Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nigdy bym nie przypuszczał, że kiedykolwiek będę komukolwiek zazdrościł.... paraboli :lol2:

 

Moja bardziej przypomina grzebień do wyczesywania mojego psiaka :D

f94101e62b16.png

 

Coś mi się wydaje, że niedługo zaistnieje jakieś powiedzonko w stylu - łagodnej paraboli życzę - pośród właścicieli PV :cool:

Szukając pozytywów w tym obrazku....może to chociaż falownikowi się przysłuży, jak sobie czasami odpocznie?

 

Co do PC - ja mam G11, pompka chodzi kiedy chce, a jak robi to w dzień to mnie bardziej cieszy, bo większa autokonsumpcja = mniejszy zysk ZE :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś na jaki okres czasu podpinaja analizator,bo myślalem że 7 dni a wisi to u mnie prawie dwa tyg. 20 restartow dziennie przez południe falownik śpi ze 2 godziny bo 255v na fazie.Przy takiej sieci to nawet jak bym miał tylko jeden panel to i tak by mnie wyje..(to tak apropo chytrości)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymmek, no właśnie muszę to dobrze policzyć

 

Pytajnick, no właśnie bardziej się obawiam, że takie pykanie falownika dobrze mu nie robi... :(

 

Co do taryfy nie wiem jak u innych operatorów ale wg cennika ENEA na 2022r. do końca marca w szczycie to jest 0,62zł/kwh a poza szczytem 0,25zł/kWh. Od kwietnia będzie to odpowiednio 0,73zł i 0,30zł. Oczywiście brutto.

 

Owszem G11 (0,51zł) będzie tańsza od szczytowej G12W o ok. 45% ale też o ok. 40% droższa od G12W pozaszczytowej.

 

Niestety idealnych słonecznych dni w sezonie grzewczym mamy bardzo mało. Moja pompa ciepła ustawiona jest na grzanie nocne w taryfie G12W właśnie z tego względu, że w ciągu sezonu grzewczego niestety większość dni mamy pochmurnych, gdzie różnica w temperaturach między dniem a nocą to 4 może 5st.C. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę spadek cop przy tak nie dużych różnicach temperatur, to wydaje mi się, że dużo korzystniej wychodzi grzanie nocą za 30 gr niż za 50gr w G11 czy 70 gr/kwh w G12W.

 

Dlatego w zależności jak ustawimy pompę takie będziemy mieli oszczędności. Ja za początek sezonu (ale taki na porządnie) przyjąłem 1 listopada. Od 1 listopada do wczoraj moja pompa zużywa dziennie uśredniając 17,7kWh/dzień. Analiza pracy PV od listopada dała takie dane:

 

- listopada - 296kwh - 8,96kwh/dzień

- grudzień - 187kwh - 6,0kwh/dzień

- styczeń - 313kwh - 10,0kwh/dzień

- luty - 518kwh - 18,0kwh/dzień

- 20 marca - 742kwh - 37kwh/dzień.

 

Jak widać w pełni sezonu grzewczego produkcja PV nawet gdyby ją w 100% przeznaczyć na potrzeby PC to i tak PV nie zapewni energii na jej potrzeby. Dopiero marzec daje radę. Dlatego tak mi się wydaje, że bardziej opłaci się produkować i oddawać do sieci jak najwięcej energii drogiej (w taryfie G12w) a na potrzeby grzewcze odbierać zimą w taryfie pozaszczytowej.

 

Ale na szczęście mamy wybór :D

Edytowane przez Viniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymmek, no właśnie muszę to dobrze policzyć

 

Pytajnick, no właśnie bardziej się obawiam, że takie pykanie falownika dobrze mu nie robi... :(

 

Co do taryfy nie wiem jak u innych operatorów ale wg cennika ENEA na 2022r. do końca marca w szczycie to jest 0,62zł/kwh a poza szczytem 0,25zł/kWh. Od kwietnia będzie to odpowiednio 0,73zł i 0,30zł. Oczywiście brutto.

 

Owszem G11 (0,51zł) będzie tańsza od szczytowej G12W o ok. 45% ale też o ok. 40% droższa od G12W pozaszczytowej.

 

Niestety idealnych słonecznych dni w sezonie grzewczym mamy bardzo mało. Moja pompa ciepła ustawiona jest na grzanie nocne w taryfie G12W właśnie z tego względu, że w ciągu sezonu grzewczego niestety większość dni mamy pochmurnych, gdzie różnica w temperaturach między dniem a nocą to 4 może 5st.C. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę spadek cop przy tak nie dużych różnicach temperatur, to wydaje mi się, że dużo korzystniej wychodzi grzanie nocą za 30 gr niż za 50gr w G11 czy 70 gr/kwh w G12W.

 

Dlatego w zależności jak ustawimy pompę takie będziemy mieli oszczędności. Ja za początek sezonu (ale taki na porządnie) przyjąłem 1 listopada. Od 1 listopada do wczoraj moja pompa zużywa dziennie uśredniając 17,7kWh/dzień. Analiza pracy PV od listopada dała takie dane:

 

- listopada - 296kwh - 8,96kwh/dzień

- grudzień - 187kwh - 6,0kwh/dzień

- styczeń - 313kwh - 10,0kwh/dzień

- luty - 518kwh - 18,0kwh/dzień

- 20 marca - 742kwh - 37kwh/dzień.

 

Jak widać w pełni sezonu grzewczego produkcja PV nawet gdyby ją w 100% przeznaczyć na potrzeby PC to i tak PV nie zapewni energii na jej potrzeby. Dopiero marzec daje radę. Dlatego tak mi się wydaje, że bardziej opłaci się produkować i oddawać do sieci jak najwięcej energii drogiej (w taryfie G12w) a na potrzeby grzewcze odbierać zimą w taryfie pozaszczytowej.

 

Ale na szczęście mamy wybór :D

 

Oczywiście co do taryfy g12w . Obecnie cena I strefy do aż 52 grosze a nocna w PGE to 49 gr z vat 23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie z wyliczeń chodzi gdybym grzał tylko prądem to oczywiście pv nie wystarczy na pełny rok i musiałbym dokupić plus minus 4k-5k rocznie od energetyki. Zmieniłbym na taryfę G12 i wtedy roczny prąd max 3000 zł wyniósłby mnie. Kalkuluje czy jest sens wejść w pompę ciepła i wydać dodatkowe 55 tysi razem z kosztem instalacji wodnej bo elektryczna jest tańsza .(20tysi) i różnice miałbym na pokrycie w przeciągu 11-12 lat na dopłatę za prąd . Ktoś ogrzewa dom prądem strikte ? Jak to u was wygląda ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymmek, no właśnie muszę to dobrze policzyć

[...]

Co do taryfy nie wiem jak u innych operatorów ale wg cennika ENEA na 2022r. do końca marca w szczycie to jest 0,62zł/kwh a poza szczytem 0,25zł/kWh. Od kwietnia będzie to odpowiednio 0,73zł i 0,30zł. Oczywiście brutto.

 

Owszem G11 (0,51zł) będzie tańsza od szczytowej G12W o ok. 45% ale też o ok. 40% droższa od G12W pozaszczytowej.

Łoooo panie, aleś pan teraz poleciał.... Zabawiłeś się niczym lobby energetyków w kłamliwej i wprowadzającej w błąd kampanii, że jakoby to UE odpowiada w 60% za nasze rachunki za prąd :lol2: A teraz zejdź na ziemię i dolicz jeszcze dystrybucję i opłatę jakościową. Dla G11 to 0,1832 lub 0,2146 (VAT 23%), dla G12w droga taryfa 0,2017 (5%) lub 0,2363, dla taniej taryfy 0,0608 (5%) lub 0,0712 (23%). Jakościowa to 0,009975 (5%) lub 0,011685 (23%).

 

A w ramach ciekawostki Enea ma o 10gr tańszy prąd w taniej taryfie od Energi i blisko 8 gr w G11. Moszna? Moszna :lol2:

 

 

Pytajnick, no właśnie bardziej się obawiam, że takie pykanie falownika dobrze mu nie robi... :(

Jemu to wisi. Pyka se przełącznikami, to se pyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitch, zgadza sie, wziąłem pod uwagę czystą energię. Nie dostałem jeszcze od Enei rozliczenia rocznego wiec nie wiem jak to bedzie wyglądało. Jeśli masz wieksze doświadczenie, to podpowiedz jak to rzetelnie policzyć. Widze, ze też grzejesz sie w II taryfie wiec nie wiem gdzie popelniam błąd w obliczeniach? Na mój prosty rozum jeśli wiekszy ruch w poborze energii mam w tańszej taryfie, gdzie dystrybucja też jest tańsza, to chyba dobrze? Byłbym wdzięczny gdybyś ew. sprostował moj tok rozumowania... Edytowane przez Viniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitch, zgadza sie, wziąłem pod uwagę czystą energię. Nie dostałem jeszcze od Enei rozliczenia rocznego wiec nie wiem jak to bedzie wyglądało. Jeśli masz wieksze doświadczenie, to podpowiedz jak to rzetelnie policzyć. Widze, ze też grzejesz sie w II taryfie wiec nie wiem gdzie popelniam błąd w obliczeniach? Na mój prosty rozum jeśli wiekszy ruch w poborze energii mam w tańszej taryfie, gdzie dystrybucja też jest tańsza, to chyba dobrze? Byłbym wdzięczny gdybyś ew. sprostował moj tok rozumowania...

Nie miałem na myśli, że masz zły tok rozumowania. Wg mnie dobrze kombinujesz. Nocą jest mniejszy COP, jednak stawka w taniej taryfie jest na tyle niska, że to rekompensuje. Natomiast jeśli masz tak dobraną fotowoltaikę, że wystarczy Ci na pokrycie całości zużycia, to w przypadku Energi nie ma znaczenia czy jest tania czy droga taryfa, bo i tak wszystko zostanie rozliczone z uzbieranej energii w magazynie wirtualnym. Nie wiem jednak jak działa rozliczenie w Enei, ktoś inny musi się wypowiedzieć.

 

U mnie stopka już nieaktualna, bo PC właściwie pracuje jak chce, a nie tylko w taniej taryfie, właśnie ze względu na PV. Ale komu by się chciało aktualizować stopkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś na jaki okres czasu podpinaja analizator,bo myślalem że 7 dni a wisi to u mnie prawie dwa tyg. 20 restartow dziennie przez południe falownik śpi ze 2 godziny bo 255v na fazie.Przy takiej sieci to nawet jak bym miał tylko jeden panel to i tak by mnie wyje..(to tak apropo chytrości)

A gdzie go zamontowali?

Na liczniku ZE? W rozdzielni? Przy falowniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzsiaj z sąsiadem od godziny 11 do 14 mieliśmy włączone grzałki, pc, bojlery.

Takze wyszło, że przez 2 z 3 godzin na każdą fazę brało 2kW. Jedna godzina to 2x2kW i 1x1,3kW. Uzysk taki, że falowniki pracowały tylko godzinę u nas, mimo takich odbiorów.

Do licznikow ZE mamy po 100m od falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś na jaki okres czasu podpinaja analizator,bo myślalem że 7 dni a wisi to u mnie prawie dwa tyg. 20 restartow dziennie przez południe falownik śpi ze 2 godziny bo 255v na fazie.Przy takiej sieci to nawet jak bym miał tylko jeden panel to i tak by mnie wyje..(to tak apropo chytrości)

 

Nie chce gasić twojego entuzjazmu, ale rok temu w maju złożyłem wniosek o analizator. Podpięli mi go na tydzień we wrześniu, tłumacząc to ogromną ilością wniosków. Oczywiście analizator nic nie wykazał, wszystko książkowo. :lol2:

Analizator był podpięty do linii przed licznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce gasić twojego entuzjazmu, ale rok temu w maju złożyłem wniosek o analizator. Podpięli mi go na tydzień we wrześniu, tłumacząc to ogromną ilością wniosków. Oczywiście analizator nic nie wykazał, wszystko książkowo. :lol2:

Analizator był podpięty do linii przed licznikiem.

 

Eee to podobnie jak u mnie tylko do mnie przyjechali z multimetrem i stwierdzili że wszystko jest OK (bo pomierzyli w rozdzielni). Wybrali idealną godzinę późny zimowy wieczór napięcie 233V ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...