Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Oczywistym jest, ze w tym przypadku porównujemy dwie takie same instalacje, rózniące się tylko kątem - jedna 40*, druga 25*...

Przecież dyskusja idzie o wpływie pochylenia na uzyski.

 

EDIT

Masz już te dane, o ile poprawiła się wydajność instalacji fotowoltaicznych po ograniczeniu lotów na skutek COVID-19 ?

Chyba nie, bo widzę że wykasowałeś swoje posty na ten temat.

Gdybym postępował tak, jak Ty też miałbym nadal 80 postów :lol:

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na razie lipiec jest rewelacyjny dziś 5 i będzie już ponad 100kwh gdyby tak się utrzymało to na prawdę czad :cool:

 

max uzysk w upały 25kwh/24h

 

Zapomniałem kąt pochylenia 14 st.

 

45 st pochylenia to Giewont w porównaniu z moją instalacją

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywistym jest, ze w tym przypadku porównujemy dwie takie same instalacje, rózniące się tylko kątem - jedna 40*, druga 25*...

Przecież dyskusja idzie o wpływie pochylenia na uzyski.

 

EDIT

Masz już te dane, o ile poprawiła się wydajność instalacji fotowoltaicznych po ograniczeniu lotów na skutek COVID-19 ?

Chyba nie, bo widzę że wykasowałeś swoje posty na ten temat.

Gdybym postępował tak, jak Ty też miałbym nadal 80 postów :lol:

 

A ty już dowiedziałeś się co to są cirrusy?:D

 

Zarzuciłeś człowiekowi nieprawdę. Jak zwykle nie przedstawiając żadnych argumentów.

 

Jak możesz porównać takie same instalacje znajdujące się w innych lokalizacjach?

Bo nie ma takiej możliwości żeby stały w tym samym miejscu i były umieszczone na takich samych wysokościach.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywistym jest, ze w tym przypadku porównujemy dwie takie same instalacje, rózniące się tylko kątem - jedna 40*, druga 25*...

Przecież dyskusja idzie o wpływie pochylenia na uzyski.

 

EDIT

Masz już te dane, o ile poprawiła się wydajność instalacji fotowoltaicznych po ograniczeniu lotów na skutek COVID-19 ?

Chyba nie, bo widzę że wykasowałeś swoje posty na ten temat.

Gdybym postępował tak, jak Ty też miałbym nadal 80 postów :lol:

 

I jeszcze jedno. Posty wykasowali twoi kumple. Ciekawe w jakim celu? :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zarzuciłeś człowiekowi nieprawdę. Jak zwykle nie przedstawiając żadnych argumentów.

 

 

Jeżeli jedynym argumentem "faceta od paneli" było to, że moduły mają coraz wyższą sprawność i dzięki temu kąt 25* da lepszy uzysk, niż 40* to w sumie nie ma za bardzo z czym polemizować.

Gdyby padły jakieś dowody, wyliczenia to można byloby dyskutować, ale widzę (czy widzimy, bo nie tylko ja dostrzegłem absurdalność tej tezy) że za bardzo nie ma z czym.

 

Ile kWh zyskałeś z tym kwartale dzięki brakowi smug kondensacujnych ? :lol:

Czy nie pisałeś w którymś z usuniętych postów, że przedstawisz to jak tylko będa dostępne dane ze stacji meteo ?

 

Posty wykasowali twoi kumple. Ciekawe w jakim celu

Nie znam tu nikogo, poza paroma użytkownikami budującymi w okolicy.

Jeśli chodzi Ci o moderatorów, to najwyrażniej postąpili wzorem tych z elektrody.

Tam "płaskoziemne" tematy lecą od razu do kosza.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie lipiec jest rewelacyjny dziś 5 i będzie już ponad 100kwh gdyby tak się utrzymało to na prawdę czad :cool:

 

max uzysk w upały 25kwh/24h

 

Zapomniałem kąt pochylenia 14 st.

 

45 st pochylenia to Giewont w porównaniu z moją instalacją

 

Umnie tak sobie leci normowo 92kWh z 4,55kWp kat 45*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzec - 344,5 kWh czyli 102,8 kWh/kWp

Kwiecień- 481,2 kWh czyli 143,6 kWh/kWp

Maj - 414 kWh czyli 123,6 kWh/kWp

Czerwiec - 394 kWh czyli 117,6 kWh/kWp

Łącznie od 19 lutego do dnia dzisiejszego 1,77 MWh.

Oddane do magazynu czyli sieci 1,22 MWh.

Auto konsumpcja 31%.

Instalacja jak w stopce, 20 stopni na wschód, do około 8.00 zacienienie części paneli przez jaskółkę i drzewa sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale wydajność instalacji jest sprawą indywidualną. I jest wiele czynników, które mogą wpływać na wydajność instalacji. Dlatego takie wyniki. Niestety niektórzy ze swoim myśleniem nie są w stanie swoim myśleniem wyjść poza broszurkę dla instalator. Liczy się tylko ilość postów.:D

Nie ogarniasz dyskutowanej wydajności instalacji.

Od początku jest mowa o jednej instalacji w jednej lokalizacji a jedyną zmienna jest kąt pochylenia połci.

Nie mam dyskusji o zmiennym zachmurzeniu, o różnych panelach, różnych azymutach itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, myślałem, że u mnie słabo czyli 80-82% nominalnej mocy.

A jak u innych w tej temperaturze?

 

Poniżej wykres produkcji, moc chwila + energia narastająco oraz temp. zewnętrzna (nie patrzcie na pik temp. przed południem bo wtedy słońce świeci mi na czujnik)

 

05.07.2020 - czyli dzisiaj - moc chwilowa max ok. 85%

 

e9d9dd858653.png

 

13f149ffa86c.jpg

 

21.04.2020 - jeden z lepszych dni kwietnia - moc chwilowa max ok. 96%

 

199cbc85bca0.jpg

 

eafeca953f60.jpg

 

Temperatura robi swoje, ale też bardzo duże znaczenie ma wiatr.

 

Rekordowy dzień u mnie był 21.05.2020 - temp. max 16st. i duży wiatr., nawet chmury przewd południem nie przeszkodziły by zrobić rekord.

 

56013dd10b6f.jpg

 

72d68be64e06.jpg

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj (Małopolska) od założenia paneli 2 miesiące temu pierwszy raz pełny cały słoneczny dzień. Instalacja 8160 kWp lekko na zachód (20*) wyprodukowała ponad 56kWh, a maksymalna moc chwilowa 83%. W lipcu już jest ponad 212kWh. Edytowane przez Rigeza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...