Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

No a jaki rodzaj folii PVB posiadają Twoje moduły ? Bo to dość ważne :)

Bo widzę, że czytasz te wyniki badań, tak, aby pasowały do Twojej tezy :)

Jak czytam, że:

W roku 1993 roku uruchomiona została także w Szwajcarii instalacja o mocy 560 kW, która na tamte czasy była największą elektrownią fotowoltaiczną w Europie. W przypadku tej instalacji stwierdzono średnią degradację wynoszącą około 0,69 proc na rok.

 

Czyli Twoja straciła już jakieś 5%. Może trochę więcej, zważywszy, że największa strata ma miejsce po pierwszym roku.

Jet jeszcze jeden aspekt - jakość wykonania.

Jak porównam jakość elektroniki z lat 90, do współczesnych, to widzę regres.

Panele z lat 80 i 90 ubiegłego wieku, to high-end, produkcja europejska, japońska, teraz to masówka z Chin.

czy tak samo trwała ? Wątpię...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, nawet z podlinkowanego tekstu wynika, że po 7latach utrata 5% mocy jest czymś normalnym.

Ty tego nie zauważyłeś, ale to nic dziwnego - rok w rok mamy inne nasłonecznienie, więc trudno to wychwycić.

Natomiast odniosłem wrażenie, że w ogóle negujesz fakt występowania takiego zjawiska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 lat to już sporo danych. Jak zrobisz średnią z tych 10 lat i jak ostatni rok nie odstaje drastycznie....to można wyciągnąć zbyt pochopne wnioski

 

Nie wiem czy tutaj psikua nie płatają nam warunki - w sensie, że klimat się zmienia, jest cieplej więcej słońca - i to powoduje, że ta utrata sprawności nie jest zauważalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też lubię jak ktoś nie chce szukać ale "podlinkuj"

 

za 2 lata będzie 10 lat jak mam PV co w w tym czasie powiedz że kłamię?

 

Na ten post już raz odpowiadałeś.

 

Po 10 latach wtedy będziesz miał blisko 7% straty w wydajności, ale oczywiście możesz iść w zaparte twierdząc, że to się nie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 10 latach wtedy będziesz miał blisko 7% straty w wydajności, ale oczywiście możesz iść w zaparte twierdząc, że to się nie dzieje

 

Ojej aż 7%, znaczy z pierwszej instalacji 3,3kW zostanie mi 3069W. Raz instalacja jest na kącie około 200* więc nie jest idealnie do południa i zobacz jak produkcja rośnie:

Przechwytywanie.jpg

po 8:00 a nawet 1kW z 3,3kWp nie ma.

Wracając do energii nawet jeśli po 20 latach będzie miała 14% mniej swojej mocy deklarowanej będzie nadal dawała ponad 2,8kW i to raczej nie będzie powód do jej wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja twierdziłem, że trzeba wymieniać ?

Po prostu prostuję twoje wypowiedzi negujące prosty fakt występowania tego zjawiska.

 

Dziś Ci nie odpowiem od 48h jestem "na nogach" wczoraj spałem 5h (9:15 do 14:15) i za 20 minut idę spać wstanę jak będę "względnie żywy" na 19 do roboty i znów do 7 rano. Czego się nie robi dla ciepłej pompy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maj 2022r. - 132,5kWh/kWp

 

Falownik nadal wyłącza się ok. 15-20x dziennie, w słoneczny dzień praktycznie od godz. 11 do 15 nie pracuje w ogóle.

 

Pozwolę sobie na małe podsumowanie. Nie ma obowiązku czytania ;)

 

Jak wspominałem kilka tygodni temu, poczekałem do końca 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego, czyli do dzisiaj (choć de facto okres rozliczeniowy kończy mi się 24 czerwca, ale jak powiedziała miła pani z Enei mój okres rozliczeniowy kończy się ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego) bilans wychodzi mi na +.

 

Spisałem licznik i wychodzi tak:

 

- pobór całkowity - 6649kWh

- energia oddana całkowita - 7119kWh

- pobór szczytowy - 2448kWh

- oddana szczytowa - 4920kWh

- pobór pozaszczytowy - 4200kWh

- oddana pozaszczytowa - 2198kWh

 

Bilans szczytowej: 4920kWh x 0,8 - 2448kWh = 1488kWh (na plusie)

Bilans pozaszczytowej: 2198kWh x 0,8 - 4200kWh = -2441kWh (na minusie)

 

Przeliczając to na złotówki:

1488kWh x 0,595zł = 885,36zł

2441kWh x 0,25zł = 610,25

Bilans wychodzi 275,11zł netto. Celowo liczę w netto bo w różnych miesiącach są różne stawki VAT więc nie ma co mieszać.

 

Całkowita produkcja od 25 czerwca 2021 do dziś to 9320kWh, co przy 7119kWh oddanych do sieci daje 23,62% autokonsumpcji. Pewnie da się lepiej, ale to chyba przy zmianie taryfy na G11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...