Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem jak tam u Was, ale u mnie dzisiaj przez noc i rano spadło z 10 cm śniegu. Szczotka na kiju teleskopowym sklecona poprzedniej zimy tylko czekała na tę okazję. Dzięki temu, po wyczyszczeniu, instalacja wyprodukowała imponujące 2,8 kWh. :(

Ale na dachu śnieg dalej leży. Nie stopniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to chyba dać kable grzejne albo folię grzewczą od spodu paneli. Takich brył lodu nie oczyścisz niczym innym jak skrobaniem. Pomyśl jak nieraz ciężko jest zeskrobać lód z szyby samochodu a masz skrobaczkę w ręce i jesteś praktycznie przy szybie. Na wysięgniku tego nie zeskrobiesz... W przypadku śniegu nie powinno być większego problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to chyba dać kable grzejne albo folię grzewczą od spodu paneli. Takich brył lodu nie oczyścisz niczym innym jak skrobaniem. Pomyśl jak nieraz ciężko jest zeskrobać lód z szyby samochodu a masz skrobaczkę w ręce i jesteś praktycznie przy szybie. Na wysięgniku tego nie zeskrobiesz... W przypadku śniegu nie powinno być większego problemu.

 

Nie wiem czy panele zarobią na te kable grzewcze i prąd do kabli. Moja instalacja jest na gruncie. Poprzednia zima była łagodna i licząc szacunkowo, własnoręczne odśnieżanie nie zarobiło produkcją prądu na szczotkę i kij teleskopowy. Dopiero w tę zimę jest szansa na "zwrot z inwestycji". Robocizny nie liczę. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A macie jakieś ciekawe patenty na odśnieżanie paneli na dachu? Bo ostatnio próbowałem odgarnąć śnieg, a pod nim 2-3 centymetrowe muldy z lodu :(

Na dach nie ma szans wleźć, stromizna i ślisko, za to samochód jak odśnieżam, na bierząco, to lodu praktycznie nie ma.

Na drugim aucie, jak czapa poleży 2-3 dni, to robi się warstwa problematyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, gdyż teraz nie mając produkcji przerzuciłem się z grzania klimatyzatorami za dnia, na wungiel - falownik nawet łaskawie nie startuje :sleep:

 

W naszym klimacie produkcja listopad-luty to są śmieszne wartości - może na telewizor prądu starczy.

Ponieważ wczoraj ładnie świeciło słonko to poświeciłem 15 minut i wlazłem na dach (bo mam płaski) i odśnieżyłem panele. Produkcja od 11tej do 16tej - całe 5Kwh a słonce świeciło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja na południe, dach 30stopni, pomorskie

 

styczeń 10,9 kWh/kWp, 10,9 kWh/kWp w 2023

luty 27,1 kWh/kWp, 38 kWh/kWp w 2023

marzec 69,7 kWh/kWp, 107 kWh/kWp w 2023

kwiecień 122 kWh/kWp, 229 kWh/kWp w 2023

maj 184 kWh/kWp, 414 kWh/kWp w 2023

czerwiec 175kWh/kWp, 589kWh/kWp w 2023

lipiec 142kWh/kWp, 730kWh/kWp w 2023

sierpień 117kWh/kWp, 848kWh/kWp jak dotąd w 2023

wrzesien 125kWh/kWp, 973kWh/kWp jak dotąd w 2023

październik 50kWh/kWp, 1023kWh/kWp jak dotąd w 2023

 

listopad 15,9kWh/kWp, 1039kWh/kWp jak dotąd w 2023

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listopad 2023 dobiegł końca więc:

Produkcja listopad 2023: 141,3kWh z 3,95kW(p) czyli 35,77kWh/kW(p)

dla porównania listopad 2022: 63,40kWh z 3,95kW(p) czyli 16,05kWh/kW(p)

 

Od 1 stycznia 2023 produkcja całkowita: 4378,0kWh z 3,95kW(p) czyli 1108,35kWh/kW(p)

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym klimacie produkcja listopad-luty to są śmieszne wartości - może na telewizor prądu starczy.

Ponieważ wczoraj ładnie świeciło słonko to poświeciłem 15 minut i wlazłem na dach (bo mam płaski) i odśnieżyłem panele. Produkcja od 11tej do 16tej - całe 5Kwh a słonce świeciło :)

 

Zgadza się.

Śmieszne ilości kWh.

Jednak odśnieżając pv w ciągu ostatniego tygodnia zarobiłem 42kWh.

Niewiele.

Ale to zawsze z 50 zł na machanie miotłą przez może 20 minut na 3x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...