Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie sądziłem że falownik tak łatwo będzie osiągał moc nominalną co prawda w pikach. Co prawda jest chłodno a kąt dachu zaczyna być optymalny jak na tą porę roku. Chyba przestrzeliłem z tym przewymiarowaniem instalacji do falownika.no ale zobaczymy latem. Offgrid też w zimą ma lepszą moc chwilową niż latem jak panele się smażą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przestrzeliłem z tym przewymiarowaniem instalacji do falownika.no ale zobaczymy latem. Offgrid też w zimą ma lepszą moc chwilową niż latem jak panele się smażą.

 

Wcale nie, bardzo dobrze że masz przewymiarowaną instalację. Jest to zgodne ze sztuką i teorią doboru mocy instalacji. Falownik działa z większą sprawnością w okresie od jesieni do wiosny.

 

Ja mam przewymiarowaną instalację o jakieś 17% i przy mocy max falownika 6,1kW mam takie uzyski roczne: rok 2018 - 8525kWh, rok 2019 - 8341kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziłem że falownik tak łatwo będzie osiągał moc nominalną co prawda w pikach. Co prawda jest chłodno a kąt dachu zaczyna być optymalny jak na tą porę roku. Chyba przestrzeliłem z tym przewymiarowaniem instalacji do falownika.no ale zobaczymy latem. Offgrid też w zimą ma lepszą moc chwilową niż latem jak panele się smażą.

Wieści dobre, to teraz jest zimno. Moc osiągana w pikach oznacza względnie chłodne panele które gwałtowanie dostają słońce zza chmur, wiec się wkręcają na wysokie oborty.

Im cieplej tym efekt mniejszy, tzn piki nie będą tak gwałtowne.

Złe wieści masz przewymiarowanie o 23%? Jeśli toto jest na południe, to zobaczysz czasami obcięty wykres. Ale nie lipiec siepien, wtedy panele rozgrzane do czewroności. Ale okolice maja spodziewaj się denerwująco obciętego wykresu :-/

Jak se na zimno przeliczysz ile tracisz na tym obcięciu to raczej nie ma se co dooopy zawracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za luty uzysk 38,7 kwh z 1 KW. Okolice Warszawy. Jak u Was?

Wyobraź sobie, że podobnie!

Przypomne, że w miesiącach zimowych duuże znaczenie ma kąt instalacji. W lipcu róznica między południem a zachodem jest symboliczna. Ale w lutym to nawet 30%. Wiec takie porównywanie bez podania kątów, funta kłaków warte.

Polecam pvmonitor, do zabawy w porównywanie. W promieniu paru km znajdziesz parę instalacji (czytaj, powinna być prawie identyczna pogoda). Niekiedy są dobrze opisane z kątami i kierunkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieści dobre, to teraz jest zimno. Moc osiągana w pikach oznacza względnie chłodne panele które gwałtowanie dostają słońce zza chmur, wiec się wkręcają na wysokie oborty.

Im cieplej tym efekt mniejszy, tzn piki nie będą tak gwałtowne.

Złe wieści masz przewymiarowanie o 23%? Jeśli toto jest na południe, to zobaczysz czasami obcięty wykres. Ale nie lipiec siepien, wtedy panele rozgrzane do czewroności. Ale okolice maja spodziewaj się denerwująco obciętego wykresu :-/

Jak se na zimno przeliczysz ile tracisz na tym obcięciu to raczej nie ma se co dooopy zawracać.

 

Generalnie tak jak szacowałem to lepiej było przewymiarować niż dać większy falownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieści dobre, to teraz jest zimno. Moc osiągana w pikach oznacza względnie chłodne panele które gwałtowanie dostają słońce zza chmur, wiec się wkręcają na wysokie oborty.

Im cieplej tym efekt mniejszy, tzn piki nie będą tak gwałtowne.

Złe wieści masz przewymiarowanie o 23%? Jeśli toto jest na południe, to zobaczysz czasami obcięty wykres. Ale nie lipiec siepien, wtedy panele rozgrzane do czewroności. Ale okolice maja spodziewaj się denerwująco obciętego wykresu :-/

Jak se na zimno przeliczysz ile tracisz na tym obcięciu to raczej nie ma se co dooopy zawracać.

 

Nieprawda. Lepiej mieć obcięty wykres w lecie i produkować z wysoką sprawnością w zimie (czyli wtedy kiedy tego potrzebujemy) niż podniecać się idealną parabolą w lecie a w zimie mówić „tak tak ten typ tak ma i nic nie wyprodukujesz”.

 

To nie jest wymysł domorosłych szpeniów jak sugeruje Jasiek, tylko matematyczne wyliczenia specjalistów od doboru instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. Lepiej mieć obcięty wykres w lecie i produkować z wysoką sprawnością w zimie (czyli wtedy kiedy tego potrzebujemy) niż podniecać się idealną parabolą w lecie a w zimie mówić „tak tak ten typ tak ma i nic nie wyprodukujesz”.

 

To nie jest wymysł domorosłych szpeniów jak sugeruje Jasiek, tylko matematyczne wyliczenia specjalistów od doboru instalacji.

 

Przy pionowych instalacjach skierowanych na południe wlaśnie niezłe uzyski sa w sezonie grzewczym w porównaniu z poziomymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda..

 

Co nie prawda? Przecież napisałeś to samo co on i to generalnie SPAM:spam:...

Macie dwie tak samo ustawione na południe instalacje (mocy 4,5kWp): pierwsza dobrana do mocy falownika, a druga przewymiarowana o 23%.

 

Jeśli ta pierwsza osiąga 100% wydajność na falowniku to logiczne, że ta druga będzie obcinać o te 23%. Nie ma co tu robić kurtyzany z logiki.

Jeśli ta pierwsza dostanie z paneli np 3kWp to falownik wypuści powiedzmy 2850W. Jeśli druga dostanie 3kWp z paneli to wypuści powiedzmy 2855W (jeśli wierzyć teorii wyższej sprawności mniejszego falownika)

 

 

Efekt będzie taki jak napisał Jastrząb, aczkolwiek ja tego jeszcze na "zimno" nie liczyłem więc się nie wypowiem w kwestii strat. Podejrzewam, że to nie będą tak małe straty.

 

Jasiek71

Jak to szybko wszyscy stają się " ekspertami" od fotowoltaiki wystarczy tylko założyć...

Gorzej jak wcale nie mają to potem się "teorie" spiskowe tworzą.

 

Edit/

PS.

Jeśli w pierwszym wariancie będzie idealna parabola to w drugi też będzie.

 

PS2. Ja też spamuje z nudów.:wiggle:

Edytowane przez enermos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie, na temat przewymiarowania polecam przeczytać tekst z poniższego forum,

https://www.forum-fronius.pl/moc-instalacji-pv-a-moc-falownikow-fronius/

i generalnie kolega ma przewymiarowanie o 20% wg kalkulatora fronius

i komentarze pod nim.

 

 

A tak naprawdę to wg. mnie więcej mówi ten artykuł: https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

 

Uczta ta się i liczcie straty;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...