Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Przycieło, dokładnie jak piszesz ale zobacz tez przy jakim prądzie bo chyba 9,7

 

a wracając do wykresu to godziny w Twoim przypadku się zgadzają? ja mam dwa podglądy z solarman i wygląda że porównując to co na wykresie w stosunku do raportu dalej jest godzinna różnica a klikając w zakładkę czas różnica jest dwugodzinna i teraz pytanie jak ten czas ustawić

 

Mieciu,

czas rzeczywiście jest przesunięty o 1 h do tyłu.W ustawieniach wybierz czas GMT+2.00 (ja tak teraz zrobiłem i się zgadza)

Odnośnie prądu dla max mocy , to jak podałeś -9,7A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Możesz wkleić podobny wykres z marca- z któregoś słonecznego dnia. Widzisz, u Ciebie te krzywe są bardzo ładne. A u mnie o ile wschód można zaakceptować o tyle zachód coś mi szwankuje. Zapewne masz orientacje bliską ideałowi wschód-zachód, a jaki masz kąt połaci?

Mamy bardzo zbliżone instalacje, pochwal się proszę jaki masz uzysk z 1kWp w najładniejszym dniu marca.

Wszystkie źródła podają możliwość przewymiarowania froniusa do 200%- więc Afore broni swojego twierdząc, że to błędne dane.

No i obiecana wcześniej tabela, która również przemawia za tym, że powinno to wszystko razem współpracować.

Pierwsza tabela to kierunek południowy, druga W-Z

 

To jest wykres z marca ub roku.

W tym roku mam w marcu namieszane, ponieważ jeden string miałem parę dni włączony w inny falownik.

Dodatkowo w string wschodni 1 mpp od października mam dołożony jeszcze jeden panel

obecnie jest w sumie 8,68

panele nie są wschód zachód tylko wschód-południe

dokładnie możesz sobie obejrzeć tu:

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10896#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100284&od=2020-03-25&do=2020-03-25#

powyższy link pokazuje instalacje prawie 9kWp wschó-zachód

Zainstalowany jest falownik froniusa 8k

Jak pooglądasz wykresy z różnych najbardziej słonecznych dni wychodzi że 6k spokojnie by wystarczył.

Tobiasz86 to co zainstalowałeś wygląda ze jest dobrze zaplanowane.

Problem wygląda z jednym stringiem

Zamieniałeś je miejscami?

Edytowane przez mpalys
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za linki, analizuje do moich wykresów i w sumie nie wygląda to u mnie źle- sam już nie wiem.

Nie zamieniałem stringów, za dużo tam przewodów- wolę nie popsuć :)

Napisałem o problemie na forum froniusa- w sumie tyko jedną odpowiedz mam- celować w problem z połączeniem lub uszkodzone ogniwo. Czyli mniej więcej to samo co tutaj wydedukowaliśmy. Dzięki jeszcze raz, jutro może będę miał więcej czasu to spróbuję się temu przyjrzeć dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może spróbować z rana kiedy wsch pracuje najlepiej odłączyć zachód i sprawdzić max natężenie na jednym stringu i podobnie w najlepszym momencie kiedy pracuje zachód wyłączyć wsch i zobaczyć jak wygląd max prąd pracy na jednym stringu. Oczywiście przez odłączeniem stringu wyłącz falownik. Taki pomysł na szybko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może spróbować z rana kiedy wsch pracuje najlepiej odłączyć zachód i sprawdzić max natężenie na jednym stringu i podobnie w najlepszym momencie kiedy pracuje zachód wyłączyć wsch i zobaczyć jak wygląd max prąd pracy na jednym stringu. Oczywiście przez odłączeniem stringu wyłącz falownik. Taki pomysł na szybko.

 

Chłopie ,poczytaj trochę o PV -a może nie uwalisz sprzętu lub nie spowodujesz pożaru !

Możesz sobie (kuźwa) robić różne rzeczy z PV- ale zapamiętaj jedno :

NIGDY NIE ODPINAJ OBWODÓW DC W CZASIE JEGO DZIAŁANIA TJ ZA DNIA !!!

 

A szczególnie powstrzymaj się od takich „rad”...

Edytowane przez bobrow
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem na etapie wyboru projektu domu z poddaszem użytkowym. Biorę pod uwagę projekt 114 m2 do tego grzanie kablami i instalacje PV, pewnie też kupię pompę ciepła do CWU. Myślę o grzaniu tylko w tańszej taryfie (G12), ale co w takim razie z PV? Dobrać tylko moc pod dzienne zużycie energii? Operator to enea i 3000 kWh za free w ciągu roku z tytułu zniżki pracowniczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie ,poczytaj trochę o PV -a może nie uwalisz sprzętu lub nie spowodujesz pożaru !

Możesz sobie (kuźwa) robić różne rzeczy z PV- ale zapamiętaj jedno :

NIGDY NIE ODPINAJ OBWODÓW DC W CZASIE JEGO DZIAŁANIA TJ ZA DNIA !!!

 

A szczególnie powstrzymaj się od takich „rad”...

 

Bardzo dziwne co piszesz bo u mnie firma montująca panele (znana) wielokrotnie podłączała - odpinała obwody, testowała za dnia i z włączonym falownikiem i jakoś CHŁOPIE dramatu nie było. A tak na marginesie dziękuję wujek dobra rada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwne co piszesz bo u mnie firma montująca panele (znana) wielokrotnie podłączała - odpinała obwody, testowała za dnia i z włączonym falownikiem i jakoś CHŁOPIE dramatu nie było. A tak na marginesie dziękuję wujek dobra rada.

 

Z d...py sobie tego nie wziąłem...

A kto powiedział , że tak można jak ta Twoja ekipa ?

To wbrew podstawowym zasadom , rozumiesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z d...py sobie tego nie wziąłem...

A kto powiedział , że tak można jak ta Twoja ekipa ?

To wbrew podstawowym zasadom , rozumiesz ?

 

Opanuj te swoje emocje (kuźwa - choć nie wiem co to oznacza) i przenoś ich na innych - u mnie instalatorzy mieli problem z chyba uszkodzonym panelem i w ciągu godziny kilkadziesiąt razy zmieniali podłączenia między panelami a inwerter chodził non stop - tylko obserwowali wskazania inwertera. Może twój standard jest inny co nie znaczy że nie można inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opanuj te swoje emocje (kuźwa - choć nie wiem co to oznacza) i przenoś ich na innych - u mnie instalatorzy mieli problem z chyba uszkodzonym panelem i w ciągu godziny kilkadziesiąt razy zmieniali podłączenia między panelami a inwerter chodził non stop - tylko obserwowali wskazania inwertera. Może twój standard jest inny co nie znaczy że nie można inaczej.

 

„Emocje” były celowe, lepiej w ten sposób zasygnalizować niemądrą radę...

Lepiej nie brnij w to , bo naprawdę jesteś na „spalonej pozycji”.

Nie zależy mi na ocenie kompetencji montażystów i jakości komponentów Twojej instalacji- po prostu przy prawie pełnej mocy stringu wschodniego , nie należy go rozpinać od inwertera (taki zapis chyba nawet jest w każdej instrukcji inwertera)

A jaki masz inwerter ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opanuj te swoje emocje (kuźwa - choć nie wiem co to oznacza) i przenoś ich na innych - u mnie instalatorzy mieli problem z chyba uszkodzonym panelem i w ciągu godziny kilkadziesiąt razy zmieniali podłączenia między panelami a inwerter chodził non stop - tylko obserwowali wskazania inwertera. Może twój standard jest inny co nie znaczy że nie można inaczej.

to, ze tak robili to świadczy o nich dobrze, czy źle :confused:

 

To, że im się nic nie stało nie znaczy, że komuś innemu nie stanie się krzywda

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna uwaga- ja jestem amatorem i wykonałem sam swoją PV wg tego co przeczytałem w literaturze i tu.

Wszystko poszło od strzału. Może to i fart- ok.

Tylko wyjaśnij mi proszę jakim cudem kilkadziesiąt razy odpinali Ci obwody DC za dnia ?Przecież jeśli był wadliwy panel , to powinni go szybko wymienić...

Chyba , że motali się z instalacją....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem na etapie wyboru projektu domu z poddaszem użytkowym. Biorę pod uwagę projekt 114 m2 do tego grzanie kablami i instalacje PV, pewnie też kupię pompę ciepła do CWU. Myślę o grzaniu tylko w tańszej taryfie (G12), ale co w takim razie z PV? Dobrać tylko moc pod dzienne zużycie energii? Operator to enea i 3000 kWh za free w ciągu roku z tytułu zniżki pracowniczej.

 

3 MWh to już opędzasz chyba prąd bytowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Emocje” były celowe, lepiej w ten sposób zasygnalizować niemądrą radę...

Lepiej nie brnij w to , bo naprawdę jesteś na „spalonej pozycji”.

Nie zależy mi na ocenie kompetencji montażystów i jakości komponentów Twojej instalacji- po prostu przy prawie pełnej mocy stringu wschodniego , nie należy go rozpinać od inwertera (taki zapis chyba nawet jest w każdej instrukcji inwertera)

A jaki masz inwerter ?

 

Okazywanie ,,EMOCJI'' w ten sposób to bardzo niski poziom bo uwłacza innym którzy muszą to czytać. Wystarczyło przytoczyć z instrukcji obsługi inwertera odpowiedni zapis i wszystko jasne - takie to proste - trzeba tylko chcieć a nie obrażać innych. A co się tyczy inwertera to pisałem parę postów wstecz ale przypomnę 3-fazowy 6kW ON-GRID AFORE BNT006KTL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazywanie ,,EMOCJI'' w ten sposób to bardzo niski poziom bo uwłacza innym którzy muszą to czytać. Wystarczyło przytoczyć z instrukcji obsługi inwertera odpowiedni zapis i wszystko jasne - takie to proste - trzeba tylko chcieć a nie obrażać innych. A co się tyczy inwertera to pisałem parę postów wstecz ale przypomnę 3-fazowy 6kW ON-GRID AFORE BNT006KTL.

 

 

To już wiesz co znaczy kuźwa ?

No bravo- czyli jak chcesz się czegoś dowiedzieć, to jednak potrafisz...szkoda , że w sprawie odpinania stringów nie doczytałeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna uwaga- ja jestem amatorem i wykonałem sam swoją PV wg tego co przeczytałem w literaturze i tu.

Wszystko poszło od strzału. Może to i fart- ok.

Tylko wyjaśnij mi proszę jakim cudem kilkadziesiąt razy odpinali Ci obwody DC za dnia ?Przecież jeśli był wadliwy panel , to powinni go szybko wymienić...

Chyba , że motali się z instalacją....

 

Moją instalację robiła duża znana firma, wg mnie odpinali moduł za modułem i testowali poziom napięcia lub prąd obwodu ale to moje przypuszczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją instalację robiła duża znana firma, wg mnie odpinali moduł za modułem i testowali poziom napięcia lub prąd obwodu ale to moje przypuszczenia

 

Kupy to się nie trzyma...

Albo panele jakieś lipne , albo słabiej wykwalifikowany pracownik montował (a następnie robiono poprawki)...

Kto na dachu sprawdza kilka razy połączenia paneli ? Raczej to wygląda na szukanie przerwy w obwodzie...

Dodam jeszcze , że panele montuje się z tej samej serii produkcyjnej , czyli nr seryjne powinny następować po sobie (chodzi o max zbliżone parametry danej serii)

 

Poniżej link na YT z nieprawidłowymi instalacjami PV, grzechów można tu popełnić mnóstwo...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupy to się nie trzyma...

Albo panele jakieś lipne , albo słabiej wykwalifikowany pracownik montował ...

Kto na dachu sprawdza kilka razy połączenia paneli ?

 

Piszesz, że jesteś amatorem i sam robiłeś instalację - ja też jestem amatorem a jednak instalację zleciłem firmie z uprawnieniami OZE bo dotacje rządowe tego wymagają. Bardzo się cieszę, że jednak podjęli trud znalezienia przyczyny ,,awarii'' pomimo ciągłego chodzenia po dachu i przepinania paneli - ciekawe czy innym by się chciało - pewnie nie. Czy normalny klient zauważy że instalacja chodzi na 2/3 mocy, pewnie nie - powiedzą że słońce słabe i cień z komina 30 m dalej ma znaczenie. A czy panele mam słabe nie wiem okaże się za 25 lat czy moje exe solar są ok czy jednak longi, leapton itd są lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że jesteś amatorem i sam robiłeś instalację - ja też jestem amatorem a jednak instalację zleciłem firmie z uprawnieniami OZE bo dotacje rządowe tego wymagają. Bardzo się cieszę, że jednak podjęli trud znalezienia przyczyny ,,awarii'' pomimo ciągłego chodzenia po dachu i przepinania paneli - ciekawe czy innym by się chciało - pewnie nie. Czy normalny klient zauważy że instalacja chodzi na 2/3 mocy, pewnie nie - powiedzą że słońce słabe i cień z komina 30 m dalej ma znaczenie. A czy panele mam słabe nie wiem okaże się za 25 lat czy moje exe solar są ok czy jednak longi, leapton itd są lepsze.

 

No widzisz , a ja bez uprawnień OZE rządową dotację 5 000pln także otrzymałem- uważasz , że nie prawidłowo ?

Co do Exe Solar mam tylko jedno ale- nie ufam Makaroniarzom jeśli chodzi o technikalia ( całą resztę kocham)

To ile tych „wadliwych” paneli Ci wymienili na tym dachu ?

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...