Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie, taka wielka prośba. Miesiąc temu znalazłam chyba tutaj (albo na forum elektrody) taką zagraniczną stronkę, gdzie podawało się współrzędne kąt nachylenia i stronę świata paneli, a program obliczał teoretyczną produkcję prądu. Szukam już od godziny i za nic nie mogę znaleźć, jakby diabeł ogonem przykrył. Pomoże ktoś?

 

PVGIS?

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jastrząb - właśnie tę już znalazłam, ale była jeszcze taka jedna, z taką ładniejszą grafiką - ustawiało się lokalizację, a potem myszką określało się azymut i automatycznie wyliczało co i jak. Nie wiem, jak to opisać dokładnie...

@gaweL - JAK TO?? :eek:

Edytowane przez Stanowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jastrząb - właśnie tę już znalazłam, ale była jeszcze taka jedna, z taką ładniejszą grafiką - ustawiało się lokalizację, a potem myszką określało się azymut i automatycznie wyliczało co i jak. Nie wiem, jak to opisać dokładnie...

@gaweL - JAK TO?? :eek:

 

Padał grad kilka minut temu na szczęście dość drobny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee... no to nie strasz! Myślałam, że coś się uszkodziło. Rozumiem, że panele nawet nie draśnięte takim malutkim gradem i tylko się ładnie umyły?

Grad to jest właśnie jedyna rzecz, której się obawiam w związku z zainstalowaniem paneli. A u mnie jeszcze pochylenie dachu tylko 15 stopni, więc siła gradu padająca na panel na pewno większa, aniżeli na typowym dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jastrząb - właśnie tę już znalazłam, ale była jeszcze taka jedna, z taką ładniejszą grafiką - ustawiało się lokalizację, a potem myszką określało się azymut i automatycznie wyliczało co i jak. Nie wiem, jak to opisać dokładnie...

Ale tu masz to samo. Klikasz na miejsce na mapie. Wpisujesz kąt dachu, ino azymut trzeba z palca wpisać, ale to się bez doktoratu z matematyki da zrobić.

Jedynie pamiętaj że tam nie jest azymut geograficzny tylko odchylenie od południa w stopniach. Czyli wsch czy zachód do -90 i 90 stopni.

 

Nie wiem o jakiej stronie piszesz, ale w tym przypadku wyliczenie jest dodatkowo z uwzględnieniem pogody za X ostatnich lat, więc raczej na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jastrząb - przepraszam, ale to jest właśnie TA strona. Nie zauważyłam tego "widnokręgu", gdzie można najechać myszką i pokazuje odchylenie od południa. DZIĘKI!

U mnie z instalacji 7kW przy odchyleniu 80* względem południa na zachód i pochyleniu dachu 15*, wyliczyło około 6000 kWh. Ale bloki mi zasłaniają trochę w zimowych miesiącach światło. Z tym, że te miesiące są akurat mało produktywne, więc liczę na około 5500kWh rocznie. To chyba tak średnio nie najgorzej, co?

Są ludzie na forum, którzy mają gorszy współczynnik?

Edytowane przez Stanowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, chodzi o całokształt - czyli wyliczenia z tej strony.

U mnie z 7kW przewidywana produkcja wynosi 6000kWh minus moje przewidywalne straty zimą = teoretycznie 5500kWh/rok.

Czyli ja z instalacji 7kW uzyskam 5500 rocznie. Czy ktoś ma proporcjonalnie gorzej? Czy to w miarę dobry wynik? o to mi się rozchodzi.

EDIT:

Ja wiem, że to tylko teoria, ale chcę sprawdzić na podstawie tego programu, ile osób zainwestowało w PV pomimo tego, iż zyski nie są optymalne.

Edytowane przez Stanowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, chodzi o całokształt - czyli wyliczenia z tej strony.

U mnie z 7kW przewidywana produkcja wynosi 6000kWh minus moje przewidywalne straty zimą = teoretycznie 5500kWh/rok.

Czyli ja z instalacji 7kW uzyskam 5500 rocznie. Czy ktoś ma proporcjonalnie gorzej? Czy to w miarę dobry wynik? o to mi się rozchodzi.

EDIT:

Ja wiem, że to tylko teoria, ale chcę sprawdzić na podstawie tego programu, ile osób zainwestowało w PV pomimo tego, iż zyski nie są optymalne.

 

Szczerze to takie komplikowanie sobie życia bym nie wpadł, ja założyłem że instalacja ma obniżyć rachunki o minimum połowę i zwrócić się max w 4 lata i szczerze w dupie mam wyliczanki . PV są od południa i bez zacienień mogę więc liczyć na produkcję na poziomie ok 4200 kwh z mocy 3,92 kwp.

 

mam takie wrażenia że szukasz dziury w całym , po prostu daj sobie z tą instalacja spokój i już . Powiedz co za różnica jaki będzie uzysk +/- 500 kwh rocznie? Te mapy uzysku są sprzed 15 lat teraz jest inaczej i korzystniej o czym piszą forumowicze średni uzysk to 110% mocy nominalnej/

 

Masz ogrzewanie elektryczne lub pc?

 

 

Dopisałem

 

Przy taryfie g12w i tak ewentualny deficyt produkcji PV dokupuje się po niskiej stawce wiec nie ma to znaczenia.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Za bardzo się nakręcam. Jutro przychodzą fachowcy i montują stelaż na dachu i jeszcze muszą wyburzyć komin (to wszystko na budynku gospodarczym).

Ogrzewam dom gazem i mam kuchenkę gazową, ale prądu i tak pewnie zabraknie, bo w zeszłym roku założyłam klimatyzację. Rodzina 2+2.

Panele mam mieć 340W half-cut, mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Już uciekam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Za bardzo się nakręcam. Jutro przychodzą fachowcy i montują stelaż na dachu i jeszcze muszą wyburzyć komin (to wszystko na budynku gospodarczym).

Ogrzewam dom gazem i mam kuchenkę gazową, ale prądu i tak pewnie zabraknie, bo w zeszłym roku założyłam klimatyzację. Rodzina 2+2.

Panele mam mieć 340W half-cut, mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Już uciekam...

 

O rany to niezła metamorfoza ale instalację masz bardzo dużą spoko, myślałem że ogrzewasz dom pradem i masz obawy. U mnie przy ogrzewaniu elektrycznym 4 kwp to świat i ludzie 7 to już by było za dużo. Trzymam kciuki i powodzenia i czekamy na fotorelację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Za bardzo się nakręcam. Jutro przychodzą fachowcy i montują stelaż na dachu i jeszcze muszą wyburzyć komin (to wszystko na budynku gospodarczym).

Ogrzewam dom gazem i mam kuchenkę gazową, ale prądu i tak pewnie zabraknie, bo w zeszłym roku założyłam klimatyzację. Rodzina 2+2.

Panele mam mieć 340W half-cut, mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Już uciekam...

 

Kilma ci zużyje napewno poniżej 800kWh, nie wiem ile teraz normalnie zużywasz prądu, ale te 7kWp spokojnie na dom nie ogrzewany prądem ci powinno starczyć, chyba że klima kupiona do grzania, to wtedy może braknąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj panowie zrobili konstrukcję na dachu pod 21 paneli w technologii HALF-CUT po 340W, co daje 7,14kW.

Jak już wcześniej wspominałam, u mnie panele nie są pod optymalnym kątem i zysk będzie w granicach 5500 kWh. Mogę dołożyć dwa panele za 700 zł./sztuka i się zastanawiam, czy warto? Wtedy zysk będzie około 6000kWh,

Falownik 6,6 kW, a łączna moc paneli wynosiłaby 7,6kW.

Chodzi mi o to, że gdybym chciała później dołożyć te panele, to pewnie koszt za rok/za dwa będzie większy.

Warto dołozyć dwa panele za 1400 zł?

Edytowane przez Stanowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś bez fanfar pierwszy dzień "życia" mojej instalacji. Mimo słabego słońca schowanego za cienką warstwą chmur instalacja nabiła 9,97 kWh. Wstała o 6.55 a poszła spać o 16.00.

 

[ATTACH=CONFIG]441033[/ATTACH]

 

Jak to bez fanfar?

Fanfary się należą z dwóch powodów:

1) Instalacja ruszyła.

2) Nabiła całkiem dobry wynik.

GRATULACJE :wave:

PS.

Gdyby moja tak zaczęła swój żywot, byłabym zadowolona :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj panowie zrobili konstrukcję na dachu pod 21 paneli w technologii HALF-CUT po 340W, co daje 7,14kW.

Jak już wcześniej wspominałam, u mnie panele nie są pod optymalnym kątem i zysk będzie w granicach 5500 kWh. Mogę dołożyć dwa panele za 700 zł./sztuka i się zastanawiam, czy warto? Wtedy zysk będzie około 6000kWh,

Falownik 6,6 kW, a łączna moc paneli wynosiłaby 7,6kW.

Chodzi mi o to, że gdybym chciała później dołożyć te panele, to pewnie koszt za rok/za dwa będzie większy.

Warto dołozyć dwa panele za 1400 zł?

 

Ja miale podobny dylemat tzn ilośc paneli ta sama 14 ale moc panela inna albo poli 380 albo mono 310 różnica w mocy 420 watów za 2 tys ale pozostałem przy poli bo ma lepsze opinie iza 2 tys kupię klimatyzator dopłacę za montarz i zmniejsze zużycie o 1,5 mwh na rok i to mi sie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...