Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Czy przy przewymiarowaniu instalacji (moc falownika mniejsza niż moc paneli, np 1:1.2) powinno się brać jakaś poprawkę przy obliczaniu kWh/kWp żeby było porównywalne do instalacji 1:1? Czy w mianowniku powinna być moc panel czy falownika? Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy przy przewymiarowaniu instalacji (moc falownika mniejsza niż moc paneli, np 1:1.2) powinno się brać jakaś poprawkę przy obliczaniu kWh/kWp żeby było porównywalne do instalacji 1:1? Czy w mianowniku powinna być moc panel czy falownika?

 

Może i tak być w zależności od modelu falownika. Dla większości popularnych jak przykładowo sofar czy foxess, wpisujesz faktyczną moc modułów a aplikacja liczy poprawnie kWh/kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawnie, czyli jak? Z jakiego wzoru? I dlaczego to miałoby zależeć od modelu? Mi przychodzi do głowy żeby dać średnia z mocy falownika i paneli.

 

W przypadku sofara w momencie dodawania instalacji podajesz jej moc a aplikacja wylicza z wzoru wydajność = produkcja w kWh / kWp

 

nie potrzebna jest tu moc falownika bo nie falownik decyduje o wielkości produkcji, chyba że jest za mały i następuje ograniczenie ale jeżeli tak jest to żadnym wzorem nie wyliczysz ile by było gdyby nie ograniczał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje akurat są na południe bez zacienienia. Generalnie kWh/kWp wychodzi podejrzanie nisko (~950) zarówno w praktyce jak i w symulacji pvsol mimo raczej dobrych warunków i nie wiem z czego to wynika. Czy to możliwe, że niski kąt nachylenia dachu (chyba 20') tak to zaniża? Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje akurat są na południe bez zacienienia. Generalnie kWh/kWp wychodzi podejrzanie nisko (~950) zarówno w praktyce jak i w symulacji pvsol mimo raczej dobrych warunków i nie wiem z czego to wynika. Czy to możliwe, że niski kąt nachylenia dachu (chyba 20') tak to zaniża?

 

Podaj uzyski w poszczególnych miesiącach, to będzie można powiedzieć, czy kąt nachylenia ma wpływ na wielkość produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje akurat są na południe bez zacienienia. Generalnie kWh/kWp wychodzi podejrzanie nisko (~950) zarówno w praktyce jak i w symulacji pvsol mimo raczej dobrych warunków i nie wiem z czego to wynika. Czy to możliwe, że niski kąt nachylenia dachu (chyba 20') tak to zaniża?

 

Jeśli to od stycznia do teraz to niewiele odbiegasz, dla porównania z 5 instalacji: 896, 997, 848, 1058, 900

Tylko wyjątki mają już w okolicy 1100 - 1200 a może i więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje akurat są na południe bez zacienienia. Generalnie kWh/kWp wychodzi podejrzanie nisko (~950) zarówno w praktyce jak i w symulacji pvsol mimo raczej dobrych warunków i nie wiem z czego to wynika. Czy to możliwe, że niski kąt nachylenia dachu (chyba 20') tak to zaniża?

 

Podaj przybliżoną lokalizację.

Połać jest dokładnie skierowana na południe czy z odchyleniem?

Pojęcie "dobre warunki" jest dosyć "rozciągliwe". :)

Wg https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html# nie ma dużej różnicy dla centralnej Polski między pochyleniem 20 stopni a bardziej optymalnym 35-40 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj przybliżoną lokalizację.

Połać jest dokładnie skierowana na południe czy z odchyleniem?

 

Centrum Polski, dach wprost na południe.

 

950 kWh/kWp to za ostatnie 12M. Poniżej zestawienie z tego roku:

 

Miesiąc kWh/kWp

styczeń 8

luty 31

marzec 67

kwiecień 111

maj 134

czerwiec 156

lipiec 142

sierpień 105

wrzesień 96

październik 70

 

suma 919

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WE WSZYSTKICH MOICH WYPOWIEDZIACH Z WCZORAJ I DZISIEJSZYCH ODNOSIŁEM SIĘ DO PV POŁUDNIOWEJ BEZ

ZACIENIEŃ

Uważam że jak PV to tylko na południe-- inne to paranoja. Oczywiście mają sens wschodnie i zachodnie ale za kasę z PROGRAMÓW GMINNYCH gdzie koszt 1kW = 1300zeta. Uważam za głupotę ładować PV na dachy inne niż południowe i jeszcze płacić za to 4k za 1kW.

 

Serio, bierze Cie ktoś w tym temacie na poważnie?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio, bierze Cie ktoś w tym temacie na poważnie?.

 

Lata mi to jak ty mnie odbierasz i ile za co płacisz. Twoja kasa i twoje zabawki. A że ten rok to najgorszy z ostatnich 6-ciu lat z moją przygodą z PV to to właśnie napisałem. Uważam że jak robić PV to takie które daje Max swych uzysków co do kierunku świata. Jak są inne ustawienia to trzeba to przeliczyć czy aby nie lepiej zrobić mniejszą PV na południe niż dużą na inne strony płacąc przy tym więcej i mając mniejsze uzyski.

Osobiście wolał bym PV 3kW na południe niż 6kW na wschód -zachód i jeszcze z zacienieniami.

Dlaczego bym tak wolał? Ano dlatego że:

mając dane jakie wpisują forumowicze widzę uzyski np. 940kWh/kW co daje z PV6kW = 5640kWh/rok koszt PV 6kW x 4k=24k

gdzie PV 3kW ( optymalne ustawienie ) da 3kWx 1200kWh/kW = 3600kWh a koszt PV 3kW= 12k

Biorąc różnicę w cenie 24k-12k =12tys. oszczędności dla tylko lepszych uzysków rzędu : 5640- 3600 = 2040kWh

Płacisz `12k więcej za PV aby mieć uzysk o 2040kWh większy . Biorąc cenę 1kWh =0,4 PLN . Za 12k można kupić 30000kWh =15lat

Wniosek : wolę mieć 12k. w kieszeni i produkować 3600kWh niż wydając za PV 6kW 24k i czekać 15lat na zwrot z inwestycji.

TYLE - mam do powiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mając dane jakie wpisują forumowicze widzę uzyski np. 940kWh/kW co daje z PV6kW = 5640kWh/rok koszt PV 6kW x 4k=24k

gdzie PV 3kW ( optymalne ustawienie ) da 3kWx 1200kWh/kW = 3600kWh a koszt PV 3kW= 12k

Biorąc różnicę w cenie 24k-12k =12tys. oszczędności dla tylko lepszych uzysków rzędu : 5640- 3600 = 2040kWh

Płacisz `12k więcej za PV aby mieć uzysk o 2040kWh większy . Biorąc cenę 1kWh =0,4 PLN . Za 12k można kupić 30000kWh =15lat

Wniosek : wolę mieć 12k. w kieszeni i produkować 3600kWh niż wydając za PV 6kW 24k i czekać 15lat na zwrot z inwestycji.

TYLE - mam do powiedzenia.

 

Błędne założenia, to i błędne wyniki.

 

Od kiedy cena instalacja rośnie proporcjonalnie do mocy?.

Inwerter 3kW myślisze że kosztuje 2x mniej niz taki sam 6kw.

 

Pierwsze z wierzchu:

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/falownik-solis-8kw-3ph-4g

 

i:

 

https://allegro.pl/oferta/inwerter-solis-4kw-3ph-4g-11345513259

 

Uziemienie bijesz to samo przy różnych mocach, okablowanie podobnie jeśli wszystko mieści się na jednym stringu, to samo z zabezpieczeniami ect...

 

Ogólnie piszesz co ci wygodnie aby teoria sie dopinała.

 

Instalacje może i masz długo, ale wycenić jej nie potrafisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lata mi to jak ty mnie odbierasz i ile za co płacisz. Twoja kasa i twoje zabawki. A że ten rok to najgorszy z ostatnich 6-ciu lat z moją przygodą z PV to to właśnie napisałem. Uważam że jak robić PV to takie które daje Max swych uzysków co do kierunku świata. Jak są inne ustawienia to trzeba to przeliczyć czy aby nie lepiej zrobić mniejszą PV na południe niż dużą na inne strony płacąc przy tym więcej i mając mniejsze uzyski.

Osobiście wolał bym PV 3kW na południe niż 6kW na wschód -zachód i jeszcze z zacienieniami.

Dlaczego bym tak wolał? Ano dlatego że:

mając dane jakie wpisują forumowicze widzę uzyski np. 940kWh/kW co daje z PV6kW = 5640kWh/rok koszt PV 6kW x 4k=24k

gdzie PV 3kW ( optymalne ustawienie ) da 3kWx 1200kWh/kW = 3600kWh a koszt PV 3kW= 12k

Biorąc różnicę w cenie 24k-12k =12tys. oszczędności dla tylko lepszych uzysków rzędu : 5640- 3600 = 2040kWh

Płacisz `12k więcej za PV aby mieć uzysk o 2040kWh większy . Biorąc cenę 1kWh =0,4 PLN . Za 12k można kupić 30000kWh =15lat

Wniosek : wolę mieć 12k. w kieszeni i produkować 3600kWh niż wydając za PV 6kW 24k i czekać 15lat na zwrot z inwestycji.

TYLE - mam do powiedzenia.

 

Gdyby przyjąć wskaźniki realne a nie takie skrajne to zwrot nastąpiłby po 8 latach i przez następne 7 darmowa energia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...