Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1200 kWh/kWp ;)

 

A tak na poważnie, to 29.06 u mnie wreszcie przeważyła produkcja wysłana nad poborem z sieci ( podzielonym przez 0.8 ) i tym samym rachunek za pierwsze półrocze będzie obejmował tylko opłaty stałe. Produkcja w czerwcu niezła, 977 kWh z 6,3 kWp (wschód - zachód), ale i tak pierwsze półrocze gorsze o pomad 300 kWh od roku poprzedniego.

 

Czyli wyszło w czerwcu 2021 155 kWh/kWp, chociaż po wykresach widać, że przy idealnej pogodzie produkcja miesięczna mogłaby być nawet ponad 200 kWh większa. Może kiedyś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym polega ekologia, trzeba ja wspierać, nie zawsze musi się wszystkim opłacać, ale inaczej to będzie trąba powietrzna co każda burzę.... A operatorzy największy problem maja z tym, że mniej zarabiają i przypadkiem jeszcze muszą zmodernizować sieć zamiast pakować kasę do prywatnych kieszeni...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie w podstawówce uczyli, że półrocze ma 6 m-cy. Dla średniej kazali pisać [kWh / kWp * m-c]. I to były rachunki, do matematyki to jeszcze daleko ;)

 

kWh/kW czy tam kWh/kWp- to jeden i ten sam .... kWp -to nawet takiego skrótu w JP nie ma.

Jest to głupi wymysł a reszta to sukcesywnie powtarza. Bo wiadomo że uzyskane (kWh ) w jednostce czasu zależą od zainstalowanej mocy . A moc to (kW)

Jak robisz zgłoszenie do ZE to moc podawana jest w kW w umowie a nie w kWp.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie w podstawówce uczyli, że półrocze ma 6 m-cy. Dla średniej kazali pisać [kWh / kWp * m-c]. I to były rachunki, do matematyki to jeszcze daleko ;)

Potem dopiero analiza matematyczna (genialna zresztą) i gdzieś tam dalej matematyka wyższa. To prawda. Ale @tamyja nie napisał nieprawdy. Po prostu skrócił swój "wywód".

 

Ale wcześniej pisałem, że puszenie ile kto ma, za przeproszeniem, "uzysku", nic nie wnosi. Te dane mają sens dopiero w powiązaniu z lokalizacją i i ustawieniem poszczególnych paneli. Najważniejsze jest "0" na rachunku za energię (+ opłaty stałe) i czas zwrotu inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czerwiec 2021

-instalacja na gruncie - 185 kWh/kWp

-instalacja na dachu - 173 kWh/kWp

 

instalacje pod tym samym kątem w tym samym kierunku. kolejny miesiąc potwierdza, że uzysk z instalacji na gruncie jest większy o 7% (lepsze chłodzenie)

 

rok 2021

-instalacja na gruncie - 651,5 kWh/kWp

-instalacja na dachu - 612,9 kWh/kWp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kWh/kW czy tam kWh/kWp- to jeden i ten sam .... kWp -to nawet takiego skrótu w JP nie ma.

Jest to głupi wymysł a reszta to sukcesywnie powtarza.

 

Może i głupi, ale stworzony na potrzeby ściśle określonego parametru konkretnego rodzaju produktu i przyjął się powszechnie w wąskiej branży. A co powiesz na MWt albo MWe? Jednostki równie kuriozalne, a niekiedy stosowane. Wszak "megawat" też jest jeden :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...