Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Jak widzisz u mnie dobowe wychodzi duuużo mniej bo niecałe 10kWh

CWU grzałka 1/2/2,5 kW plus rekuperator z nagrzewnicą.......to powoduje, że piec gazowy (kondensacyjny) nie grzeje wody, ani w taką pogodę bardzo rzadko taktuje dla CO. Latem ruszy klimatyzacja i tyle - bilans powinien wyjść blisko "0" a jak będę płacił za energię to też nie problem.

 

Poobserwujesz i moze przejdziesz na pc , na you tube jest taki kanał klimatyzacjakatowice, jest on o wykorzystaniu klimatyzatorów do grzania w domu to wychodzi ok 7,5 tys taka instalacja.

 

Ja zamierzam zrobić w salonie klimę do ogrzewania pod parapetem okiennym ale nie klimakonweter bo drogi tylko split taki : https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-kaisai-eco-2-6-kw-grzeje-do-25-st-7820115169

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kulibob chyba ma 3 takowe i ciekaw jestem jego opinii po sezonie

 

Jak będą takie temperatury latem - to wszyscy co mają FV będą posiadać klimatyzację:wiggle:

 

Ja mam rekuperacje z GWC i jakoś żyję , ale jak zbyt długo jest ciepło w dzień i w nocy to niewiele schładza się dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Ci powiedzieli ja też jestem w PGE

Faktura z rozliczenia FV była po pół roku (czerwiec) ta w marcu to rozliczenie starego zużycia tak napisałem.

 

To ja juz je zapłaciłem w listopadzie po zmianie licznika i umowy, ale po miesiacu miałem zmianę licznika z 2 kier na 2 kier gsm i cielaw jestem jak mi to rozlicza bo już była produkcja i nowa umowa prosumencka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będą takie temperatury latem - to wszyscy co mają FV będą posiadać klimatyzację:wiggle:

 

Ja mam rekuperacje z GWC i jakoś żyję , ale jak zbyt długo jest ciepło w dzień i w nocy to niewiele schładza się dom.

 

Ja mam drewniany jak to złosliwcy twierdzą taki trabant do mieszkania ale na partezre jest super poddasze się grzeje ale w nocy da się spac mam szczyt od południa więc połacie się nie przegrzewaja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam - bo zakładałem w styczniu to miałem wątpliwości czy to będzie działać ale ....z każdym dniem wracała mi wiara:wiggle:

 

 

Teraz staram się bilansować to zużycie bo instalacja pracuje krótko , i szybko robi się ciemno, jak jest dzień pochmurny to obie instalacje pracują równo, jak jest tak jak dzisiaj to wiadomo południowa ma produkcję na max, a wschód jeśli zdąży, a zachód tylko chwilę.

 

[ATTACH=CONFIG]438392[/ATTACH]

Jak widać instalacja z południa zaczeła pracować praktycznie w południe :(

 

a i tak bilans obu wyszedł dobrze :)

[ATTACH=CONFIG]438393[/ATTACH]

 

CityMatic, Liczyłeś może ile % z 1kWp mniej produkuje instal. wschód zachód w porównaniu z południową w poszczególnych miesiącach?

 

edit. np listopad, było chociaż tak z 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CityMatic, Liczyłeś może ile % z 1kWp mniej produkuje instal. wschód zachód w porównaniu z południową w poszczególnych miesiącach?

 

To chyb a nie jest aż tak ważne , liczy się ogólny rozrachunek. Ja na ten przykład ma południe ale płasko i teraz mam marne uzyski tzn na poziomie 25% mocy w ciągu godzin dziennych od 10 do 14 tak na prawdę , koledzy z fm mający kąt 30-40 stopni mają uzyski o 60-80% większe ale ja będe miał wyższe w czerwcu i lipcu bo słonce będzie badało prostopadle na moją patelnię a u nich już nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyb a nie jest aż tak ważne , liczy się ogólny rozrachunek. Ja na ten przykład ma południe ale płasko i teraz mam marne uzyski tzn na poziomie 25% mocy w ciągu godzin dziennych od 10 do 14 tak na prawdę , koledzy z fm mający kąt 30-40 stopni mają uzyski o 60-80% większe ale ja będe miał wyższe w czerwcu i lipcu bo słonce będzie badało prostopadle na moją patelnię a u nich już nie

 

Dla mnie dużo ważniejsze ( bo to jednak nauka) jest porównywanie instalacji o różnych orientacjach zwłaszcza kiedy są usytuowane blisko siebie i pracują w bardzo podobnych warunkach a takie właśnie instalacje ma CityMatic

Edytowane przez miecio 301
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dużo ważniejsze ( bo to jednak nauka) jest porównywanie instalacji o różnych orientacjach zwłaszcza kiedy są usytuowane blisko siebie i pracują w bardzo podobnych warunkach a takie właśnie instalacje ma CityMatic

 

Masz rację o ile masz możliwość wyboru. ja miałem 30m2 od południa i 2 połacie po 150m2 wschód i zachód ale upakowałem 14 paneli poli budżetowych na południe aby pokryć 100% I strefy i z 1 mw II , mam 4kwp gdybym zwiększył instalację to wydłużyłbym nieproporcjonalnie okres zwrotu inwestycji ponieważ bilansowałbym II strefę a tam prąd po 34 grosze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CityMatic, Liczyłeś może ile % z 1kWp mniej produkuje instal. wschód zachód w porównaniu z południową w poszczególnych miesiącach?

 

edit. np listopad, było chociaż tak z 50%

Tak, różnica jest w tym zakresie. Panele mam identyczne, kąt dachu również. Tak jak napisałem wcześniej. Jeśli warunki są niesprzyjające to instalację pracują identycznie, ta na wschodzie wcześniej zaczyna i na zachodzie później kończy tym nadrabia słabszy uzysk w południe. Gdy jest Słonecznie różnice są ok 45% na korzyść dla strony południowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, różnica jest w tym zakresie. Panele mam identyczne, kąt dachu również. Tak jak napisałem wcześniej. Jeśli warunki są niesprzyjających to instalację pracują identycznie, ta na wschodzie wcześniej zaczyna i na zachodzie później kończy tym nadrabia słabszy uzysk w południe. Gdy jest Słonecznie różnice są ok 45% na korzyść dla strony południowej.

 

ale maj czerwiec i lipiec to na pewno string wschodni zaszaleje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam zrobić w salonie klimę do ogrzewania pod parapetem okiennym ale nie klimakonweter bo drogi tylko split taki : https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-kaisai-eco-2-6-kw-grzeje-do-25-st-7820115169

 

W okresach przejściowych takich jak dziś robi robotę. U mnie ustawione na 23 st tylko szum mi trochę przeszkadza. Zamiast 75m3 za listopad gazu idzie dużo mniej. W tym roku miałem instalować jeszcze jedna jednostkę ale z braku funduszy odpuściłem. Bierze mi ok 400 w gree. Od dwóch lat sam nie zainstalujesz/ nie sprzedadzą Tobie chyba że z montażem. Sam montaż 600-1000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresach przejściowych takich jak dziś robi robotę. U mnie ustawione na 23 st tylko szum mi trochę przeszkadza. Zamiast 75m3 za listopad gazu idzie dużo mniej. W tym roku miałem instalować jeszcze jedna jednostkę ale z braku funduszy odpuściłem. Bierze mi ok 400 w gree. Od dwóch lat sam nie zainstalujesz/ nie sprzedadzą Tobie chyba że z montażem. Sam montaż 600-1000 zł.

 

No własnie cicha praca jest dla mnie priorytetm ja mam ogrzewanie elektryczne i klimatyzator 2,9 kw zastąpi grzejnik 2 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, różnica jest w tym zakresie. Panele mam identyczne, kąt dachu również. Tak jak napisałem wcześniej. Jeśli warunki są niesprzyjające to instalację pracują identycznie, ta na wschodzie wcześniej zaczyna i na zachodzie później kończy tym nadrabia słabszy uzysk w południe. Gdy jest Słonecznie różnice są ok 45% na korzyść dla strony południowej.

 

Dzięki, potwierdza to trochę i moją analizę, instalacje które porównuje są w odległości ok 10km i tak w m-cu październik. strata tej wsch-zach. do południowej . to 35%, listopad to 58 a grudzień do dzisiaj to 48

I też wydajność paneli zamontowanych na połaci wschodniej jest większa o ok. 50% od zachodniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, potwierdza to trochę i moją analizę, instalacje które porównuje są w odległości ok 10km i tak w m-cu październik. strata tej wsch-zach. do południowej . to 35%, listopad to 58 a grudzień do dzisiaj to 48

I też wydajność paneli zamontowanych na połaci wschodniej jest większa o ok. 50% od zachodniej

U mnie są tak:

IMG_20190928_095957_resized_20190928_015125900.jpgIMG_20190928_095810_resized_20190928_070841008.jpg

12 na południe , 6 na wschód i na zachód.

Dach ma jeszcze parę wolnych powierzchni do rozmieszczenia ale jak na razie wystarczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...