Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Dzisiaj z wahaniami falownika to jest dramat...

 

Pytajnik, na szybko licząc myślę że ok. 15% idzie w powietrze... Niestety. Np. dzisiaj od godz. 11 do teraz mam 9 wylaczen, po ok. 5 min każde...

 

Dodam, że dzisiaj jest znacznie gorzej niz np. wczoraj, mimo tego, że to sobota, wszyscy sąsiedzi w domach, prania, sprzątania pełną parą, wiec obciazenie sieci jest wieksze niż w tygodniu... Nie znajduje w tym logiki...

Edytowane przez Viniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bardzo współczuję, czy tam jest instalacja czy tylko przedłużacze?

 

No właśnie taka to instalacja. Rozmawiałem wczoraj ze znajomym z pogotowia energetycznego, u którego ciągle interweniuje i powiedział mi, że obniżanie napiecia w trafo na odczepach to syzyfowa robota, bo ponoć na GPZ automatyka od razu podbija napięcie. Nie wiem, ja jestem z wykształcenia historyk, nie znam sie na tym. Obiecał mi natomiast, że w tym tygodniu przeanalizuje rozkład instalacji PV w moim otoczeniu i sprobuje poprzepinać cześć nieruchomosci na inne trafo. Zobaczymy jaki to przyniesie efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na wiosce lekko licząc już jest w granicach 230kWp w instalacjach PV, nie wiem jak u innych jednak mój inwerter nie wyłączył się ani razu. o 11:45 napięcie w sieci 257,8V

 

Inwerter nie wyłączył sie przy takim napięciu? W takim razie masz prawdopodobnie "podkreconą" softem granice. Wielu w ten sposób sie ratuje z tym, że to nie do konca legalne a po drugie powoduje z czasem błędne koło.. Ale nie oceniam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie taka to instalacja. Rozmawiałem wczoraj ze znajomym z pogotowia energetycznego, u którego ciągle interweniuje i powiedział mi, że obniżanie napiecia w trafo na odczepach to syzyfowa robota, bo ponoć na GPZ automatyka od razu podbija napięcie. Nie wiem, ja jestem z wykształcenia historyk, nie znam sie na tym. Obiecał mi natomiast, że w tym tygodniu przeanalizuje rozkład instalacji PV w moim otoczeniu i sprobuje poprzepinać cześć nieruchomosci na inne trafo. Zobaczymy jaki to przyniesie efekt.

 

To fajnie że masz takie możliwości. Wydaje się że na Śląsku jest lepsza infrastruktura , tereny poniemieckie i tp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z wahaniami falownika to jest dramat...

 

Pytajnik, na szybko licząc myślę że ok. 15% idzie w powietrze... Niestety. Np. dzisiaj od godz. 11 do teraz mam 9 wylaczen, po ok. 5 min każde...

 

Dodam, że dzisiaj jest znacznie gorzej niz np. wczoraj, mimo tego, że to sobota, wszyscy sąsiedzi w domach, prania, sprzątania pełną parą, wiec obciazenie sieci jest wieksze niż w tygodniu... Nie znajduje w tym logiki...

 

pobór przez domowników jest niszowy.

To firmy generują pobory prądu. A one najczęściej w weekendy nie są czynne. Stąd te tanie taryfy....

I fakt... będzie coraz gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z wahaniami falownika to jest dramat...

 

Pytajnik, na szybko licząc myślę że ok. 15% idzie w powietrze... Niestety. Np. dzisiaj od godz. 11 do teraz mam 9 wylaczen, po ok. 5 min każde...

 

U mnie falownik nigdy się nie wyłączył z powodu napięcia nawet na 5 sekund (przez większość roku napięcie <230v) a i tak chętnie bym się zamienił patrząc na wydajność twojej instalki :p

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter nie wyłączył sie przy takim napięciu? W takim razie masz prawdopodobnie "podkreconą" softem granice. Wielu w ten sposób sie ratuje z tym, że to nie do konca legalne a po drugie powoduje z czasem błędne koło.. Ale nie oceniam :D

 

Jak inwerter poszedł na serwis, to oni podjęli decyzję o wymianie na nowy i dzwonili do mnie że są błędy że inwerter się wyłącza przez zbyt wysokie napięcie. Jednak spowodowane jest to zbyt małym przekrojem kabla idącego do gospodarczego a tam tylko 1 faza do której jest wpięte 5,7kWp i już raz ten kabel "yebnął" więc w lato zrobi to kolejny raz i będę zmieniał kabel na inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pobór przez domowników jest niszowy.

To firmy generują pobory prądu. A one najczęściej w weekendy nie są czynne. Stąd te tanie taryfy....

I fakt... będzie coraz gorzej.

 

U mnie wręcz odwrotnie w tygodniu było wyższe napięcie niż dzisiaj Mam kilka zakładów pracujących całodobowo więc może trochę zużywają prądu. A w sobotę wszyscy są raczej w domach. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trochę się rozpisałem, ale zrobię jeszcze tylko małe podsumowanie dnia w kontekście wyłączających się falowników oraz bilans i już mnie nie ma :D

 

Dzisiejszy uzysk to 51,40kwh czyli 5,14kwh/kwp a to z kolei daje różnicę 0,95kwh/kwp w stosunku do dnia wczorajszego (wczoraj było to 60,9kwh czyli 6,09kwh/kwp)

Biorąc pod uwagę, że wczoraj miałem 5-krotne wyłączenie falownika a dzisiaj 11 razy (o 6x więcej) oznacza to, że jedno wyłączenie falownika (przynajmniej w moim przypadku) powoduje redukcję w produkcji energii na poziomie ok. 160W/kwp.

 

Ale też żeby nie było, że jest tak źle i że tylko narzekam, to dodam, że pierwszy raz od kiedy mam PV, a właściwie od kiedy mam założony nowy licznik zrobiłem podsumowanie/bilans produkcji do zużycia energii i jestem bardzo ale to bardzo zadowolony.

Moje wyliczenia wyglądają następująco - jeśli moja metodologia jest "do bani" to proszę o podpowiedź:

- taryfa G12W

- pobór w szczycie - 2046kWh

- pobór poza szczytem - 3311kWh

- energia oddana w szczycie - 3267kWh

- energia oddana poza szczytem - 1365kWh

- bilans taryfy szczytowej: 3267 - 2046 = 1220kWh x 0,8 haraczu Enea = 976kWh na plus

- bilans taryfy pozaszczytowej: 1365kWh - 3311kWh = -1946kWh na minus

- stawka netto za kwh w szczycie to 0,60gr a poza szczytem 0,25gr a więc 976kWh x 0,6zł = 585,6zł na plus oraz 1946kWh x 0,25zł = 486,5zł na minus

- 585,60zł - 486,50zł = 95,1zł... na plus - wszystko w netto.

- autokonsumpcja na poziomie 24,5%.

Na moje oko to wynik bardzo dobry zwłaszcza, że do pełnych 12 miesięcy okresu rozliczeniowego czyli do 24 czerwca 2022r. produkcja będzie na coraz wyższym poziomie a zużycie coraz mniejsze. No chyba że moja metodologia wyliczeń nie trzyma się kupy.:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wręcz odwrotnie w tygodniu było wyższe napięcie niż dzisiaj Mam kilka zakładów pracujących całodobowo więc może trochę zużywają prądu. A w sobotę wszyscy są raczej w domach. .

 

Czyli jak zawsze... nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich.

Od 2 tygodni włączyłem monitorowanie napięcia na fazach. I dziś akurat miałem szczyt 244,7 na jednej z faz. Reszta z 2V mniej.

I to największy wynik od 2 tyg. Krórki okres na rzetelne wnioski... ale statystyka buduje się dalej. Zobaczymy.

 

Powiem Wam.... prędzej czy później będziemy musieli postawić na instalacje hybrydowe i ponieść te bez sensowne koszty.. Nie wspominając akumulatorów aby bilansować sami swoją produkcję i maksymalizować zysk.

Niby ma wszystko sens... gdyby tylko miało to szanse się zwrócić zanim się rozpadnie. ... albo kiedykolwiek za naszego życia chociaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- pobór w szczycie - 2046kWh

- pobór poza szczytem - 3311kWh

- energia oddana w szczycie - 3267kWh

- energia oddana poza szczytem - 1365kWh

- bilans taryfy szczytowej: 3267 - 2046 = 1220kWh x 0,8 haraczu Enea = 976kWh na plus

- bilans taryfy pozaszczytowej: 1365kWh - 3311kWh = -1946kWh na minus

 

 

bilans powinien liczyć: 3267x0,8 - 2046 i 1365x0,8 - 3311

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bilans powinien liczyć: 3267x0,8 - 2046 i 1365x0,8 - 3311

 

Słuszna uwaga.... Dzięki za zwrócenie uwagi! W takim wypadku jeszcze jestem na małym minusie, ale jak mówiłem, do czerwca produkcja będzie rosła a zużycie spadało, więc bilans powinien być na +

Edytowane przez Viniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...