Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

to porównaj sobie np 4,5; 5 i 6 froniusa zakres napięć

5 ma Zakres napięć MPP (Umpp min – Umpp max)

163 - 800 V

6 Zakres napięć MPP (Umpp min – Umpp max)

195 - 800 V

4,5 Zakres napięć MPP (Umpp min – Umpp max)

150 - 800 V

 

Daj sobie spokój z tym parametrem, to nie na dzisiejsze czasy.

Ja mam w string 6 paneli i startuje wcześniej niż Fronius który ma ich 12.

Jak tylko pojawi się światło to na panelach już jest napięcie więc tutaj nie od tego wszystko zależy.(kiedyś zmierzyłem napięcie na 12 panelach po stronie południowej w czasie pełni księżyca - napięcie było ponad 250V ale "Fronek" się nie uruchomił)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam przewymiarowany, bo w planach jest rozbudowa. Na razie dom jeszcze nie skończony, więc obecnie jest tyle, ile potrzeba teraz.

Paneli jest 16 w szeregu, więc jaka to dla mnie różnica, czy startuje od 160V czy 200V, skoro i tak mam z paneli napięcie w okolicy 500V dc?

Wg różnych wyliczeń wychodzi, ze w przypadku Froniusa dla niedowymiarowania jakie mam spadek sprawności w stosunku do sytuacji optymalnej nie przekracza 1%, więc jest się czym przejmować? Poza tym mam fajny obiekt doświadczalny, na którym będę widział ile naprawdę można będzie końcowo przewymiarować panele :-)

BTW - Australijczycy ustawowo dopuszczają 33%, a u nas mówi się o 20%, maksymalnie 25%. Czyżby liczyć nie patrafili? Czy może Słońca mją mniej niż my? ;-)

Co do optymalizatorów - one są przydatne jedynie wtedy, gdy ma się duże zacienienie części modułów - ich zadaniem jest odetkanie wąskiego gardła dla przepływu prądu, jakie się robi z zacienionego modułu, bo już jedno małe zacienione ogniwo w jednym tylko module teoretycznie może spowodować ograniczenie prądu całego stringu (czyli dużą stratę mocy) - stąd też są diody bypass w panelach, aby prąd mógł ominąć zacienione ogniwa i żeby reszta mogła pracować normalnie. Jeżeli nie ma za dużo zacienienia to w praktyce dobry układ MPPT falownika w połączeniu z diodami bypass potrafi całkiem nieźle sobie poradzić w takiej sytuacji (MPPT musi tak dobrać punkt pracy, aby "odetkać" diody bypass w zacienionym module i taką sytuację całkiem ładnie to widać u mnie na wykresach U/I DC). Ale ZTCW to niektórzy producenci modułów narzucali (narzucają?) ograniczenia co takich sytuacji, prawdopodobnie w ich modułach diody bypass na dłuższą metę nie dają/dawały rady termicznie.

Wracając do tematu wątku - uzysku, wyniki z mojej instalacji:

- styczeń 241kWh (czyli 53,8kWh/kW miesięcznie),

- luty do dzisiaj (14.02) 123kWh, w nawiązaniu do poprzedników rekordowego jak dotychczas w tym roku 8 lutego było 20,4kWh (czyli 4,55kWh/kW dobowo).

Nawet biorąc pod uwagę, że mam pogardzane tutaj przez niektórych panele polikrystaliczne i wg wielu źle dobrany falownik, to wyniki chyba nie wyglądają źle?

Edytowane przez mibas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zacne grono.

Mam pytanie do bardziej będących w temacie pv.

Czy uzysk dzienny około 15kwh na obecną porę roku to dobry wynik?

18 paneli LG każdy o mocy 350kw

Falownik Solaredge + 18optymalizerów mocy, dach delikatnie skręcony na wschód ,kąt nachylenia dachu 45st.

Instalacja działa czwarty dzień.

Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zacne grono.

Mam pytanie do bardziej będących w temacie pv.

Czy uzysk dzienny około 15kwh na obecną porę roku to dobry wynik?

18 paneli LG każdy o mocy 350kw

Falownik Solaredge + 18optymalizerów mocy, dach delikatnie skręcony na wschód ,kąt nachylenia dachu 45st.

Instalacja działa czwarty dzień.

Dziękuję za odpowiedź.

 

jak na 18x350kw to mało...

a tak na poważnie to musiałbyś porównać z sąsiadem, który ma taką samą instalację ustawioną w tę samą stronę .

Moja 6 kWp odstawiona dość mocno na zachód w innym rejonie kraju zrobiła ledwo co ponad 5 kWh dzisiaj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zacne grono.

Mam pytanie do bardziej będących w temacie pv.

Czy uzysk dzienny około 15kwh na obecną porę roku to dobry wynik?

18 paneli LG każdy o mocy 350kw

Falownik Solaredge + 18optymalizerów mocy, dach delikatnie skręcony na wschód ,kąt nachylenia dachu 45st.

Instalacja działa czwarty dzień.

Dziękuję za odpowiedź.

 

Za dużo zmiennych, aby konkretnie odpowiedzieć, np. nie wiadomo jakie jest u Ciebie nasłonecznienie.

Edytowane przez bpiter79
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nikt nie ma w pobliżu, żeby z kimś porównać

Zacienienia było bardzo dużo, przez chmury.

Chyba dwa dni temu , było trochę słońca to do godz. 12 nastej już " narobiła " 10kwh, a za cały dzień było 22kwh.

 

Jak chcesz porównywać dzienna produkcję to szukaj ale instalacje w pobliżu i o podobnej mocy i kierunku. Bo u mnie może być słoneczko, a 30km dalej chmury.

Na razie mała produkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zacne grono.

Mam pytanie do bardziej będących w temacie pv.

Czy uzysk dzienny około 15kwh na obecną porę roku to dobry wynik?

18 paneli LG każdy o mocy 350kw

Falownik Solaredge + 18optymalizerów mocy, dach delikatnie skręcony na wschód ,kąt nachylenia dachu 45st.

Instalacja działa czwarty dzień.

Dziękuję za odpowiedź.

 

to zależy co rozumiesz przez "uzysk dzienny na tą porę roku" gdyż ja w lutym jednego dnia miałem 1,535kWh a drugiego 40,46kWh, wszystko zależy od tylu zmiennych że ciężko porównać, u mnie idealne południe 30st, ostatnie 4 dni to od dziś: 25,5; 26; 33; 4 kWh, także jak widzisz różnice spore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zacne grono.

Mam pytanie do bardziej będących w temacie pv.

Czy uzysk dzienny około 15kwh na obecną porę roku to dobry wynik?

18 paneli LG każdy o mocy 350kw

Falownik Solaredge + 18optymalizerów mocy, dach delikatnie skręcony na wschód ,kąt nachylenia dachu 45st.

Instalacja działa czwarty dzień.

Dziękuję za odpowiedź.

 

Ale ty wiesz, że do produkcji pradu z PV potrzebne jest słonce? Pytająć o produkcje w pochmurny dzień pytasz o to czy zachmurzenie było u Ciebie duże czy małe. Nie obraź się ale to jest głupie pytanie a już na pewno nie dowiesz się w ten sposób czy Twoja instalcja działa poprawnie.

 

Poczekaj aż będziesz miał dzień bez chmurki, wykres produkcji gładki jak pupcia niemowlaka i wtedy se możesz porównać z kimś innym kto ma taki sam piekny dzień bez chmurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie wykres z dzisiejszą produkcją , to regularna Piła...ciężkie czarne chmurzyska i zaraz ostre Słonko...

Dzisiaj w piku miałem nawet 6,5kW -pomyślałem zaglądnę jak ogólnie idzie innym na 10kWp PVkach...i tu mnie zatkało...

Ludziska mają max piki po 11- 12kW z ok 10kWp...

Cuda jednak się zdarzają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie wykres z dzisiejszą produkcją , to regularna Piła...ciężkie czarne chmurzyska i zaraz ostre Słonko...

Dzisiaj w piku miałem nawet 6,5kW -pomyślałem zaglądnę jak ogólnie idzie innym na 10kWp PVkach...i tu mnie zatkało...

Ludziska mają max piki po 11- 12kW z ok 10kWp...

Cuda jednak się zdarzają ;)

 

U mnie wykres jak EKG przed zawałem :o

[ATTACH=CONFIG]440984[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, taka wielka prośba. Miesiąc temu znalazłam chyba tutaj (albo na forum elektrody) taką zagraniczną stronkę, gdzie podawało się współrzędne kąt nachylenia i stronę świata paneli, a program obliczał teoretyczną produkcję prądu. Szukam już od godziny i za nic nie mogę znaleźć, jakby diabeł ogonem przykrył. Pomoże ktoś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...