Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i 1 pełny rok minął. Niby dobrze ale mogłoby być lepiej - szczególnie ostatnie 3 miesiące roku w porównaniu do 2019 to katastrofa.

Październik 2019 - 587,68 kWh

Październik 2020 - 310,82 kWh - spadek aż o 47,2 %

 

Listopad 2019 - 177,36 kWh

Listopad 2020 - 192,46 kWh - tutaj nieznaczny wzrost o około 9%

 

Grudzień 2019 - 112,78 kWh

Grudzień 2020 - 80,21 kWh - znowu spadek o 29 %

 

Generalnie rok 2020 to produkcja 6.155,32 kWh / 5,79 kWp = 1.063,1 kWh/1 kWp

Jednocześnie informuję że dach mam płaski z lekkim bocznym spadem 5%.

Teraz to produkcja jest tylko na przednich panelach a tył daleko w lesie (optymalizatory)

Oddałem do sieci: 4.098,8 kWh

Pobrałem 3.615,6 kWh

 

Lekko w plecy z instalacją: 336,56 kWh - no ale trochę popracowałem dużo ze spawarką transformatorową która żre i żre prądu bo deczko wiekowa jest. Ale balustrady zrobione na balkonikach.

Zobaczymy przyszły rok. Myślę że nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiadam prawdę jak jest w Pge w umowie prosumenckiej nie ma ŻADNYCH prognoz płacę 2 razy na pół roku kalendarzowego w styczniu i w lipcu żadnych zaliczek a ty jakiego masz dostawcę i czy jesteś prosumentem?

 

A no widzisz. To nie pisz, że w umowach prosumenckich nie ma rozliczenia prognostycznego. Możesz napisać, że w PGE nie ma.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no widzisz. To nie pisz, że w umowach prosumenckich nie ma rozliczenia prognostycznego. Możesz napisać, że w PGE nie ma.

 

Potwierdzam. Ja w Tauronie płaciłem do tej pory jako prosument 10.57zl opłat stałych, teraz mam 23,73, właśnie z powodu opłaty mocowej. Po pierwszym sezonie już mają moją produkcję i dają prognozy zerowe, ale jak się magazynuje u nich prąd i zimą odbiera to opłata mocowa wchodzi z automatu. U mnie maksymalna :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lato jak nasz prąd sprzedają naszym sąsiadom po normalnej stawce około 0,65 zł/kWh to fotowoltaika jest cacy. Jak się jej zrobiło za dużo to ciach opłata mocowa za "gotowość" elektrowni tylko w lato oni wiedzą że wieczorem słońce zachodzi i rano wstaje PV Polaków spokojnie ogarnie potrzeby mieszkańców Polski i jadą na 40% gwizdka. Więc że tak powiem sici nie posiadam ale płacę jak każdy z nas za jej utrzymanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lato jak nasz prąd sprzedają naszym sąsiadom po normalnej stawce około 0,65 zł/kWh to fotowoltaika jest cacy. Jak się jej zrobiło za dużo to ciach opłata mocowa za "gotowość" elektrowni tylko w lato oni wiedzą że wieczorem słońce zachodzi i rano wstaje PV Polaków spokojnie ogarnie potrzeby mieszkańców Polski i jadą na 40% gwizdka. Więc że tak powiem sici nie posiadam ale płacę jak każdy z nas za jej utrzymanie.

 

No i na tym to polega. Masz swój prąd, a za utrzymanie sieci płacisz, bo korzystasz z niej. Zauważ, że i tak mamy tanio. Twój prąd sprzedają sąsiadom nie za 65gr, tylko za 37. Ty dajesz tyklo prąd i tyle on kosztuje. Resztę kasują za przesył ich siecią. Za odbiór zmagazynowanego prądu pobierają haracz 20%. To taniej niż jak by oddawali 100%, ale kazali płacić za przesył, bo byśmy tracili 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na tym to polega. Masz swój prąd, a za utrzymanie sieci płacisz, bo korzystasz z niej. Zauważ, że i tak mamy tanio. Twój prąd sprzedają sąsiadom nie za 65gr, tylko za 37. Ty dajesz tyklo prąd i tyle on kosztuje. Resztę kasują za przesył ich siecią. Za odbiór zmagazynowanego prądu pobierają haracz 20%. To taniej niż jak by oddawali 100%, ale kazali płacić za przesył, bo byśmy tracili 50%.

 

A czyja jest "ich" sieć przecie ja nie transportuje prądu setki km tylko 50m do sąsiadów ok czasem 200m dalej. Zresztą tak czy srak sąsiad za mój prąd płaci 0,65 zł. a nie 0,37 zł. Więc nie dość że sprzedają nasz prąd po zwykłej stawce to jeszcze kasują 20%. Aha i opłata mocowa... za gotowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czyja jest "ich" sieć przecie ja nie transportuje prądu setki km tylko 50m do sąsiadów ok czasem 200m dalej

 

Ale odbierasz już z elektrowni, która jest X kilometrów od ciebie i prąd płynie do ciebie przez całą infrastrukturę.

 

Zresztą tak czy srak sąsiad za mój prąd płaci 0,65 zł. a nie 0,37 zł. Więc nie dość że sprzedają nasz prąd po zwykłej stawce

 

Jak sprzedaż jakikolwiek towar za np. 20 zł i wyślesz go komuś to ktoś zapłaci powiedzmy 28zł z wysyłką. On płaci 28, ty dostaniesz 20, bo nie masz firmy kurierskiej lub np poczty. I nieważne czy transport był na 5, czy na 500km. Jak będziesz sam dostarczał sąsiadowi prąd swoimi kablami, to wtedy należy ci się całe 0,65zł :)

 

to jeszcze kasują 20%. Aha i opłata mocowa... za gotowość.

 

Wolałbyś odbierać 100% i płacić za przesył? Nawet uwzględniwszy opłatę mocową (tu nas okradają, to fakt) i tak by się mniej opłaciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja chętnie dostarczę swój prąd sąsiadowi i kolejnemu i kolejnemu dając mu wpiąć się w MÓJ PRZEDŁUŻACZ weźmie prąd z mojej sieci (która tylko synchronizuje się z ich siecią. Ale... zgodnie z prawem nie mogę... i nie ważne że ja mam certyfikowany licznik i on też, nie mogę bo to nielegalne. Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie jak stawiają domy to biorą prąd od sąsiadów i płacą cały rachunek za prąd bo budowlany prąd by ich pogrążył.

 

Wolał bym być traktowany na równi - jeśli prosumentów jest 300000 i produkujemy XYZ GWh rocznie to chciałbym coś za to dostać a nie 80% mojej produkcji. Bo wszyscy robimy za małą elektrownie...

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

właśnie przed chwilą otrzymałem "tajemniczy" email od Taurona...

Uprzejmie mnie poinformowali o podwyżce cen energii (średnio o ok 2gr nett)-jeśli nie akceptuję tych cen ,to mogę wypowiedzieć umowę i nawet z innym dostawcą podpisać...

Ostatnio we wrześniu zawarłem umowę na 3 lata niby z gwarancją ceny...A ciekawe jest jak może wyglądać zmiana dostawcy energii przy Prosumencie...

Poniżej fragment ich pisemka :

 

"Jeśli nie akceptują Państwo cen za energię elektryczną, mogą Państwo:

icone wypowiedzieć łączącą nas umowę zgodnie ze wskazanymi w umowie

i w OWU zasadami i terminem wypowiedzenia, lub

icone wybrać taryfę lub inny cennik z oferty TAURONA.

Jeśli nie wypowiedzą Państwo umowy i nie wybiorą Państwo innej oferty, będzie to dla nas oznaczało, że akceptują Państwo nowe ceny za energię elektryczną.

W przypadku wypowiedzenia umowy przestanie ona obowiązywać, jeśli umowa nie stanowi inaczej, z końcem miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymamy Państwa wypowiedzenie, a Państwo powinniście wybrać nowego sprzedawcę."

 

W poniedziałek przyatakuję (łajd..ów)

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...