Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Instalacja 7,5 kWp uruchomiona pod koniec października 2019. Do tej pory produkcja około 2800 kWh. Szczegóły w filmie -

 

Podobna instalacja do mojej, ja mam 8.04kW też na wschód 10st-zachód 190st, i kąt dachu ok 37st. W kwietniu miałem uzysk 1054kWh, co daje 131kWh/kWp. Jaki masz falownik do tych paneli bo chyba nie wspomniałeś w filmie, albo przeoczyłem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobna instalacja do mojej, ja mam 8.04kW też na wschód 10st-zachód 190st, i kąt dachu ok 37st. W kwietniu miałem uzysk 1054kWh, co daje 131kWh/kWp. Jaki masz falownik do tych paneli bo chyba nie wspomniałeś w filmie, albo przeoczyłem :D

 

Wspomniałem :) - Sofar trójfazowy 9,9 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, planuję. Na razie z nadwyżki będę mógł dogrzewać dom a docelowo chcę go ogrzewać całkowicie prądem.

 

I bardzo mądre podejście polecam i służę uprzejmie doświadczeniem kilkunastoletnim. Z ogrzewaniem elektrycznym jest trochę tak jak z fobiami, to po prostu tkwi w głowie.

 

Standardowym przypadkiem bezmyślności jest w obecnych realiach zakładanie przewymiarowanych instalacji PV oraz (jednocześnie) pomp ciepła. To jest owczy pęd nie poprzedzony prostą analizą ekonomiczną. Po roku jak dotrze że instalacja jest za duża jest X pomysłów jak zużyć nadwyżkę, np założyć klimatyzację.

 

Ja włąsnie założyłem klimatyzację 2 dni temu dlatego aby obniżyć zużycie prądu o 2 MWh/rok. Obecne, całkowite zużycie roczne prądu to 7,5 MWh instalacja pv ma ok 4 kwp ale i tak nie miało to znaczenia bo 73% zużywam w taniej taryfie, jednak już na etapie wyboru PV miałem możliwość aby wziąć instalację o 400w mocniejszą za ponad 2 tys drożej i doszedłem do wniosku że nie tędy droga bo to pogorszyłoby mi opłacalność instalacji PV, ale gdybym za te pieniądze kupił tanią klimę to ta klima zwróci się po 2-3 latach. Na razie zbyt może wcześniej na aplauzy jednak, 2 ostatnie dni sam klimatyzator dzięki centralnemu usytuowaniu ogrzewa cały dom.

 

Dlatego odradzam wszelkie wodne układy grzejne dla nowo remontowanych lub budowanych domów, można prościej i taniej np klima do grzania salonu, pc cwu powietrzna, maty grzejne w łazienkach i konwektory w sypialniach+ do tego instalacja PV max 3-5 kwp i taryfa g12x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .chciałem zapytać czy ktoś z was ma instalację pv tylko na zachodniej stronie ,jak tak to proszę o więcej szczegułów. U mnie jest tylko możliwość na zachodniej stronie 90 stopni odchylenia od południa Proszę o porady

 

Może tutaj przybliży Ci informację na temat wydajności tak skierowanej instalacji

https://solartree.pl/poludnie-wschod-czy-zachod-jakie-jest-najbardziej-optymalne-ulozenie-paneli-pv/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie ma drzew które przeszkadzają gdy słońce jest już nisko (tj. późna jesień i zima) to zachodnia strona wcale nie jest taka zła. Mój sąsiad ma na zachód skierowaną instalacje i chwali sobie ,wiadomo że trochę później startuje ona ale znowu ma na koniec dnia dłuższy czas pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .chciałem zapytać czy ktoś z was ma instalację pv tylko na zachodniej stronie ,jak tak to proszę o więcej szczegułów. U mnie jest tylko możliwość na zachodniej stronie 90 stopni odchylenia od południa Proszę o porady

 

Ja mam, ale odchylenie jakieś 75 od południa.

Mam na dachu budynku gospodarczego, który jest pod kątem 15 stopni i DZIAŁA!

Jeżeli masz nachylenie dachu większe, np 30 stopni, to MUSISZ MIEĆ niczym nie zasłonięte panele aż do samego końca zachodu słońca i wtedy możesz spodziewać się produkcji na jakieś 75-80% mocy, czyli AKCEPTOWALNE.Wszystko i tak zależy od pogody. Często latem jest tak, że w południe są chmury, a po południu czyste niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...