wystąpienie (06.05.2021).

Ilość 9.

ALERTY ( nie było).

RAPORTY (niezgodność modułów)

B11 (niezgodność energii modułów) 11%

B12 (niezgodność mocy modułów) 5%

 

NIEDOPASOWANIE MODUŁÓW FALOWNIKA

B16 (energii 11, mocy 5)

 

NIEZGODNOŚĆ MODUŁÓW

nr modułu/niezg, energii %/niezg, mocy %

1.08/-23/-7

1.05/-21/-7

1.0.10/-19/-5

1.014/-5/-5

1.0.12/+6/-3

1.0.4/+5/-1

1.0.6/0/0

1.0.11/+1/0

1.0.13/+3/+2

1.0.1/+10/+2

1.0.16/+9/+2

1.0.7/+8/+3

1.0.9/+9/+5

1.0.2/+6/+8

1.0.3/+6/+8

1.0.15/+4/-1

 

Napięcie maksymalne optymalizatorów wynosi 60 V, moduły o najwyższej niezgodności są zacieniane. Co w tej sytuacji można zrobić, obrócenie domu raczej jest niewykonalne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd (pasywna funkcja przeciwdziałania wyspowemu trybowi pracy).

Ostatnie wystąpienie (06.05.2021).

Ilość 9.

Mogło być gorzej. Rozwiń listę i sprawdź, w jakich dniach.

NIEZGODNOŚĆ MODUŁÓW

nr modułu/niezg, energii %/niezg, mocy %

1.08/-23/-7

1.05/-21/-7

1.0.10/-19/-5

[...]

Napięcie maksymalne optymalizatorów wynosi 60 V, moduły o najwyższej niezgodności są zacieniane. Co w tej sytuacji można zrobić, obrócenie domu raczej jest niewykonalne.

No to faktycznie, ponad -20% to jest jakiś dramat. Obawiam się, że pomoże jedynie przeniesienie modułów w inne, mniej zacienione miejsce. Czy patrzyłeś w wykresy, jak to wygląda?

 

Ale mam jeszcze pytanie pomocnicze: jaki masz falownik - SE4K czy SE5K? Możesz pokazać wykres produkcji z jakiegoś słonecznego dnia z kwietnia albo maja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W takiej sytuacji, niezależnie od tego czy masz optymalizatory P370 czy P401, instalacja będzie źle (nieoptymalnie) pracować. Od 14:30 większość optymalizatorów jedzie po bandzie (60V) ponieważ aż cztery optymalizatory walczą z ostrym cieniem mgły ;) Niestety, w takich warunkach z takimi optymalizatorami instalacja nie ma prawa optymalnie działać od tej godziny. Nic dziwnego, że masz takie słabe uzyski.

Czy to jest wina instalatora - nie wiem. Pytanie, czy miał świadomość, że co najmniej trzy (a wygląda na to, ze nawet 4) moduły będą zacienione - jeśli tak, to popełnił błąd, bo powinien zastosować w instalacji optymalizatory działające do 80V lub więcej.

 

Są prawdopodobnie tylko dwa wyjścia:

1) zmiana usytuowania tych 3 najgorszych (a najlepiej 4) modułów na niezacienione

2) zmiana optymalizatorów na takie z wyższym napięciem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Mam instalację prawie rok i dzisiaj dopiero miałem największą produkcję 6,75 kWh z kWp.

U mnie dziś 7kWh z kW. Mam tak częściej niż raz w roku. U mnie instalacja typowo na południe i kąt ok 30-ci parę stopni. Moduły selfa 280Wx20szt.

A Ty jak masz panele rozłożone i jakie moduły?

Edytowane przez Xesxpox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś 7kWh z kW. Mam tak częściej niż raz w roku. U mnie instalacja typowo na południe i kąt ok 30-ci parę stopni. Moduły selfa 280Wx20szt.

A Ty jak masz panele rozłożone i jakie moduły?

Też mam rekord: 7,76 kWh/kWp. Południe/35° od końca listopada.

(cangi80 ma informacje w stopce ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej bez kitu są takie elementy które założyły "dziś/wczoraj/w grudniu 2020r" PV i są z tego powodu dumne? To się nie ma prawa zwrócić.

 

Panele nie są na południe i nie pod optymalnym kątem ( info w stopce ), moje założenie aby uzyskały 1000 kWh z kWp rocznie. Zwrot pewnie będzie szybszy niż u większości. Kosztowały mnie z programu Gminy równe 10 tys. a czas zwrotu to 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele nie są na południe i nie pod optymalnym kątem ( info w stopce ), moje założenie aby uzyskały 1000 kWh z kWp rocznie. Zwrot pewnie będzie szybszy niż u większości. Kosztowały mnie z programu Gminy równe 10 tys. a czas zwrotu to 3 lata.

 

To się może chyba nie udać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele nie są na południe i nie pod optymalnym kątem ( info w stopce ), moje założenie aby uzyskały 1000 kWh z kWp rocznie. Zwrot pewnie będzie szybszy niż u większości. Kosztowały mnie z programu Gminy równe 10 tys. a czas zwrotu to 3 lata.

 

4,8kW za 10k zł. super powiedz nam jak Ci się te 10k zwróci w 3 lata? Chętnie posłucham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10k - zwrot z podatku (17%, a można i 32) daje 230 zł miesięcznie... Czyli +- rachunek za prąd.

 

A ile będzie wynosił rachunek za prąd bo przecież, jakieś rachunki będą nadal przychodzić? Czy może zakład energetyczny przestanie wysyłać je? Bo ja tak lekko policzę 25zł/2 m-ce czyli 16 * 25 zł = 400 zł.

No ale skoro dla Ciebie "wyzwaniem" była budowa domu to i kalkulacje wychodzą bardzo optymistyczne :)

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile będzie wynosił rachunek za prąd bo przecież, jakieś rachunki będą nadal przychodzić? Czy może zakład energetyczny przestanie wysyłać je? Bo ja tak lekko policzę 25zł/2 m-ce czyli 16 * 25 zł = 400 zł.

No ale skoro dla Ciebie "wyzwaniem" była budowa domu to i kalkulacje wychodzą bardzo optymistyczne :)

 

Tak kalkulacje nie są moją słabą stroną. Nadmienię, że odpisałem w imieniu kogoś innego bo mnie tak nie zaskakuje zwrot 10 tys przez 3 lata... U mnie zajęłoby to max 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...