Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz właśnie uwypukla się przewaga paneli ustawionych bardziej płasko, aniżeli tych pod "optymalnym" kątem 35*.

Summa summarum wyjdą pewnie podobne uzyski, ale kąt nachylenia np 40+ będzie gorszy, niż tych poniżej 30, w skali roku.

 

@Stanowska ma częściowo rację.

Popatrz poniżej, zrobiłem w PVSOL symulację produkcji dla całego roku (kąt 25st vs 40st).

 

[ATTACH=CONFIG]445861[/ATTACH]

 

Obok siebie mam bliźniaczą instalację do swojej i to się potwierdza. (u mnie kąt 40st. u sąsiada 25st, azymut prawie identyczny, brak zacienień).

 

Jeśli wciąż nie wierzysz, zrób na szybko symulację na poniżej stronie, zobaczysz jak produkcja kształtuje się w poszczególnych miesiącach w zależności od kąta.

 

https://ec.europa.eu/jrc/en/pvgis

 

Symulacja symulacją, a ja podpieram się tym, co powiedział mi facet od paneli. Otóż teraźniejsze panele są bardziej udoskonalone od tych sprzed paru lat pod względem absorpcji promieniowania słonecznego ze światła odbitego/rozproszonego. Z tego też względu, im bardziej są ustawione w niebo, tym więcej wyprodukują energii w pochmurne dni, niż panele pochylone bardziej na horyzont. Także w skali roku mniejsze pochylenie dachu powinno mieć przewagę. Pewnie niewielką, ale jednak.

Tyle w teorii :-)

"Pan od paneli" - co dokładnie oznacza to określenie?

Pan który produkuje, projektuje,montuje, sprzedaje panele PV?

Wiedza tego pana od paneli czerpana jest z monitorowania wielu instalacji PV w z uwzględnieniem, lokalizacji, azymutu czy z własnych przemyśleń?

"Powinno mieć" i pochylenia? a jednak nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że te modele symulacji uzysków są sprzed paru lat i nikt sobie tyłka nie zawraca, żeby zmieniać symulację w oparciu o markę i model panela. A te, jak wiadomo, z roku na rok są coraz to lepsze i wydajniejsze.

Symulacje są robione tylko w oparciu o zmiany klimatyczne i nasłonecznienie w danym regionie.

 

EDIT:

Zresztą wynika to poniekąd z logiki. Jeżeli przyjmiemy, ze optymalny kąt nachylenia wynosi 35*, to chyba każde odchylenie paneli ku słońcu o tyle samo stopni, co ku gruncie, da ci większy sumaryczny uzysk, jeżeli odchylisz je ku słońcu!

Lepsze będzie ustawienie na płasko, czy pod kątem 70*? I w jednym, i w drugim przypadku odchylamy panele o 35* od kąta idealnego, który wynosi 35*. Chyba rozumiecie o czym piszę?

 

Chyba jednak nie tak z logiką.

Azymut 0 stopni, instalacja 10kWp

pochylenie połaci 0 stopni - produkcja 8.625 kWh

pochylenie połaci 35 stopni - produkcja 10.333 kWh

pochylenie połaci 39 stopni (optymalne) - produkcja 9.241 kWh

pochylenie połaci 78 stopni (2x 39) - produkcja 8.594 kWh

 

Ile "godzin" słońce jest w zenicie? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol2:

Jak zwał tak zwał.

Mój kąt jest lepszy niż Twój

Mój uzysk jest lepszy niż Twój

 

Moja instalacja jest najpierwsza niż Twoja :) Co z tego że możesz mieć Longi i Froniusika, ja mam Suntech i Chińczyka. Mam lepciejsze bo tak mi się wydaje i "pan od paneli" tak mi powiedział nawet NAPISAŁ na umowie że: "jego zdaniem są lepciejsze"

A te Longi i Froniusy to lewe som, psujom sie, i są za LGBT i jeszcze Q+!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja instalacja jest najpierwsza niż Twoja :) Co z tego że możesz mieć Longi i Froniusika, ja mam Suntech i Chińczyka. Mam lepciejsze bo tak mi się wydaje i "pan od paneli" tak mi powiedział nawet NAPISAŁ na umowie że: "jego zdaniem są lepciejsze"

A te Longi i Froniusy to lewe som, psujom sie, i są za LGBT i jeszcze Q+!!!!!

:D

Oj wypraszam sobie, że niby mój Fronius nie chiński?, a ten wentylator co mi ostatnio wymienili we Froniusie to niby skąd ? z Germanii ? :)

 

IMG_20200605_101627633.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Oj wypraszam sobie, że niby mój Fronius nie chiński?, a ten wentylator co mi ostatnio wymienili we Froniusie to niby skąd ? z Germanii ? :)

 

[ATTACH=CONFIG]445867[/ATTACH]

 

On jest w 100% germański ale części pochodziły od kitajców. Więc masz wentylator w 100% germański! Może nawet wysyłka była zza zachodniej granicy bo tam prom przypłynął. I znak CE (China Export)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło matko! Ilu tutaj fachowców od fotowoltaiki zacytowało moją wypowiedź :cool:

Uwierzcie, że nie chcielibyście konfrontacji z tym człowiekiem. No chyba, że zajmujecie się instalacją paneli od paru lat i jesteście mądrzejsi?

Który z was taki, z tych gierojów zakładających panele i gotowy na konfrontację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie tak z logiką.

Azymut 0 stopni, instalacja 10kWp

pochylenie połaci 0 stopni - produkcja 8.625 kWh

pochylenie połaci 35 stopni - produkcja 10.333 kWh

pochylenie połaci 39 stopni (optymalne) - produkcja 9.241 kWh

pochylenie połaci 78 stopni (2x 39) - produkcja 8.594 kWh

 

Ile "godzin" słońce jest w zenicie? :D

 

Ale wiesz, że jesteś szurnięty i w ogóle nie odniosłeś się do tego, co napisałam?

Jak wiesz, to dobrze :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz właśnie uwypukla się przewaga paneli ustawionych bardziej płasko, aniżeli tych pod "optymalnym" kątem 35*.

Summa summarum wyjdą pewnie podobne uzyski, ale kąt nachylenia np 40+ będzie gorszy, niż tych poniżej 30, w skali roku.

 

Ale wiesz, że jesteś szurnięty i w ogóle nie odniosłeś się do tego, co napisałam?

Jak wiesz, to dobrze :yes:

Chyba masz jakiś problem.

Odniosłem się do twoich teorii na temat produkcji ee w zależności od kąta pochylenia paneli.

Nie potrafisz przyznać się do błędu.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nie było tematu.

"Facet od paneli" powiedział Tobie, że masz dobrze, Ty powiedziałaś to nam i na tym zamknijmy temat.

Programy są stare i nie uwzględniają sprawności paneli.

(To, że w wielu można wpisać wartość sprawności paneli do obliczeń oczywiście nie ma wpływu na wynik symulacji)

 

Niestety ale wydajność instalacji jest sprawą indywidualną. I jest wiele czynników, które mogą wpływać na wydajność instalacji. Dlatego takie wyniki. Niestety niektórzy ze swoim myśleniem nie są w stanie swoim myśleniem wyjść poza broszurkę dla instalator. Liczy się tylko ilość postów.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...