Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja u siebie mierzyłem w lutym ok. godz. 21 mierzyłem kilkukrotnie i zawsze miałem napięcie miedzy 240 a 245V gdzie PC chodziła na całego, gdzie zawsze uruchamiamy zmywarkę i pranie (taki system funkcjonowania).

 

A dzisiaj? 4,6kw/kwp i 27 wyłączeń falownika. Pierwsze ok. 10:30 ostatnie ok. 15:00 :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona nie może ustawić prania na gotowanie (są w pralkach timery), grzałkę do cwu - ukradli złomiarze), nie musisz doświetlać sadzonek pomidorów lampą sodową 250W, Zmywarkę 2 x intensywne 75*C nie uda się włączyć. Klimę na grzanie, nie wiem odkurzacz włączyć na 5h aby napięcie spadło ale prąd był pchany w sieć?

Nawet bym włączył termowentylator 2kW aby ugrzać chałupę i falownik pracował.

 

Czy Wy nie myślicie? Jest tyle urządzeń które można ogarnąć w czasie kiedy falownik się wyłącza - ja odpalam wędzarnię elektryczną, klimę na grzanie, rekuperację na najwyższym biegu (wietrzenie) podlewam działkę - i dziś myłem PV i solary (pompa elektryczna w studni). Nie wiem kurna bigos ugotować na indukcji jak ktoś jest w chałupie. Jak bigosu nie lubi rosół też ze 3h się gotuje.

Ale nie prąd jest zły - i to jest wina zakładu elektrycznego.

 

U siebie dziś przepiąłem inwertery 1F na osobne fazy, było 258V spadło do 249V,ustawcie rozsądnie fazy w domu. Ja w 2015r przepiąłem cały dom na 1F bo taki miałem inwerter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U siebie dziś przepiąłem inwertery 1F na osobne fazy, było 258V spadło do 249V,ustawcie rozsądnie fazy w domu. Ja w 2015r przepiąłem cały dom na 1F bo taki miałem inwerter.

 

Ja wszystkim którzy się mnie pytają o PV każde zmierzyć napięcia na poszczególnych fazach jak świeci słońce i wieczorem jak nie świeci. Myślisz, że dużo jest takich, co mierzą? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewielu zapewne-ja obserwowałem na liczniku ZE, a i tak w tydzień po montażu sąsiad u siebie zamontował i jak odpalił niedawno to wszystkie obserwacje napięć się zdezaktualizowały na tyle, że falownik sie raz wyłaczył(u sąsiada też były restarty), a napięcia oscylowały w okolicach 252-254V. Fakt pomogła telefoniczna proŚba o obniżenie napięcia na trafo no ale obserwacje nie dadzą pewności co będzie jutro...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

u mnie wieczorem napięcia są w okolicach 237-240V.

Obecnie PV działa mi bez przerw z piękną nieprzerwaną parabolą (od kilku dni) od momentu uruchomienia sterowania grzałką 2kW w zas CWU na 10min po przekroczeniu nap na jednej fazie powyżej 253V.Na razie obserwuję ten układ-jeśli będą wyłączenia z pozostałych faz , to kupię grzałkę 3x2kW do nierdzewnego zbiornika (ok 200pln).

Co ciekawe obciążenie jednej fazy (tej z największymi napięciami) powoduje również spadki na pozostałych (mniejsze niż na pierwszej).

Załączenie grzałki powoduje spadek nap o ok 5V.

Średnio dziennie w godz 10-14 grzałka pracuje ok 2-2,5 godz czyli zużywam ok 4-5kWh.

Ostatnie dni naprawdę były słoneczne i pomimo cienia z domu rano i cienia z drzew pod koniec dnia , spływa mi z mojej szopki PV po ok 52kWh

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie zmiana :) Wczoraj napisałem do enei maila i... dzisiaj cud miód malina... Jedno wyłączenie i dwa małe spadki "na paraboli"... No tak to ja rozumiem! I od razu dzień zakończyłem wynikiem 5,89kw/kwp :) chyba bede musiał odszczekć wszystko co nagadałem a i język będę musial wymoczyć w święconej wodzie za te wszystkie bluzgi... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 2 instalacje PV na różnych licznikach

z identyczną lokalizacja kąt 35 kierunek S , panele / producent / , falownik /producent /

 

różnia się ;

4,84 kWp falownik 4000kW/3F zrobiła 431,4KW za okres 10,03-27,03 teraz, falownik max moc osiaga od 10,20 do 13,20 odnotowana 4361W

 

7,04 kWp falownik 7000kW/3F zrobiła 659,2kW za okres 10,03-27,03 teraz

 

wniosek / mój/ dotyczy kierunku instalacji południowej

dobieranie falownika 20% mniejszego od paneli zabiera 5% produkcji , wynika z tego że przewymiarowanie 10% jest optymalne ,

zobaczymy jak będzie dalej

 

instalacje pracują bez żadnych problemów napięciowych ok 235V w południe

Edytowane przez k1krzysztof
dopiska danych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow - pamiętasz?

 

Pytałeś czy W-S i mikroinwertery to decyzja świadoma. Odpisałem, że tak i liczę się ze spadkiem uzysku o ok. 10%.w stosunku do pełnej S.

Poniżej roczne zestawienie produkcji za cały rok 2021 z poszczególnych paneli mojej instalacji 8,1 kW.

 

Energa 2021 Lema 14 rozkład.jpg

 

Foto FV Opole Lema 14 8,1.jpg

 

Gwoli wyjaśnienia; lewy panel z południowych bywa czasem zacieniony, stąd nieco niższe jego uzyski.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
dodanie zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...