Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Też wczoraj u mnie był nowy rekord 24 wyłączen falownika.Dziś słońce jeszcze lepsze może pobije wczorajszy pomimo sporej autokonsumpcji.Wczoraj koło 8 rano z minutami przyjechała ekipa z analizatorem (wnioskowałem jakis miesiac temu) jak to wieszali na słupie to już o tej porze było 251/250/251v na tym urządzeniu.Pocieszyli mnie mówiąc że nawet jak na trafo obniżą to i tak nic to nie pomoże i dalej bedzie sie wyłączac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie patrz na ilość całkowitą z instalacji tylko przelicz uzysk całkowity z danego dnia/miesiąca/roku i podziel przez zainstalowaną moc paneli np.uzyskałeś 39kWh z instalacji 6kW(p) to liczysz tak 39/6=6,5kWh z kW(p)paneli.

Tylko tak można porównać z sensem działanie instalacji, bo Ty masz równo 6kW(p) paneli, a ktoś ma 5,90kW(p) paneli, a ja mam 3,95kW(p) i jak porównać-tylko licząc uzysk z 1 kW(p) paneli. Jest jescze pvmonitor.pl i tam możn poszukać instalcji z okolicy do porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce zaszło-w trakcie produkcji zero problemów(napięcie max 247V) i uzysk całkowity 25,7kWh z instalacji 3,95kW(p) co daje troszkę ponad 6,50 kWh/kW(p):D

 

Zakłada się, że 1kW(p) paneli rocznie uzyskuje średnio w Polsce 1000kWh. Na stronie https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP możesz ustawić swoją lokalizację, kąt paneli, kierunek względem południa oraz umiejscowienie paneli dach/grunt, a otrzymasz wyliczenie oczekiwanych uzysków miesięcznie/rocznie dla swojej instalacji. Ważne aby w pole "System loss [%]*" wpisać 5 zamiast 14.

 

Można też na pvmonitor.pl poszukać blisko siebie instalacji i porównać uzyski tamtych ze swoją oczywiście przeliczająć kWh/kW(p)-da to ogląd czy Twoja instalacja działa podobnie do sąsiednich.

Ja swoją porównuję z kilkoma w pobliżu i dziś wyszło, że mam lepszy uzysk od nich, a pogoda była wyśmienita w całym kraju.

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, Dz za odp. Dokładnie mam 6,42, czyli licząc za wzoru 39,2/6,42 wychodź 6.1kwh z kw(p) i to jest parametr średni, a jest jakaś tabela lub coś pokazująca ??

 

Zakłada się, że 1kW(p) paneli rocznie uzyskuje średnio w Polsce 1000kWh. Na stronie https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP możesz ustawić swoją lokalizację, kąt paneli, kierunek względem południa oraz umiejscowienie paneli dach/grunt, a otrzymasz wyliczenie oczekiwanych uzysków miesięcznie/rocznie dla swojej instalacji. Ważne aby w pole "System loss [%]*" wpisać 5 zamiast 14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (zachodnia Polska) - mimo 5 włączeń falownika - dzisiejszy uzysk to 6,09kwh/kwp. Chyba nie najgorzej :D To jest bardzo blisko rekordu z końcówki czerwca 2021, kiedy miałem jednego dnia 6,6kwh/kwp.

 

Patrząc na prognozy pogody do końca marca szacuję, że może nawet uda się przekroczyć 1MWh/miesiąc. To byłoby coś... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (zachodnia Polska) - mimo 5 włączeń falownika - dzisiejszy uzysk to 6,09kwh/kwp. Chyba nie najgorzej :D To jest bardzo blisko rekordu z końcówki czerwca 2021, kiedy miałem jednego dnia 6,6kwh/kwp.

 

Patrząc na prognozy pogody do końca marca szacuję, że może nawet uda się przekroczyć 1MWh/miesiąc. To byłoby coś... :D

 

Nie najgorzej, ten miesiąc też mam niezły

u mnie wyszło 6,19kWh/kWp (61,3kWh)

też mam 9,9 paneli przy 8.2 Falowniku.

To jednak też warto porównać.

 

Luty i Marzec piekny już jest. Ale grudzień... to było 137,7kWh na cały miesiąc...

najmroczniejszy miesiąc.

 

a napięcie mam 240V +- czyli jestem wśród szczęśliwców....

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też na pvmonitor.pl poszukać blisko siebie instalacji i porównać uzyski tamtych ze swoją oczywiście przeliczająć kWh/kW(p)-da to ogląd czy Twoja instalacja działa podobnie do sąsiednich.

Ja swoją porównuję z kilkoma w pobliżu i dziś wyszło, że mam lepszy uzysk od nich, a pogoda była wyśmienita w całym kraju.

 

Przeanalizowałem kilka instalacji w okolicach 9,99kw i mocno zdziwił mnie jeden wykres, wg którego już od godz. 8:30 rano instalacja dawała prawie maxa czy 9,1-9,3kW. I tak do godz. 12. Jakim cudem skoro ok. godz. 9 jest na tyle nisko, że nie ma możliwości żeby panele jechały z pełną mocą? Ja mam u siebie panele na gruncie, ustawione idealnie na południe, pod idealnym kątem i moja parabola jest bardziej "szpiczasta". Nawet jeśli instalacja ma bardziej wschodnią ekspozycję, to również szybciej powinien być widoczny spadek. A tu się utrzymuje na maksymalnym poziomie powiedzmy że stabilnie przez kilka godzin. Dla porównania screen z mojej aplikacji.

 

Edit, nie mogę dodać zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam to szczęście, że jestem przy trafo na całe osiedle... i moja ulica akurat się buduje, więc PV nie będą się aż tak już rzucać ze względu na gorsze warunki.

Chociaż... auto konsumpcja to jest cel dla każdego... chociaż mocno nie opłacalny na ten czas... ale co przyniesie przyszłość się okaże.

 

Przeanalizowałem kilka instalacji w okolicach 9,99kw i mocno zdziwił mnie jeden wykres, wg którego już od godz. 8:30 rano instalacja dawała prawie maxa czy 9,1-9,3kW. I tak do godz. 12. Jakim cudem skoro ok. godz. 9 jest na tyle nisko, że nie ma możliwości żeby panele jechały z pełną mocą? Ja mam u siebie panele na gruncie, ustawione idealnie na południe, pod idealnym kątem i moja parabola jest bardziej "szpiczasta". Nawet jeśli instalacja ma bardziej wschodnią ekspozycję, to również szybciej powinien być widoczny spadek. A tu się utrzymuje na maksymalnym poziomie powiedzmy że stabilnie przez kilka godzin. Dla porównania screen z mojej aplikacji.

 

Edit, nie mogę dodać zdjęcia

 

pewnie panele na "trackingu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem, jednak coś mi nie pasuje, bo przy azymucie południowym czyli u mnie ok 175 stopni, nył mniejszy uzysk niż przy północnym ( 0 stopni) chyba że tak ma być i przy południu wpisuje się 0 stopni.

Ogólnie wyszło że u mnie produkcja jest większa niż na tym wykresie.

 

Stan na dziś to 39,2 kwh, wczoraj 39,1 kwh, dlatego jak widzą u kogoś produkcję 60kwh z 9,9 to wychodzi że działa ok,

 

PS mam dopiero od grudnia, i dopiero sprawdzam

 

Na stronie PVmonitor znalazłem kilka w okolicy, wydaje się że jestem w czołówce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (zachodnia Polska) - mimo 5 włączeń falownika - dzisiejszy uzysk to 6,09kwh/kwp. Chyba nie najgorzej :D To jest bardzo blisko rekordu z końcówki czerwca 2021, kiedy miałem jednego dnia 6,6kwh/kwp.

 

Patrząc na prognozy pogody do końca marca szacuję, że może nawet uda się przekroczyć 1MWh/miesiąc. To byłoby coś... :D

 

Moja faremka zrobiła 38.38kWh czyli 5,99kWh/kWp.

Strata do Twoich wyników ciągle się zmniejsza, bo cienia od sąsiadów coraz mniej...tyle że nie wiadomo ile przez te wyłączenia tracisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem, jednak coś mi nie pasuje, bo przy azymucie południowym czyli u mnie ok 175 stopni, nył mniejszy uzysk niż przy północnym ( 0 stopni) chyba że tak ma być i przy południu wpisuje się 0 stopni.

Tak, tutaj podaje się odchylenie od południa, "-" na wschód i "+" na zachód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...