Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Nie miała baba problemu, to se założyła panele...

Dzisiaj zrobiłam symulację zacienienia wg tej strony: http://www.findmyshadow.com

Z tego wyszło, że w miesiącach październik, list. grudz. stycz. lut. marz. będę miała częściowe zacienienie paneli w godzinach popołudniowych. Cień rzucany przez dom, tak równo od dołu w górę. Panele na budynku gospodarczym za domem. Żeby to zobrazować, mam taki układ na dachu :

[][][][][][][][][] - panele bez cienia

[][][][][][][] - panele zacieniane nieco później

[][][][][] = panele zacieniane najwcześniej

Będą dwa stringi - jeden z 9 panelami na samej górze dachu, a drugi niżej 7+5.

Mam takie pytanie - czy ten drugi string przy całkowitym zacienieniu przez budynek (ale takim zacienieniu przy ładnej pogodzie, nie przez chmury) będzie produkował prąd, a jeżeli tak, to ile mniej więcej procentowo w stosunku do mocy stringu? Potrafi ktoś to pi razy drzwi określić? 10, 20 30% ?

Edytowane przez Stanowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie miała baba problemu, to se założyła panele...

Dzisiaj zrobiłam symulację zacienienia wg tej strony: http://www.findmyshadow.com

Z tego wyszło, że w miesiącach październik, list. grudz. stycz. lut. marz. będę miała częściowe zacienienie paneli w godzinach popołudniowych. Cień rzucany przez dom, tak równo od dołu w górę. Panele na budynku gospodarczym za domem. Żeby to zobrazować, mam taki układ na dachu :

[][][][][][][][][] - panele bez cienia

[][][][][][][] - panele zacieniane nieco później

[][][][][] = panele zacieniane najwcześniej

Będą dwa stringi - jeden z 9 panelami na samej górze dachu, a drugi niżej 7+5.

Mam takie pytanie - czy ten drugi string przy całkowitym zacienieniu przez budynek (ale takim zacienieniu przy ładnej pogodzie, nie przez chmury) będzie produkował prąd, a jeżeli tak, to ile mniej więcej procentowo w stosunku do mocy stringu? Potrafi ktoś to pi razy drzwi określić? 10, 20 30% ?

 

U mnie panel, który jest zacieniony przez cień budynku redukuje moc z ok 240W do 25-30W.

Jeśli na niebie są białe obłoki, podświetlane przez słońce, to z 45W wyciągnie.

 

Mam trochę podobny układ do twojego - 8 paneli na dachu na wschód (niezacienionych) i 6 paneli na gruncie na południe - po tych od końca października do początku marca w trakcie dnia przesuwa się cień mojego domu.

Jedyna różnica, że panele są wyposażone w optymalizatory, więc nawet, kiedy trzy na gruncie są zacienione i dają po 25-45W, to trzy oświetlone pracują z pełną, dla danych warunków mocą.

Taka różnica, że u mnie panele zasłaniane są w tym okresie od lewej do prawej i po jakimś czasie tak samo odsłaniane

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... czyli TYLKO 10% wydajności? Nie pocieszyłeś mnie.

Pytanie jest takie, jak duży wpływ mają na to optymalizatory?

Czy dwanaście zacienionych paneli bez optymalizacji podczas całkowitego zacienienia wyprodukuje tylko 10% mocy? No to chyba lekko wtopiłam z ta moją całą instalacją...

Edytowane przez Stanowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, optymalizatory nie pogarszają wydajności zacienionych paneli, umożliwiają tylko poprawną pracę niezacienionym.

Nie wiem, czy "wtopiłaś"...

Po pieirwsze - mówisz, że to zacienienie popołudniowe, czyli zimą jest to i tak końcówka produkcji

Po drugie - to w końcu tylko połowa instalacji

Po trzecie - dotyczny najsłabszyk miesięcy w roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, wszystko wiem, ale i tak się martwię.

To zacienienie to jest jakieś 2 godziny straty dziennej, przez 5 najmniej produktywnych miesięcy w roku. Dużo i nie dużo, ale zawsze coś.

Tak to jest, jak się oszczędności na coś przeznaczy i tylko myslisz - warto było, nie warto. W te słoneczne dni to warto, a potem przychodzi deszczowy tydzień i chandra - nie warto.

Za tydzień instalacja paneli. pewnie mi się polepszy, jak już to wszystko wystartuje. Dobra, wystarczy na dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... czyli TYLKO 10% wydajności? Nie pocieszyłeś mnie.

Pytanie jest takie, jak duży wpływ mają na to optymalizatory?

Czy dwanaście zacienionych paneli bez optymalizacji podczas całkowitego zacienienia wyprodukuje tylko 10% mocy? No to chyba lekko wtopiłam z ta moją całą instalacją...

 

Optymalizator dąży do sprawności całego łańcucha który jest połączony szeregowo, czyli jeden słaby element osłabia całość a jego optymalizacja powoduje że wytwarza coś w rodzaju mostka czyli odłącza najsłabsze ogniwo aby całość jakoś działała generalnie jak ktoś ma jakieś placki cienia na dachu to lepiej olać dodatkowe pv, prosta instalacja bez bajerów=niższa cena i niezawodność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, wszystko wiem, ale i tak się martwię.

To zacienienie to jest jakieś 2 godziny straty dziennej, przez 5 najmniej produktywnych miesięcy w roku. Dużo i nie dużo, ale zawsze coś.

Tak to jest, jak się oszczędności na coś przeznaczy i tylko myslisz - warto było, nie warto. W te słoneczne dni to warto, a potem przychodzi deszczowy tydzień i chandra - nie warto.

Za tydzień instalacja paneli. pewnie mi się polepszy, jak już to wszystko wystartuje. Dobra, wystarczy na dzisiaj.

Fotovoltaikę oceniaj w zakresie rocznym a nie dni, tygodni czy miesięcy, Bo nie raz w okresie letni fotowoltaika jest wstanie pociągnąć, i te 5 mc zimowych nie ma większego znaczenia, gdyż porządna produkcja to kwiecień -październik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to o to chodzi? https://home.solarman.cn

 

Dzięki, w międzyczasie znalazłem już apkę na komputer i telefon. O ile na komputerze lepsza według mnie jest stara wersja to już na telefon bardziej podchodzi mi nowsza wersja. Kojarzysz może w co trzeba się zaopatrzyć żeby aplikacja pokazywała zużycie bo jak widzę jest taka możliwość?

 

[ATTACH=CONFIG]441148[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]441149[/ATTACH]

Edytowane przez lesiu681
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotovoltaikę oceniaj w zakresie rocznym a nie dni, tygodni czy miesięcy, Bo nie raz w okresie letni fotowoltaika jest wstanie pociągnąć, i te 5 mc zimowych nie ma większego znaczenia, gdyż porządna produkcja to kwiecień -październik

 

ano nie ma...kiedyś jak analizowałem okres październik-luty, to dla 5/12 roku przypadało raptem około 18-19% produkcji rocznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa link do strony z teoretycznym wyliczeniem.

Rozumiem, że rocznie z 3.3kW wyciągnąłeś 3.4kW - czyli SUPER!

Jak to się ma do wyliczeń z tej strony?

 

Albo się już pogubiłam i podałeś tylko teoretyczne wyliczenia ze strony. Praktycznych jeszcze nie masz?

Edytowane przez Stanowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa link do strony z teoretycznym wyliczeniem.

Rozumiem, że rocznie z 3.3kW wyciągnąłeś 3.4kW - czyli SUPER!

Jak to się ma do wyliczeń z tej strony?

 

Waldek niczego jeszcze nie wyciągał z wyjątkiem nóg, bo ma instalację w sieci od kilku dni i napisał w czasie przyszłym o przewidywanych uzyskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa link do strony z teoretycznym wyliczeniem.

Rozumiem, że rocznie z 3.3kW wyciągnąłeś 3.4kW - czyli SUPER!

Jak to się ma do wyliczeń z tej strony?

 

Albo się już pogubiłam i podałeś tylko teoretyczne wyliczenia ze strony. Praktycznych jeszcze nie masz?

 

Z doświadczenia powiem Tobie że na początku będziesz sprawdzać wykresy codziennie,później raz na miesiąc po dwóch latach zapomnisz i od niechcenia sprawdzisz porównując lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisał w czasie przyszłym o przewidywanych uzyskach.

 

Tydzień prąd kepie a pisze o rocznych uzyskach, co to się z ludźmi porobiło. Jakaś strona przewiduje ich zyski... ja bym instalację od razu zdjął i sprzedał 2 razy zarobie: Raz na zyskach które podaje strona a później raz jeszcze jak sprzedam instalację PV sOMsiadowi.

W Amber Gold i Getback też liczyli na niedziele a w sobotę było po ptakach.

 

A dziś tak wieje że nie jedne może swojego dachu szukać, a ten wie że jemu nie zwieje! Podaj Pan cyferki na Totka na najbliższe losowanie i nie mam więcej pytań.

 

Po 5 latach zerkam tylko na rachunek za prąd ile zostało w magazynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień prąd kepie a pisze o rocznych uzyskach, co to się z ludźmi porobiło. Jakaś strona przewiduje ich zyski... ja bym instalację od razu zdjął i sprzedał 2 razy zarobie: Raz na zyskach które podaje strona a później raz jeszcze jak sprzedam instalację PV sOMsiadowi.

W Amber Gold i Getback też liczyli na niedziele a w sobotę było po ptakach.

 

A dziś tak wieje że nie jedne może swojego dachu szukać, a ten wie że jemu nie zwieje! Podaj Pan cyferki na Totka na najbliższe losowanie i nie mam więcej pytań.

 

Po 5 latach zerkam tylko na rachunek za prąd ile zostało w magazynie.

 

Niestety nie może bo wziął zapewne dofinansowanie z Mój prąd musiałby oddać 5 tysi. Dzisiejsze cyferki to 1 2 3 4 5 i wieje wiatr:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie może bo wziął zapewne dofinansowanie z Mój prąd musiałby oddać 5 tysi. Dzisiejsze cyferki to 1 2 3 4 5 i wieje wiatr:p

 

Oj tam wziął 2, razy zyska to odda Państwu a w 500+ odbierze.

Ej jeszcze jedna cyferka bo mi tu wychodzi że 6 muszę podać a mam tylko 5. Dobrze że se przypomniałem bo bym przegroł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa link do strony z teoretycznym wyliczeniem.

Rozumiem, że rocznie z 3.3kW wyciągnąłeś 3.4kW - czyli SUPER!

Jak to się ma do wyliczeń z tej strony?

 

Albo się już pogubiłam i podałeś tylko teoretyczne wyliczenia ze strony. Praktycznych jeszcze nie masz?

 

Link działa tylko musisz zaakceptować nieszczęsne ciasteczka i przeładować stronę.

Oczywiście, że te wyliczenia są teoretyczne dla mojej instalacji, która działa od 5 dni. Plus minus ileś tam procent pozwala określić uzyski na podstawie wieloletnich badań.

U mnie jak będzie to się dopiero po pełnym roku okaże, na razie za wcześnie bo 5 paskudnych dni i tylko 26 kWh, ale działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link działa tylko musisz zaakceptować nieszczęsne ciasteczka i przeładować stronę.

Oczywiście, że te wyliczenia są teoretyczne dla mojej instalacji, która działa od 5 dni. Plus minus ileś tam procent pozwala określić uzyski na podstawie wieloletnich badań.

U mnie jak będzie to się dopiero po pełnym roku okaże, na razie za wcześnie bo 5 paskudnych dni i tylko 26 kWh, ale działa.

 

To niejest tak źle ja za pierwsze 3,5 dnia mam 18,5,kWh a instalacja większa.

4kWh na auto konsumpcję poszło . Ale lodówkę wentylację....pierdoły offgrid załatwia wtedy. Więc tyle co klima i ndukcja i piekarnik posżło w auto konsumpcje

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie z mojej instalacji na podstawie:

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

Rok 3400kWh a miesiącami wygląda następująco:

1-113

2-155

3-280

4-379

5-415

6-421

7-430

8-411

9-345

10-250

11-117

12-93

 

Jakie stratyy można przyjąć bo 14% trochę dużo się wydaje?

teoretycznie moje 4,55 da 4700kWh. Czyli na pałę 4200 do wykożystania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...