Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I uważasz, że wczoraj, kiedy było wprawdzie dość chłodno, ale wysokość słońca podczas zenitu była wciąż daleka od optymalnej, panele powinny dać 100% swojej mocy nominalnej ?

 

Ja na swoich panelach 305W widziałęm piki i po 325W, ale wczoraj pracowały na mocy nieco powyżej 270W.

 

Ja rozumiem, że inwenter może na wykresie "wygładzać" piki,, ale nie będzie przecież zakłamywał produkcji (i to jeszcze na niekorzyść ) pokazująć, że zamiast mocy przy mocy z paneli wielkości 3000W oddaje 2800W

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja teraz z innej strony - odnośnie uzysków

Instalacje mam dwie

Wschód i zachód i południe - moce identyczne więc wnioski z dnia wczorajszego.

 

Instalacja południe - 23,19kWh to 6,44 kWh/kWp

Suma instalacji to 7,2kWp więc to X 6,44 dało by 47,15kWh, a faktycznie było - 37,72 a więc o 10kWh mniej.

To dla tych co chcą zainstalować instalacje zwrócone na stronę Wschodnią i Zachodnią uzysk 4,03kWh/kWp

Czyli wniosek, że taka instalacja będzie produkować tylko 59,8% tego co zwrócona na południe, i o 40,2 % tyle taką instalację trzeba przewymiarować.

(Kąty dachu, panele, sposób mocowania taki sam; falowniki różne)

Jeśli chodzi o wniosek końcowy to bzdura jakich mało.

 

Ale dobrze że nie dokonałeś tych przełomowych obliczeń w styczniu.

Bo wtedy by Ci wyszło, że instalcje zachodnią to trzeba o 100% przewymiarować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc zapytałem, które to nie obcinają, bo rysują "w sposób logarytmiczny" i zakłamują dane ?

Samil Solar nie obcina wykres rysuje ładny - parabola jak się patrzy, a na Solar-Log ustawisz praktycznie wszystko sam.

 

A i one nie zakłamują danych....to wykres widoczny jest tak jak ustawimy % wzrost danych w zależności od tego co ma na wejściu, jeśli wszystko z wejścia mnoży x 0,8 to nie pokaże na wykresie 20%, bo nie wprowadzi do sieci również tych 20% oszczędzając urządzenie , sieć a może coś innego? htw?

Napisałem, że się nie znam to napisałem prawdę - a że sam ustawiałem falowniki, aby pracowały razem to wiem co miałem do dyspozycji w parametrach ich ustawiania.

Pytałem kiedyś - dlaczego falownik 3,7 pokazał uzysk 24.10.19 produkcję 4,41kW to nikt się nie odezwał i nie wyjaśnił dlaczego.

IMG_20191025_140851.jpg

 

Na tym forum to jak widzę jest kilku mądrych i kilku nie. Wiele osób ma te instalacje już parę lat, i nie chcą wchodzić w dyskusje z tymi co jak tylko uruchomili swoje FV zaraz stali się specjalistami w dziedzinie. Potrafią doradzić - nawet w zakupie, potrafią wyjaśnić nawet to czym się różni "off" od "on" falownika. Wchodzą w wątek o UZYSKU ze swoimi "racjami" technicznymi.

Edytowane przez CityMatic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile instalacji na Samil Solar masz w podglądzie ?

 

Rozumiem, że o godzinie 12, kiedy Samil dostaje z paneli wartość energii, przekraczającą jego moc wyjściową, to ignoruje te dane, na wykresie zaniża o 200-300W i "poprawia" rysowany wcześniej wykres tak, aby parabola pasowała do szczytu, jaki ustawił o 12 ?

 

Jeszcze mi napisz, że zachurzenie tez poprawia :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to są dane z 15 marca .

Uważasz, że dane z 1 dnia produkcji (i to jeszcze wciąż zimowego dnia) są na tyle adekwatne, by na ich podstawie wysnuwać wnioski, co do wielkości przewymiarowania instalacji wsch-zachód ?

Przecież nawet, kiedy weżniesz dane za okres, kiedy te dwie instalacje pracują u Ciebie razem, otrzymasz inne dane. A jak poczekasz jeszcze dwa miesiące - to jeszcze inne.

Może sprawdź po roku ?

I okaze się, że różnica zmaleje do 25% ?

 

Nie ma sensu tego sprawdzać na wyrywkowych danych, trzeba brać jak najdłuższy okres...

zaraz po montażu, porównywałem moją instalację skierowaną na południe z instalacją na PV Monitor wschód-zachód, w lini prostej mniej niż 1km ode mnie. Tamte instalacja była o 1-1,5kwp mocniejsza, a w okresie w ktorym regularnie porównywałem, jej produkcja była 2, a nawet czasami 3 razy mniejsza. Ale jak spojrzałem po dłuższym okresie czasu, to wcale nie wypadała ona tak tragicznie, jak mi się na początku wydawało.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu tego sprawdzać na wyrywkowych danych, trzeba brać jak najdłuższy okres...

zaraz po montażu, porównywałem moją instalację skierowaną na południe z instalacją na PV Monitor wschód-zachód, w lini prostej mniej niż 1km ode mnie. Tamte instalacja była o 1-1,5kwp mocniejsza, a w okresie w ktorym regularnie porównywałem, jej produkcja była 2, a nawet czasami 3 razy mniejsza. Ale jak spojrzałem po dłuższym okresie czasu, to wcale nie wypadała ona tak tragicznie, jak mi się na początku wydawało.....

Ma to sens. Ale trzeba to robić z głową!

Jak porównasz dwie sąsaidujące instalację w dniu bez chmurki,to zobaczysz że różnicą się mniej więcej o tyle, ile modele dla danych kierunków i kątów przewidują. NIestety modele zazwyczaj pokazują produkcję miesięczną, wiec to takie orietacyjne jest tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile instalacji na Samil Solar masz w podglądzie ?

 

Rozumiem, że o godzinie 12, kiedy Samil dostaje z paneli wartość energii, przekraczającą jego moc wyjściową, to ignoruje te dane, na wykresie zaniża o 200-300W i "poprawia" rysowany wcześniej wykres tak, aby parabola pasowała do szczytu, jaki ustawił o 12 ?

 

Jeszcze mi napisz, że zachurzenie tez poprawia :)

 

Ja pi.... lę czego Ty się uczyłeś w szkole? czy Ty naprawdę nie wiesz jak to działa? Jeśli z paneli "spływa 1 kW to na wykresie jest log1 czyli 0 jeśli 2 kW to 0.30 jeśli 3 to 0,47 i tak dalej to parabola nigdy nie zostanie odcięta i wykres będzie dla danych jakie liczy inwerter równą parabolą. To co wskaże na liczniku energii wyprodukowanej - rzeczywistą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pi.... lę czego Ty się uczyłeś w szkole? czy Ty naprawdę nie wiesz jak to działa? Jeśli z paneli "spływa 1 kW to na wykresie jest log1 czyli 0 jeśli 2 kW to 0.30 jeśli 3 to 0,47 i tak dalej to parabola nigdy nie zostanie odcięta i wykres będzie dla danych jakie liczy inwerter równą parabolą. To co wskaże na liczniku energii wyprodukowanej - rzeczywistą.

A jeśli z paneli spłynie 4 kW to co na wykresie?

A jeśli 6?

Teoretycznie do falownika można doprowadzić każdą moc byle nie przekroczyć napięcia i prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pi.... lę czego Ty się uczyłeś w szkole? czy Ty naprawdę nie wiesz jak to działa? Jeśli z paneli "spływa 1 kW to na wykresie jest log1 czyli 0 jeśli 2 kW to 0.30 jeśli 3 to 0,47 i tak dalej to parabola nigdy nie zostanie odcięta i wykres będzie dla danych jakie liczy inwerter równą parabolą. To co wskaże na liczniku energii wyprodukowanej - rzeczywistą.

 

"Jesli z paneli spływa 1kW to na wykresie jest log1 czyli 0"

Najlepszy doradca na Forum to pisze???

OMG...

 

Jaki miałby być sens monitoringu i rysowania wykresu, jeśli miał by być on rysowaniu na kształt idealnej paranoi o wziętych z du.y wartościach?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku postów próbuję wyjaśnić że nie wiem - co ma autor pytania ustawione w swoim inwerterze!!!!

Pytanie było i nadal jest :

"ale zastanawiam się dlaczego inwerter nie pracował w szczycie w mocą 3000w"

może w menu ma ustawione: logarithmic characteristic, linear, integral albo co tam jeszcze ma? wtedy wartości wyświetlane na wykresie nie są odwzorcowaniem tego co na podziałce - czemu ? bo tak są wyskalowane te wykresy, a skąd wiem bo nim skonfigurowałem swój pokazywał albo zawyżone albo zaniżone wartości własnie na wykresach.

Pytam sam - jak ktoś zna menu tego falownika to niech napisze, a co niektórzy - znawcy odpisują, że piszę głupoty więc się zastanówcie

Jak "krowie na miedzy" próbuje to przedstawić,nie możecie zrozumieć więc ..

Paneli autor pytania ma na tyle , że wykres powinien wyjść poza 3kW, może trzeba zmienić czas odczytu na 3min ?, 5min ?, może jest ustawiony na 20 ?

Z tymi wykresami i mocami to wystarczy zmienić jedną wartość a wychodzą taki e dane że na PVmonitor to co do niektórych dane są tak zawyżone, że z dwukrotnie większych instalacji nie da się uzyskać takich mocy.

A co do autora pytania- meczesiu- jak chcesz to sprawdź w instrukcji może w dziale podstawowe ustawienie? jak należy wpisać dane, aby wykres był ok. może jest jakiś mnożnik p x 0,8 max albo p x 0,9 max

logarithmic characteristic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych dywagacji o obcinaniu mocy wrzucę swój wykres z niedzieli. Pogoda wiadomo jaka była - cały dzień pełne słońce. Instalacja południe z odchyłem 20 stopni na wschód, pochylenie 45 stopni. Graty jak w sygnaturze.

 

15.03.20.jpg

Jak widać w szczycie przez pewien czas moc była przez dłuższy czas na stałym poziomie około 3030-3040W. Czy to jest obcięcie? Moim zdaniem nie. Przy danej temperaturze, porze roku i "mocy" promieni słonecznych panele "wycisnęły" co się da ze słońca. Czy macie inne zdanie? Przez niecały miesiąc pracy instalacji często zdarzały się chwile gdy instalacja uzyskiwała 3300W.

14.03.20.jpg

Troszkę zastanawia mnie linia wykresu od rana do południa, ma takie garby z dodatkowym uzyskiem. Q-Cells chwali się dodatkową zwiększoną wydajnością przy słabszym oświetleniu. Być może to jest powód tych garbów. Niby nic a może i trochę cieszy.

https://www.youtube.com/watch?v=s2819HrRGrM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy większy producent paneli chwali się jakie to niby super technologie i patenty nie mają, ale później się okazuje, że każdy panel mono produkuje na zbliżonym poziomie (przynajmniej na początku eksploatacji).

Popatrz na swój wynik z niedzieli, ok. 5,85 kWh/kWp z uchodzącymi za bardzo dobre Q-Cell-ami.

Jest masa ludzi co uzyskała wynik grubo ponad 6 kWh/kWp, u mnie np. w niedziele wyszło 6,5 kWh/kWp, a odchylenie od południa mam większe niż Ty, bo ok. 26 stopni z tym że na zachód (w symulatorach wypada gorzej niż odchylenie na wschód, głównie za sprawę wyższych temperatur po południu), kąt nachylenia podobny.

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grisza, ja nigdy nie będę miał takie uzysku jak Ty i paru innych. No chyba, że wyburzę facjatkę która rano daje cień na część paneli oraz wysadzę w powietrze sąsiada dom, który broi późnym popołudniem. Rozumiesz teraz?

 

Prawie u każdego coś broi, po paraboli widać, że u Ciebie nie jest najgorzej.

Jeśli chodzi o facjatkę to można się pobawić z optymalizatorami Tigo, są chyba nawet takie w wersji Dual, 1 optymalizator na 2 panele. Tylko pytanie czy kiedykolwiek się zwrócą.

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie u każdego coś broi, po paraboli widać, że u Ciebie nie jest najgorzej.

Jeśli chodzi o facjatkę to można się pobawić z optymalizatorami Tigo, są chyba nawet takie w wersji Dual, 1 optymalizator na 2 panele. Tylko pytanie czy kiedykolwiek się zwrócą.

 

Dokładnie, nie są to jakieś duże straty (chyba bo na ocenę za wcześnie) więc nie wiem czy zwrócą mi się te 4-5 sztuk Tigo. W sumie wylazłem przed dom, popatrzyłem na wschód (przecież tam musi być jakaś cywilizacja) no i oprócz wysadzenia domu sąsiada musiałbym nasłać dywizję korników na brzozy sąsiada 2 domy dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...