Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Dokladnie to mialem zaproponowac. To bardzo dobry pomysl. Swego czasu zrobilismy z tym "porzadek" w watku o zuzyciu pomp ciepla i zycie stalo sie prostsze. :-)

 

Mozna podac np:

3,4 kWh / kWp - z instalacji 10kWp z .... (i tu opis jesli sa jakies istotne przeslanki jak zacienienie, wystawa, rodzaj instalacji)

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie wynik zbliżony do tego z kwietnia a to przecież lipiec, średnia dzienna produkcja to 35kWh. Trzy dni z uzyskiem blisko 50kWh a minimalny 19kWh, w czerwcu miałem 6 dni z produkcją <10kWh :eek:

Instalka 8kWp wschód-zachód, zauważam zależność, że im gorsza pogoda tym mniejsza jest różnica w stosunku do instalacji południowch.

Edytowane przez tobiasz86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecicie jakiś sposób prosty na monitoring zużycia energii elektrycznej w domku?

Najprostszy to Zamel MEW-01. Zaleta to monitoring 3 faz oddzielnie. Albo wykorzystanie dedykowanego rozwiązania danego producenta falownika (o ile jest w ofercie), ale to zazwyczaj drogie rozwiązanie (chyba, że da się zastąpić zwykłym licznikiem - jak np. u Froniusa). Tutaj nie wiem jak z monitorowaniem każdej fazy, może być słabo. Bardziej skomplikowany to pvmonitor.pl, ale tutaj zazwyczaj nikt nie bawi się z monitorowanie każdej fazy oddzielnie. Ja mam na pvmonitor, bo zależało mi na opomiarowaniu domu, oddzielnie PC i PV plus wykresy temperatur. Jak to nie jest potrzebne, to najlepiej wybrać Zamel - jest apka, jest Wifi, wrzucasz urządzenie przed instalację domową i gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(chyba, że da się zastąpić zwykłym licznikiem - jak np. u Froniusa)

mam falownik Froniusa ale na solarweb nie widać zużycia - co powiniennem zrobić?

 

, to najlepiej wybrać Zamel - jest apka, jest Wifi, wrzucasz urządzenie przed instalację domową i gra.

to urządzenie można sobie samemu zamontować w skrzynce? Tauron tu się nie przyczepi?

W któym miejscu to powinno być zamontowane - odrazu za licznikiem dwukierunkowym?

btw. ~450pln to nie tak tanio ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam falownik Froniusa ale na solarweb nie widać zużycia - co powiniennem zrobić?

 

 

to urządzenie można sobie samemu zamontować w skrzynce? Tauron tu się nie przyczepi?

W któym miejscu to powinno być zamontowane - odrazu za licznikiem dwukierunkowym?

btw. ~450pln to nie tak tanio ;/

 

a czy do tego froniusa masz też jakiś dodatkowy licznik?

co do zamela to chyba najbardziej przydatnym byłaby kontrola zużycia, bo pobraną z sieci i wysłaną masz na liczniku a produkcję na falowniku, więc gdzie wpiąć to zależy od konfiguracji rozdzielni i miejsca wpięcia falownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam falownik Froniusa ale na solarweb nie widać zużycia - co powiniennem zrobić?

 

Normalnie tzn dla chcących korzystać z osiągnięć firmy Fronius to zamontować Fronius Smart Meter oraz skorzystać z aplikacji Fronius.web.Premium

 

Ale jak widzę w Twoim przypadku wydanie 450zł to problem więc pozostanie Ci spisać sobie licznik na końcu miesiąca - i stworzyć w najprostszym arkuszu kalkulacyjnym formułę i sobie policzyć i produkcje i zużycie na podstawie danych z licznika ee i danych z falownika. Jeśli chcesz dokładniej to odczyt prowadź o stałej porze codziennie.

Koszt praktycznie żaden , tylko Twoja praca i chęci.

 

W innym przypadku należy zamontować licznik ee(tzw pod-licznik) z możliwością monitorowania zużycia energii elektrycznej zużytej przez dom - tutaj również przy pomocy odpowiedniego arkusza kalkulacyjnego możesz stworzyć na podstawie odczytów dane o produkcji i zużyciu.

Jeśli chcesz to mieć w formie aplikacji to albo ją stworzysz (jeśli masz pojęcie) albo zakupisz potrzebne elementy i będziesz odczytywać na komputerze bądź telefonie. To piszą Ci koledzy powyżej. Z inną opcją się nie spotkałem.

Wg mnie najbardziej przyjazną jest PVmonitor i jego pochodne. Sam używam dla Fronius-a i SamilSolar i jestem zadowolony, ale z całością mierników i czujników to kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam falownik Froniusa ale na solarweb nie widać zużycia - co powiniennem zrobić?

A dokupiłeś Frnius Smart Meter? To nie jest za darmo/w standardzie. Są dwie opcje - bezkosztowa (opisał CitiMatic) oraz płatna. Bezkosztowa ma spore wady, a płatna... kosztuje ;)

 

Z płatnych, najtańsza - jeśli nie boisz się elektryki i konfigurowania urządzeń - to kup zwykły licznik trójfazowy i zgodnie z instrukcją Froniusa podepnij go pod falownik i skonfiguruj. Zaleta - miałbyś wszystko na jednym monitoringu Froniusa. Reszta to Zamel lub pvmonitor.

 

to urządzenie można sobie samemu zamontować w skrzynce? Tauron tu się nie przyczepi?

W któym miejscu to powinno być zamontowane - odrazu za licznikiem dwukierunkowym?

Nic im w skrzynce nie możesz grzebać. Wszystko instalujesz w swojej rozdzielnicy zaraz po zabezpieczeniach. Jak nie masz o tym pojęcia, to lepiej zatrudnij elektryka.

btw. ~450pln to nie tak tanio ;/

Skoro to nie jest tanio, to co powiesz na cenę Fronius Smart Meter? :) Obiektywnie patrząc na możliwości, łatwość montażu i konfiguracji, to akurat 450 zł to jest IMHO dość tanio. Jedyna wada to brak integracji z monitoringiem PV.

 

Pytanie: po co ten monitoring? Skoro chcesz tanio, to długopis w rękę (komputer i MS Excel też tani nie jest) i spisuj codziennie stan. Użyteczność, dokładność i wygoda takiego rozwiązania dąży do zera, ale jest tanio. Jak oczekujesz czegoś więcej, to musisz zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dzisiaj odebrałem już kolejną fakturę za energię elektryczną

Z dwóch instalacji 3,66 kWp z rozliczenia za 6 miesięcy 2020 zapłacę 82,80 zł.

[ATTACH=CONFIG]446176[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]446175[/ATTACH]

A którą masz taryfę?

Mi teoretycznie wyszło, że dla G11 w PGE powinienem zapłacić 52,86 zł (8,81zł x 6 miesięcy). Jeszcze nie mam fv, wyliczenia oparłem na stałych składnikach z statniej, przed wymianą licznika fv.

Pzd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...