Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie w jednej instalacji na jednej fazie zaczyna przekraczać 240V, zaczynam się bać o lato :p

 

Ile ja bym dał, żeby mieć 240V :yes: U mnie do dzisiaj do godz. 13 było 9 wyłączeń ze względu na napięcie pow. 253V. Zadzwoniłem na Pogotowie Energetyczne i po kilku minutach dostałem telefon zwrotny, że dyspozytor obniżył napięcie. Od godz. 13 ani jednego wyłączenia... Cud Panie.. cud...:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie wrażenie że wyłączają się instalacje duże ok 10 KWp i to południowe. Te mniejsze raczej rzadziej o ile w ogóle.

 

A jaka to róznica, czy instalacja jest duża, czy kilka małych ?

Mała jak znajdzie się w takiej sieci też sie wyłączy.

A dwie instalacje 4kW bardziej podbiją napięcie niz jedna 8kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuszczalne jest napięcie poza wspomnianym zakresem czyli +/-10% od 230V czyli 207-253V przez okres nie dłuższy niż 5% z okresu tygodnia. Ja po 1 wyłączeniu falwonika wczoraj o 11:36 dzis bacznie przyglądałem się napięciom i jak oscylowały w okolicach 252-253V(godzina ok 10) ale falownik działał prawidłowo pogadałem z sąsiadami czy i u nich jest podobnie(potwierdzili również jednorazowe wyłączenia falownika sprzed kilku dni ) i zadzwoniłem na infolinię ZE prosząc o obniżenie napięcia.

Przyjechali z pogotowia energetycznego po ok 2godzinach, zobaczyli podczas pracy mojej instalacji 250V i w miłej atmosferze rozmowy postanowili skoczyć do transformatora i obniżyć napięcie do sensownych wartości u mnie. Przyjechali po obniżeniu napięcia aby sprawdzić czy napięcia mam normalne(było max w pikach 245V podczas szczytowej produkcji uznałem za prawidłowe).

Muszę dodać, ze jestem na końcu linii i na tym samym słupie jest nas 3 prosumentów:6,8kW,14kW i moje skromniutkie 3,95kW-czyli da się.

 

Odpalenie 14kW kilka dni temu narobiło problemu niestety, bo wcześniej było wysokie napięcie 250-252V ale bez wyłączeń falownika.

 

Faktycznie większe instalacje szybciej "padają", bo bardziej podnoszą napięcie swoją pracą na zaciskach falownika-jednoznacznie widziałem to gdy obniżyli napięcie-u mnie max 240-244V(szczyt mocy g.12 około), a sąsiad z 14kW na zachód miał na falowniku 249V-dodam, że ten sam słup. Do tego dochodzi kwestia długości kabli(spadki napięć, które falownik rekompensuje windując napięcie) i duża instalacja szybciej odpadnie niż mniejsza w identycznych trudnych warunkach w okolicy granicznych 253V.

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dla odmiany napięcie zawsze było za niskie. 220 w porywach 225V. Mam wrażenie, że jak ileś lat temu było przejście z 220 na 230V to u mnie nie zmienili. Więc w sloneczne dni, gdy PV moja i sąsiada (tylko te 2 są do tego samego transformatora podłączone) produkują na max, to mam w około 230 - 235V :D
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeś wygrał w totka z napięciami w sieci-ja od dziś(i sąsiedzi) raczej nie będę miał powodu marudzić-grunt żeby w max mocy nie było więcej niż te 250V(wiadomo im niżej tym lepiej). Jutro ma być jeszcze słoneczniej niż dziś(a dziś było czyściutkie niebo-wschód Polski w zasadzie poza wojskowymi nic nie lata po niebie) więc się przekonam jakie max napięcia będą. Tak czy inaczej dziś nie wyłączyło falownika mimo 252-254V przed odniżeniem na transformatorze ale pewnie tylko z tego powodu, że żona wypiekała bułki, pranie i odkurzanie zaczęła to deczko autokonsumpcja obniżyła napięcia...ale blisko było.

 

U mnie akurat ja mam 35 stopni na południe na ekierkach(dach spadek wschodni), sąsiad 14kW na zachód spadek dachu ok 20stopni(panele płasko) oraz drugi 6,8kW na południe podniesione na ok 25stopni(dach ze spadkiem zachodnim dane ekierki na południe) więc ten czas max mocy lekko się rozwleka: u mnie z rana juz spora wydajność, potem reszta się dołącza i rosło napięcie...aż do dzisiaj.

 

Swoją drogą to widzę jak wydajność zależy od ustawienia paneli: w czasie gdy ja mam 95-100% mocy instalacje płasko ze spadkiem 15-20 stopniowym na zachód mają ok 55%.

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzisiaj taki grzebień.

Instalacja od wtorku, a dopiero dzisiaj zainstalowalem apkę. Raz trafiłem na falowniku 258,3V.

https://zapodaj.net/4b10948c78324.jpg.html

 

Dzwoniłem do taurona. Kazali sprawdzić jakie są ustawienia mocy biernej na falowniku i im to przesłać. 4 instalacje pod rząd. Generalnie z mojego transformatora jest ich sporo.

Falownik foxess 10t. Modułów 8600W. Dojdzie jeszcze jeden w orzysLym tygodniu.

Schemat ustawień znalazłem tutaj

https://forum-foxess.pro/community/foxess-konfiguracja-falownikow/moc-bierna-w-falownikach-foxess/

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka to róznica, czy instalacja jest duża, czy kilka małych ?

Mała jak znajdzie się w takiej sieci też sie wyłączy.

A dwie instalacje 4kW bardziej podbiją napięcie niz jedna 8kw

 

Ale nie spotkałem nikogo z mała instalacją u kogo by się zdarzyło to co opisujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do taurona. Kazali sprawdzić jakie są ustawienia mocy biernej na falowniku i im to przesłać. 4 instalacje pod rząd. Generalnie z mojego transformatora jest ich sporo.

Falownik foxess 10t. Modułów 8600W. Dojdzie jeszcze jeden w orzysLym tygodniu.

Schemat ustawień znalazłem tutaj

https://forum-foxess.pro/community/foxess-konfiguracja-falownikow/moc-bierna-w-falownikach-foxess/

 

A właśnie jak jest z produkcją mocy biernej u was? Bo zdaje się, że zgodnie z polska normą falowniki powinny puszczać moc bierną kosztem czynnej jak napięcie zbliża się do 253.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam te ustawienia wprowadzone-u mnie nie ma na liczniku liczydeł produkcji/ODDANIA mocy biernej(6.8.0 i 7.8.0), a jedynie pobranie mocy biernej 5.8.0 i 8.8.0 i tak dziś wyglądają te odczyty:

 

PRODUKCJA WG.FALOWNIKA: 264,9kWh(start 1 marca 2022)

Dane z licznika PGE:

1.8.0 POBÓR Z SIECI : 59,4kWh

2.8.0 ODDANIE DO SIECI : 210,1kWh

5.8.0-moc bierna indukcyjna POBRANA-19,0kvarh,

8.8.0-moc pojemn.POBRANA-10,3kvarh

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro podam dane z licznika. Teraz jestem w pracy. No i zweryfikuje te dane z falownika z wcześniejszym linkiem jaki podałem.

https://forum-foxess.pro/wp-content/uploads/wpforo/default_attachments/1629377247-obraz_2021-08-19_144723.png

Licznik założony 3 marca, pv działa od 15 marca.

Edytowane przez klaudiusz_x
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...