Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Aaaaa, czyli zauważyłeś, że czas zwrotu instalacji produkującej 7MWh, kosztującej 26 kzł jest jednak całkiem rozsądny ?

 

dla mnie taka psychologiczna granica to 5 lat , bo to tak jakbyś zapłacił za prąd z góry są jakies granice no na pewno nie 10 lat jak naganiacze wciskają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie taka psychologiczna granica to 5 lat , bo to tak jakbyś zapłacił za prąd z góry są jakies granice no na pewno nie 10 lat jak naganiacze wciskają.

 

Chyba padło już to pytanie, ale jeśli nie, to mnie uświadom: dlaczego nie założyłeś sobie instalacji 1,5kW? Wtedy by ci się zwróciło jeszcze szybciej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gaweł jaki zwrot?

Oni myślą że zainstalowali PV bo to modne się zrobiło, to się nie ma zwracać to ma tylko działać.Jak za 5 lat przestanie działać to się wyrzuci - co Ty robisz jak TV Ci się popsuje śmietnik i to nawet nie ten na elektrośmieci bo na wsiach takich tematów nie ma.Jest zielony kubeł do którego wrzucasz wszystko "inne".

 

Wybacz... Sugerujesz, że jesteś z miasta a wypowiadasz się jak burak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury gadacie... mam w-z 8KWp paneli i falownik 6KW- od połowy marca mam zrobione 5,6MWh a maj i czerwiec korzystny to za bardzo nie był- fakt, że najlepsze już za mną jeśli chodzi o uzyski ale w skali całego roku optymistycznie szacuję 6,5-7MWh

 

gaweł- zwróć uwagę tylko, że 6KW na południe uzyska w dobrych warunkach moc maksymalną tylko przez chwilę, przewymiarowana w-z o 30% jest w stanie wydać z siebie 6KW przez 3h

marcin- to co zaoszczędzisz na panelach wydasz na stelaże i gdzie tu jest oszczędność? ok można to połączyć z wiatą na samochód ale nie każdy potrzebuje i ma na to miejsce, na dachu nie przeszkadza! A przewymiarowana w-z przynosi efekty przy złych warunkach pogodowych np. maj czerwiec kiedy było deszczowo i pochmurno miałem takie same uzyski (w przeliczeniu na 1KWp) jak mój brat z instalacji południowej.

Zapłaciłem za instalacje 26k/8KWp =3,25/KWp- wszystko kupiłem sam, firma zamontowała- gawel proszę wskaż mi gdzie ten mój większy nakład i średni efekt:p:p

 

Moja PV 5,72kW -rocznie robi 7015kWh. a na dniach będzie kolejne 4,24kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz... Sugerujesz, że jesteś z miasta a wypowiadasz się jak burak!

 

Burak się wypowiedział :) 32 lata mieszkałem w Warszawie, nadal mam tam kilka mieszkań - ale tak burak bo mieszkam na wsi 270 km od Wawy. I nawet w planach nie wracam tam. Bo Sołtysem mnie zrobili.

Warszawa jest fajna aby pojechać do kumplami piwo wypić, do życia potrzebuję przynajmniej 1 ha ziemi i 2 tunele foliowe, własne pomidory, cukinie, ogóry, a w przyszłym roku kurki i może ze 3 gąski. I knuje o osiołku do utylizowania trawy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Miałbym jedno pytanie.

Średnie zużycie roczne prądu u mnie to około 3.5MW.

Z PV mam na dzień dzisiejszy uciułane około.3.8MW po odliczeniu haraczu .

Instalacja o mocy 6.3kwp założona w połowie lutego.

Teraz pytanko : czy to dużo czy mało ,żeby pchać się w jakieś dodatkowe dogrzanie domu, bo głównie na tym by mi zależało. Teraz co by to miało być?

Ogrzewanie w domu mam grzejnikowe.

Do kiedy powinienem zużyć ten prąd z nadwyżki? żeby nie robić prezentu tauronowi? Taryfa G11. Pięknie dziękuję za jakieś rozsądne podpowiedzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Miałbym jedno pytanie.

Średnie zużycie roczne prądu u mnie to około 3.5MW.

Z PV mam na dzień dzisiejszy uciułane około.3.8MW po odliczeniu haraczu .

Instalacja o mocy 6.3kwp założona w połowie lutego.

Teraz pytanko : czy to dużo czy mało ,żeby pchać się w jakieś dodatkowe dogrzanie domu, bo głównie na tym by mi zależało. Teraz co by to miało być?

Ogrzewanie w domu mam grzejnikowe.

Do kiedy powinienem zużyć ten prąd z nadwyżki? żeby nie robić prezentu tauronowi? Taryfa G11. Pięknie dziękuję za jakieś rozsądne podpowiedzi. Pozdrawiam.

 

W tauron masz elicznik i mając dostępne takie dane trzeba wyliczyć miesięczne zużycie i przeanalizować na ile to by starczyło i ile by ew. zostało na koniec roku bo jeżeli piszesz że masz w magazynie uciułane około.3.8MW to rozliczenie pewnie masz roczne, chyba że od od lipca masz tyle

Już raczej na pewno w następnym miesiącu i to do marca nadwyżki nie będzie a do ogrzewania takiego najprostszego, rezystancyjnego przy COP 1 to nie jest dużo, PC to cena i bez dotacji to się pewnie nie zwróci, na wykorzystanie energii jest rok od daty wprowadzenia do sieci

Edytowane przez miecio 301
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Miałbym jedno pytanie.

Średnie zużycie roczne prądu u mnie to około 3.5MW.

Z PV mam na dzień dzisiejszy uciułane około.3.8MW po odliczeniu haraczu .

Instalacja o mocy 6.3kwp założona w połowie lutego.

Teraz pytanko : czy to dużo czy mało ,żeby pchać się w jakieś dodatkowe dogrzanie domu, bo głównie na tym by mi zależało. Teraz co by to miało być?

Ogrzewanie w domu mam grzejnikowe.

Do kiedy powinienem zużyć ten prąd z nadwyżki? żeby nie robić prezentu tauronowi? Taryfa G11. Pięknie dziękuję za jakieś rozsądne podpowiedzi. Pozdrawiam.

 

Prudnik to nie środek Afryki, więc trzeba ogrzać i dom i wodę.

Na grzanie grzałką tej nadwyżki będzie pewnie za mało. A jak za mało to pomyśl o pompie ciepła.

Nie wspomnę o płycie indukcyjnej bo ta potrzebuje mniej prądu od Twoich już zgromadzonych "zasobów".

 

Jak wystarczy gotówki - to "prawdziwa" czyli klasyczna woda-woda, lub powietrze-woda do grzania wszystkiego.

 

Jak mniej gotówki to na początek klima, lub ze dwie. Takie coś da sporo ciepła nawet przy temperaturach minusowych, a ciągnie sporo mniej prądu niż grzałki. W lecie też jak za ciepło to schłodzi otoczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chodzi mi oto żeby z tej nadwyżki ogrzewać cały rok , bo to nie realne , tylko , żeby w miesiącach lekko chłodnych dogrzać , póki jeszcze ekogroch nie jest konsumowany przez kocioł C.o

Indukcja już jest dawno i szereg innych rzeczy Eko typu pompy do oczka, napęd do bram, oświetlenie na zewnątrz itp.itd Raczej nie planuję więcej nic dokładać, zależy mi tylko na tym dogrzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomaszx11

 

Jak w okresach przejściowych to tak jak pisałem - klima, albo i dwie.

 

Nawet takie budżetowe w cenie 2-3 tys zł z montażem za sztukę potrafią grzać nawet jeśli na dworze jest -25 st.C. nie mówiąc o temperaturach niskich, ale jeszcze powyżej zera.

3,5 kW klima by ogrzać pokój 25 m2 w średnio ocieplonym domu w listopadzie na dobę pobierała do 6 kWh utrzymując temperaturę 23 st.C.

 

A i można chyba wydatek na zakup klimy odpisać od podatku...

Edytowane przez vr5
uzupełnienie
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chodzi mi oto żeby z tej nadwyżki ogrzewać cały rok , bo to nie realne , tylko , żeby w miesiącach lekko chłodnych dogrzać , póki jeszcze ekogroch nie jest konsumowany przez kocioł C.o .

 

Tomek posłuchaj vr5 - nie wiem, ale muszę przyznać, że dobrze radzi;) mnie pomógł raz z instancją FV , a teraz też pisze dobrze, Ja nadwyżką grzeję wodę (albo trochę podnoszę jej temperaturę na wejściu do pieca gazowego) a podgrzewam i chłodzę właśnie pompą ciepła w formie klimatyzacji i muszę przyznać, że to był dobry wybór. Dom 124m2 użytku, a grzeję powietrzną pompą ciepła powietrze/powietrze 6,6 kW, a jeszcze niedawno chłodziłem - rewelacja. Warto w to zainwestować, a jeszcze można odpisać od podatku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba tak zrobię, pójdę w kierunku tej klimy, nawet jeśli ogrzeje mi salon to też będzie ok, bo klatka schodowa jest też w salonie to ciepło wszędzie się rozchodzi,( tak mam jak w kominku zapalę).

Tylko przy tych klimach nie mogę znieść widoku tej skrzynki na zewnątrz, kojarzy mi się z zapleczem sklepów GS z daaawnych czasów.

A dom po mału robię w stylu kamień, drewno i stal kuta.

Ale jakoś to zabuduję.

Dzięki za podpowiedzi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...