Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich,

 

trochę jestem zielony z tematu i trudno mi porównać wartości moje do uzyskiwanych przez was.

Mam instalację o mocy 8,16 kw -> Leapton 340w 24 sztuki i falownik Huawei 10 KTL (10kw - pod ew. dalszą rozbudowę paneli).

 

Pan, który montował instalację stwierdził. że na płasko w ciągu roku wyprodukuje ona równie dużo prądu jak z konstrukcją pod powiedzmy odpowiednim kątem.

Aktualnie jest ona położona praktycznie na płasko (jedynie spad płaskiego dachu) na wschód.

Moje pytanie czy otrzymywane wartości są odpowiednie? Czy może jednak za małe? Mamy dogadane z monterem, że bez dodatkowych kosztów może zrobić konstrukcję. Wrzucam screna z 22 lutego - cały dzień bezchmurne niebo.

 

foto.jpg

 

W okolicach godziny 8 jest chyba mały cień z drzewa rzucany na panele.

Panele mamy dopiero od września 2020, więc nie mam info. ja to wygląda na przestrzeni całego roku.

WhatsApp Image 2021-02-24 at 15.55.42.jpg

Edytowane przez CzarnyMudzyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane z symulatora (8.16kWp dla Łodzi i strat systemu 5%)

Optimum - nachylenie 39* i lekko na wschód (-3*) - 9007 kWh

W przybliżeniu Twoja aktualna sytuacja - 5% nachylenia i ustawienie na wschód (-90* od południa) - 7560 kWh [wg symulacji powinno być przeciętnie ok X/XI/XII/I - 409/163/105/143 kWh]

Wychodzi ok. 20% więcej - jak akceptujesz to wizualnie to może lepiej zamontuj konstrukcje. Będziesz miał też mniej problemów z zalegającym pyłem, śniegiem itp. Będzie samo zjeżdżać.

Przyjąłem Łódź jako centrum Polski :)

Możesz się pobawić sam https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

U mnie na nieidealnych ustawieniach (prawie zachód, ok. +60* od południa) 22 lutego wycisnąłem z 6,2 kWp ponad 24kWh (ale to tegoroczny rekord :) ). Osoby, które mają panele na południe miały jeszcze lepsze wyniki. Pooglądaj wpisy z ostatnich kilku dni.

Natomiast Twoje ustawienie jest bardziej letnie - jak słońce będzie wyżej nad horyzoncie to różnice się zmniejszą, natomiast zawsze będziesz miał gorzej niż instalacje bardziej nachylone i z wystawą na południe.

Edytowane przez ppred
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luty 42,1kwh/kwp ,do 20 lutego było tragicznie 8,3kwh/1kWp.

Dzisiaj minął rok od zamontowania instalacji, produkcja z 1kwp wyniosła 1056kWh.

Były miesiące bardzo dobre kwiecień,lipiec,sierpień i słabe grudzień, styczeń luty.

Ale ogólnie jestem bardzo zadowolony z inwestycji.

Edytowane przez tom.pk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...