Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Racja.

Goodwe 3000 NS firma zrobiła mi 2 stringi po około 180V max co widziałem na nim to około 2300W. Później coś przerabiałem zrobiłem 1 string 360V i na falowniku często gościło 2,9kW.

 

Na falowniku trójfazowym jest teraz jeden string 14 paneli , a napięcie pracy paneli w stringu zmienia się w zależności od słońca tak od 350 do 500V choć zdarzają się wartości i mniejsze i większe.

Natomiast w falowniku jednofazowym są dwa stringi po 7 paneli, a napięcie na każdym stringu jest w granicach 200 do 230V choć też zdarzają się wartości spoza tego zakresu.

Mam takie spostrzeżenie jakby napięcie na stringu trójfazowym podlegało większym zmianom, być może jest to spowodowane złą pracą układu tracera MPPT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jaśniej z tymi zworkami, bo nie rozumiem o co chodzi.

Napięcia na stringach różnią się nieznacznie ok. 0,6V przy napięciu obwodu otwartego rzędu 240 V na jeden string.

 

w instrukcji jest jak należy ustawić zworki przy konkretnym rodzaju podłączenia paneli do falownika - strona 15

Edytowane przez mpalys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na falowniku trójfazowym jest teraz jeden string 14 paneli , a napięcie pracy paneli w stringu zmienia się w zależności od słońca tak od 350 do 500V choć zdarzają się wartości i mniejsze i większe.

Natomiast w falowniku jednofazowym są dwa stringi po 7 paneli, a napięcie na każdym stringu jest w granicach 200 do 230V choć też zdarzają się wartości spoza tego zakresu.

Mam takie spostrzeżenie jakby napięcie na stringu trójfazowym podlegało większym zmianom, być może jest to spowodowane złą pracą układu tracera MPPT.

 

wg mnie masz nieoptymalnie dobraną ilość paneli do falowników

powoduje to ich pracę w nieoptymalnym poziomie napięcia

Skutkiem tego na falowniku jednofazowym:

musisz mieć rozbicie na 2 MPPT any nie przekroczyć max napięcia wejścia obwodu otwartego 550V

Obwody pracują wtedy na napięciu jak piszesz 200-230V gdzie najbardziej wydajne to 360

 

na falowniku 3faz pracujesz na nap ok 400V gdzie najbardziej wydajne to 650

 

do tego dochodzi napięcie startu, co przy słabym nasłonecznieniu ma bardziej widoczny wpływ na ogólny procent uzysku

 

Pasowało by z 3 panele z falownika 1 faz przenieść na falownik3 faz., a falownik 1 faz podłączyć w 1 strngu

Edytowane przez mpalys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak powinna wyglądać sprawność takiego falownika liczona z monitoringu ShinePhone jako (1 - (Moc PV - Kontrola produkcji)/Moc PV) x100% ?

Czy może źle liczę tą sprawność?

U mnie tak liczona wychodzi poniżej 90%.

 

 

Kolego przyjrzałem się tym statystykom (w wersji przeglądarkowej) i faktycznie momentami jest jak piszesz - czyli zdarzają się*dołki koło 90% miedzy PAC a PV POWER. Większość czasu to jednak 92%< - oczywiście mówimy tutaj o jednostajnym dobrym nasłonecznieniu (bo przy słabym nasłonecznieniu PAC jest około 94% <).

 

 

Jak zamieścisz tutaj wykres z losowego dnia w styczniu to ja porównam z innymi do których mam dostęp (też na południe i 30 stopni nachylenia) i będziemy wiedzieć gdzie szukać przyczyny. Warunek jest taki żeby to były statystyki z bezchmurnego dnia.

 

Napięciami paneli sobie nie zawracaj głowy. Większość osób, które się*wypowiada na temat napięcia paneli to te panele co najwyżej u sąsiada na dachu widziało.

 

Zresztą sam zobacz na statystykach jakie masz napięcia PV1-VOLTAGE - grubo przed startem instalacji napięcie jest wysokie.

 

W kolejnym podejściu wykonawca podłączył wszystkie panele pod jedno wejście nr1 (to lepsze), a nr2 zostawił wolne, ale nadal występuje problem ze sprawnością.

 

Została jeszcze opcja podłączenia całego stringu pod wejście B(2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Napięciami paneli sobie nie zawracaj głowy. Większość osób, które się*wypowiada na temat napięcia paneli to te panele co najwyżej u sąsiada na dachu widziało.

 

Zresztą sam zobacz na statystykach jakie masz napięcia PV1-VOLTAGE - grubo przed startem instalacji napięcie jest wysokie.

 

(2).

 

Brawo

napięcia są całkowicie nieważne - naprawdę gratuluję i życzę sukcesów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przyjrzałem się tym statystykom (w wersji przeglądarkowej) i faktycznie momentami jest jak piszesz - czyli zdarzają się*dołki koło 90% miedzy PAC a PV POWER. Większość czasu to jednak 92%< - oczywiście mówimy tutaj o jednostajnym dobrym nasłonecznieniu (bo przy słabym nasłonecznieniu PAC jest około 94% <).

 

 

Jak zamieścisz tutaj wykres z losowego dnia w styczniu to ja porównam z innymi do których mam dostęp (też na południe i 30 stopni nachylenia) i będziemy wiedzieć gdzie szukać przyczyny. Warunek jest taki żeby to były statystyki z bezchmurnego dnia.

 

Napięciami paneli sobie nie zawracaj głowy. Większość osób, które się*wypowiada na temat napięcia paneli to te panele co najwyżej u sąsiada na dachu widziało.

 

Zresztą sam zobacz na statystykach jakie masz napięcia PV1-VOLTAGE - grubo przed startem instalacji napięcie jest wysokie.

 

 

 

Została jeszcze opcja podłączenia całego stringu pod wejście B(2).

Z chęcią zamieściłbym tu różne wykresy pracy instalacji z monitoringu ShinePhone telefonu tylko nie wiem, jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem jak zrobić zrzut ekranu z telefonu komórkowego. Na komputerze potrafię, bo są do tego programy, a na telefonie komórkowym nie wiem jak.

 

Kolego zaloguj się tam https://server.growatt.com/ używając tych samych danych do logowania co na telefonie i będziesz miał dostęp do wszystkich statystyk (te w aplikacji to tylko ułamek tego co się zapisuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem jak zrobić zrzut ekranu z telefonu komórkowego. Na komputerze potrafię, bo są do tego programy, a na telefonie komórkowym nie wiem jak.

 

Otwierasz pan googla, i wpisujesz "XXXXX - jak zrobić zrzut ekranu", gdzie XXXXX to marka telefonu. Idę o zakład że na pierwszym miescu dostaniesz klarowną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam założone dwie instalacje fotowoltaiczne na dwóch dachach nachylonych jednakowo po 30St na południe oddalonych od siebie około 50 m. Obydwie lokalizacje nie mają żadnych zacienień.

Instalacje mają po 14 szt paneli tej samej firmy o łącznej mocy 3920 Wp każda. W jednej instalacji jest inwerter jednofazowy (bo przyłącze jest jednofazowe z mocą przyłączeniową i umowną 4kW) Growatt min 3600TL-XE. W drugiej instalacji , gdzie przyłącze jest trójfazowe (o mocy umownej i przyłączeniowej 12 kW) zainstalowany jest inwerter trójfazowy tej samej firmy Growatt 4000TL3-S. Wydawałoby się logicznym oczekiwanie uzysku z tych instalacji w podobnych wielkościach.

Jednak sytuacja rzeczywista odbiega znacznie od tych oczekiwań.

W instalacji na inwerterze trójfazowym uzyskuję średnio ok. 13% mniej energii niż na instalacji z inwerterem jednofazowym. Przykładowo w styczniu na inwerterze jednofazowym uzysk 127,8 kWh, a na trójfazowym 111,6 kWh tj. 16,2 kWh mniej, co daje 12,7% mniejszą wydajność. Problem zgłoszony do wykonawcy, który twierdzi, że wszytko jest dobrze, że inwerter trójfazowy tak ma i tak pracuje. Wg mnie taka różnica jest nie do zaakceptowania, tj. w stosunku rocznym średnio ok. 500 kWh mniej na instalacji trójfazowej. Moje obserwacje i porównania wyników na monitoringu obydwu instalacji prowadzą mnie do wniosku, że panele w obydwu instalacjach są sprawne, natomiast za obniżenie uzysku odpowiada falownik trójfazowy. który ma słabszą sprawność i to znacznie. Growatt jednofazowy płynnie startuje od małych watów podobnie przy zachodzie słońca płynnie się wyłącza. Natomiast Growatt trójfazowy załącza się z dużym opóźnieniem i staruje dopiero z ok. 200 W podobnie wyłącza się przy ok 200W. Ale to nie wszystko, bo nawet w południe przy dużym słońcu różnice w uzysku utrzymują się na tym poziomie co wymieniłem. Jak nadmieniłem firma, która mi to instalowała nie podziela moich opinii i nie chce się zgodzić na podmianę innego falownika na próbę, żeby sprawdzić przyczynę. Instalacje świeżo zamontowane.

Czy miał może ktoś taki przypadek?

Czy jest możliwa aż taka rozbieżność w uzysku przy bliźniaczo podobnych instalacjach?

Jak przekonać wykonawcę do rozwiązania problemu (jeszcze mu nie zapłaciłem, a mimo to tak podchodzi)?

Po pierwsze poczekaj na cały rok produkcji, różnica zapewne będzie maleć wraz z ilością słońca. (czyt latem)

po drugie zawsze falownik przewymiarowany względem paneli będzie miał gorszy uzysk względem niedowymiarowanego zwłaszcza w czasie takiego okresu jak teraz

po trzecie jak już pisali, masz inne parametry startu tych dwóch falowników, więc wyniki muszą być inne.

po czwarte falownik na instalacji trójfazowej powinieneś mieć ok 3,5kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze poczekaj na cały rok produkcji, różnica zapewne będzie maleć wraz z ilością słońca. (czyt latem)

po drugie zawsze falownik przewymiarowany względem paneli będzie miał gorszy uzysk względem niedowymiarowanego zwłaszcza w czasie takiego okresu jak teraz

po trzecie jak już pisali, masz inne parametry startu tych dwóch falowników, więc wyniki muszą być inne.

po czwarte falownik na instalacji trójfazowej powinieneś mieć ok 3,5kWh

 

Jest propozycja wykonawcy, by spróbować zamienić ten mój trójfazowy Growatt 4000 TL3 -S na taki, jaki jest na drugiej instalacji czyli jednofazowy mini Growatt 3600TL-XE. Tylko nie wiem, czy energetyka dopuści takiej mocy falownik do instalacji trójfazowej. Ciekawe czy to by pomogło zwiększyć wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest propozycja wykonawcy, by spróbować zamienić ten mój trójfazowy Growatt 4000 TL3 -S na taki, jaki jest na drugiej instalacji czyli jednofazowy mini Growatt 3600TL-XE. Tylko nie wiem, czy energetyka dopuści takiej mocy falownik do instalacji trójfazowej. Ciekawe czy to by pomogło zwiększyć wydajność.

a czemu nie dasz trójfazowego ok 3,5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...