Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Panowie, NIE WOLNO w czasie pracy falownika odpinać kabli po stronie DC. Jeśli ktoś tak robił to znaczy tylko o braku świadomości instalatora. O tym jaką krzywdę sobie mógł wyrządzić nawet nie napiszę. Ale po wyłączeniu falownika, już jak najbardziej można odpinać kable DC tylko najlepiej na dachu odpiąć jedną złączkę MC4 aby nie mieć napięcia przy rodzielni/falowniku. Pozdrawiam i więcej spokoju życzę Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

3 MWh to już opędzasz chyba prąd bytowy .

Myślę, że mogę się wyrobić chociaż nie wiem jak będzie gdy dojdzie WM, indukcja i uzdatnianie wody. PV będę sam montował, także 6 kW z dotacją to nie będzie jakiś duży koszt. Przy grzaniu nocnym z PV to GW12 jest najbardziej korzystna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opanuj te swoje emocje (kuźwa - choć nie wiem co to oznacza) i przenoś ich na innych - u mnie instalatorzy mieli problem z chyba uszkodzonym panelem i w ciągu godziny kilkadziesiąt razy zmieniali podłączenia między panelami a inwerter chodził non stop - tylko obserwowali wskazania inwertera. Może twój standard jest inny co nie znaczy że nie można inaczej.

Ja kiedyś znałem gościa który codzinnie pił litra wódki. Ale to nie oznacza że to jest zdrowe.

 

Musisz wiedzieć, że Ci Twoi instalatorzy z dużym prawdopodobiństwem pouszkadzali Ci złaczki MC4 jak pociągneło gdzieś łukiem w czasie rozłączania. Może tak, może nie. Może nic się nie stanie, może Ci zafundowali bombę z opóznionym zapłonem. No ale firma duża i znana, wiec pewnie się nie ma co przejmować. Mam tylko nadzieje, że duża znana firma jednak nie robiła tego na podłączonym falowniku :-( Nawet taki amatro jak ja widział kiedyś w życiu spawarkę

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, NIE WOLNO w czasie pracy falownika odpinać kabli po stronie DC. Jeśli ktoś tak robił to znaczy tylko o braku świadomości instalatora.
No nie przeczytałeś co s max napisał. To był duża znana firma i jeszcze miałą uprawniaenia OZE. Kropka. To ważniejsze od rozsądku, logiki, instrukcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz , a ja bez uprawnień OZE rządową dotację 5 000pln także otrzymałem- uważasz , że nie prawidłowo ?

Co do Exe Solar mam tylko jedno ale- nie ufam Makaroniarzom jeśli chodzi o technikalia ( całą resztę kocham)

To ile tych „wadliwych” paneli Ci wymienili na tym dachu ?

 

Ja na twoim miejscu nie pisałbym takich informacji publicznie, że instalację zrobił właściciel amator bez uprawnień i skorzystał z rządowych dopłat - regulamin programu mój prąd mówi o tym jasno na jakich zasadach można dostać dofinansowanie - no ale najlepszy doradca forum wie lepiej - umowy go nie dotyczą - wie lepiej. Czy prawidłowo pytasz wg mnie NIE - jak się na coś decydujesz to trzeba przestrzegać zasad i tyle w temacie.

Co do exe solar zdecydowało 15 lat gwarancji mechanicznej, produkcja w europie i związku z tym łatwiej przeprowadzić proces ewentualnej reklamacji oraz co najważniejsze można znaleźć informacje w necie z jakich komponentów korzysta firma exe np. folia optyczna LRF znanej firmy 3M - a spróbuj znaleźć informacje na temat chińskich paneli - powodzenia, jak znam życie każda partia inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:

NIGDY NIE ODPINAJ OBWODÓW DC W CZASIE JEGO DZIAŁANIA TJ ZA DNIA !!!

 

A szczególnie powstrzymaj się od takich „rad”...

 

W czasie działania - to oczywiste - przynajmniej powinno być...

ZA DNIA - trochę przesadziłeś :) wyobraź sobie ze podłączenia można robić tylko w nocy

 

Obwody DC nożna rozłączać wyłącznie w stanie tzw beznapięciowym.

nawet na każdej wtyczce to jest napisane.

 

taka informacja jest nawet w instrukcjach

przykład z Froniusa:

"Odrębna sekcja modułów mocy może być odłączana od sekcji przyłączy wyłącznie

w stanie pozbawionym napięcia"

Edytowane przez mpalys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Firma instalatorska budowała mi instalację 0,5 roku temu nie miałem takiej częściowej wiedzy na temat PV jak teraz. W tamtym momencie było to dla mnie normalne, że jak ktoś podejmuje się budowy instalacji to zna zasady montażu. Dla mnie najważniejsze, że instalacja działa dobrze a czy w czasie instalacji uszkodzą inwerter czy nie to już nie mój problem - jest gwarancja instalatora. Drugą instalację PV zrobiła mi już inna firma i w tym przypadku niestety co pisałem wcześniej miałem problemy z uzyskiem z jednego stringu ale wystarczy poszukać odpowiedzi we wcześniejszych postach. Co się tyczy podłączania i wyłączania strony DC to jasno napisałem we wcześniejszym poście, aby uprzednio wyłączyć inwerter i proszę nie doszukiwać się z mojej strony niewiedzy bo coś niecoś już się nauczyłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu nie pisałbym takich informacji publicznie, że instalację zrobił właściciel amator bez uprawnień i skorzystał z rządowych dopłat - regulamin programu mój prąd mówi o tym jasno na jakich zasadach można dostać dofinansowanie - no ale najlepszy doradca forum wie lepiej - umowy go nie dotyczą - wie lepiej. Czy prawidłowo pytasz wg mnie NIE - jak się na coś decydujesz to trzeba przestrzegać zasad i tyle w temacie.

Co do exe solar zdecydowało 15 lat gwarancji mechanicznej, produkcja w europie i związku z tym łatwiej przeprowadzić proces ewentualnej reklamacji oraz co najważniejsze można znaleźć informacje w necie z jakich komponentów korzysta firma exe np. folia optyczna LRF znanej firmy 3M - a spróbuj znaleźć informacje na temat chińskich paneli - powodzenia, jak znam życie każda partia inna.

Na Twoim miejscu nie pisałbym publicznie informacji, że duża znana firma latała po dachu i pod obciążeniem rozłaczała DC.

Bo jak się ubezpieczyciel, albo 15-letni gwarant dowie.....

Wszak jak słusznie mówisz, zasad trzeba przestrzegać i tyle w temacie.

mc4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu nie pisałbym takich informacji publicznie, że instalację zrobił właściciel amator bez uprawnień i skorzystał z rządowych dopłat - regulamin programu mój prąd mówi o tym jasno na jakich zasadach można dostać dofinansowanie - no ale najlepszy doradca forum wie lepiej - umowy go nie dotyczą - wie lepiej. Czy prawidłowo pytasz wg mnie NIE - jak się na coś decydujesz to trzeba przestrzegać zasad i tyle w temacie.

Co do exe solar zdecydowało 15 lat gwarancji mechanicznej, produkcja w europie i związku z tym łatwiej przeprowadzić proces ewentualnej reklamacji oraz co najważniejsze można znaleźć informacje w necie z jakich komponentów korzysta firma exe np. folia optyczna LRF znanej firmy 3M - a spróbuj znaleźć informacje na temat chińskich paneli - powodzenia, jak znam życie każda partia inna.

 

Niestety , kolejny raz wypisujesz tu bzdury...

W programie Mój Prąd przy samodzielnym montażu wypełnia się tylko i załącza załącznik nr 5.

Ogólnie na stronie NFOŚ jest tylko taki zapis (http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1486,samodzielny-montaz-mikroinstalacji-fotowoltaicznej-w-programie-moj-prad.html)

 

" Wnioskodawcy którzy posiadają niezbędne kwalifikacje mogą dokonać samodzielnego montażu zakupionej mikroinstalacji PV. W takiej sytuacji należy zaznaczyć to we wniosku (punkt 21) oraz przedstawić stosowny załącznik nr 5 (zaświadczenia o samodzielnym wykonaniu montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej)."

 

Minimalnym wymogiem dotyczącym uprawnień jest posiadanie tzw uprawnień SEP do 1kV , a nie OZE (i to dla ZE).

 

Kolejny raz apeluję : poczytaj zanim coś tu chlapniesz...

 

PS

O-widzę ,że szczypie w oko mój "forumowy tytuł"...Pisz mądrze (a przynajmniej nie głupio) -to może kiedyś sam taki otrzymasz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie działania - to oczywiste - przynajmniej powinno być...

ZA DNIA - trochę przesadziłeś :) wyobraź sobie ze podłączenia można robić tylko w nocy

 

Obwody DC nożna rozłączać wyłącznie w stanie tzw beznapięciowym.

nawet na każdej wtyczce to jest napisane.

 

taka informacja jest nawet w instrukcjach

przykład z Froniusa:

"Odrębna sekcja modułów mocy może być odłączana od sekcji przyłączy wyłącznie

w stanie pozbawionym napięcia"

 

Widzisz -za dnia podłączenie (ale rozłączenie już nie ) obwodu DC do inwertera jeszcze jakoś "by uszło" , ale kilkadziesiąt razy rozpinać i podłączać przy włączonym inwerterze-to jakiś absurd i paproctwo...

Wg mnie podłącza się panelik do panelika , kiedy cały string jest połączony -sprawdzam napięcie na dwóch kablach do inwertera.Jeśli coś jest nie halo, to mogę szukać przyczyny bez podłączonego falownika...

Czy wyobrażacie sobie ,że instalator podpina kolejno panele i bez sprawdzenia czy jest prawidłowo połączony obwód (tj czy jest napięcie na wyjściu stringu) ,podłącza do inwertera i dopiero sprawdza co jest nie tak ?

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze odnośnie kwalifikacji przy Mój Prąd :

 

Wymagania dla wykonawcy instalacji

 

Montażu małych oraz mikroinstalacji może dokonać wykonawca spełniający, co najmniej jedno z wymagań:

 

1może sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, tj. ma uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w odpowiedniej specjalności instalacyjnej: w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych lub w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, o czym jest mowa w Rozdziale 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.);

 

2.jest przedstawicielem producenta głównego urządzenia wytwarzającego energię lub jego autoryzowanego dystrybutora;

 

3.posiada świadectwo kwalifikacyjne, uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru lub eksploatacji, wydawane na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. 2003 r. Nr 89, poz. 828 z późniejszymi zmianami) – w zakresie niezbędnym dla montowanej instalacji;

 

4.posiada ważny certyfikat wystawiony przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego odpowiednio w zakresie instalowania danego rodzaju urządzeń (link do rejestru certyfikowanych instalatorów OZE: Urząd Dozoru TechnicznegoLink otwiera się w nowej karcie); dla wniosków o dofinansowanie w zakresie kotłów na biomasę, pomp ciepła, słonecznych systemów grzewczych i systemów fotowoltaicznych, składanych po 01/01/2016, ww. certyfikat jest obowiązkowy.

 

Tu link:

https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/wymagania-dla-wykonawcy-instalacji/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna uwaga- ja jestem amatorem i wykonałem sam swoją PV wg tego co przeczytałem w literaturze i tu.

Wszystko poszło od strzału. Może to i fart- ok.

Tylko wyjaśnij mi proszę jakim cudem kilkadziesiąt razy odpinali Ci obwody DC za dnia ?Przecież jeśli był wadliwy panel , to powinni go szybko wymienić...

Chyba , że motali się z instalacją....

 

Poczytaj ze zrozumieniem co napisałeś wcześniej cytuje : ja jestem amatorem i wykonałem sam swoją PV wg tego co przeczytałem w literaturze.

zdecyduj się czy uprawnienia masz czy nie - czy próbujesz wybielić się z zaistniałej sytuacji - ciekawe kiedy oddałeś instalację do użytku przed wprowadzeniem zmian w regulaminie mój prąd czy po ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj ze zrozumieniem co napisałeś wcześniej cytuje : ja jestem amatorem i wykonałem sam swoją PV wg tego co przeczytałem w literaturze.

zdecyduj się czy uprawnienia masz czy nie - czy próbujesz wybielić się z zaistniałej sytuacji - ciekawe kiedy oddałeś instalację do użytku przed wprowadzeniem zmian w regulaminie mój prąd czy po ?

 

No i znowu pudło...Jestem amatorem w PV -ale to nie oznacza ,że nie mogę wiedzieć jak to wykonać i nie mieć uprawnień SEP ...

Dodam więcej -zawodowo zajmuję się automatyką przemysłową ,a z wykształcenia jestem elektronikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze odnośnie kwalifikacji przy Mój Prąd :

 

Wymagania dla wykonawcy instalacji

 

Montażu małych oraz mikroinstalacji może dokonać wykonawca spełniający, co najmniej jedno z wymagań:

 

1może sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, tj. ma uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w odpowiedniej specjalności instalacyjnej: w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych lub w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, o czym jest mowa w Rozdziale 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.);

 

 

Jest kilka osób z mojego otoczenia, które spełniają ww kryteria - przekażę im tę informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze, że trafiłem na zawodowca, który podaje się za amatora a jest z wykształcenia elektronikiem. Ja z wykształcenia wydział samochodów i maszyn roboczych Politechnika Warszawska - a pracuje w branży FMCG (kasa) tak z kultury odpowiadam jak ktoś się przedstawia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz -za dnia podłączenie (ale rozłączenie już nie ) obwodu DC do inwertera jeszcze jakoś "by uszło" , ale kilkadziesiąt razy rozpinać i podłączać przy włączonym inwerterze-to jakiś absurd i paproctwo...

Wg mnie podłącza się panelik do panelika , kiedy cały string jest połączony -sprawdzam napięcie na dwóch kablach do inwertera.Jeśli coś jest nie halo, to mogę szukać przyczyny bez podłączonego falownika...

Czy wyobrażacie sobie ,że instalator podpina kolejno panele i bez sprawdzenia czy jest prawidłowo połączony obwód (tj czy jest napięcie na wyjściu stringu) ,podłącza do inwertera i dopiero sprawdza co jest nie tak ?

 

Rozłączanie faktycznie jest bardziej niebezpieczne niż łączenie. Obie jednak te czynności robimy w stanie beznapięciowym.

Stan ten możemy uzyskać stosując na stringu przed falownikiem dodatkowy wyłącznik DC

 

Faktycznie podłączanie stringu do falownika bez sprawdzenia go wcześniej jest słabe..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...,a z wykształcenia jestem elektronikiem...

 

Panie elektroniku :) czemu się pan czepia bez powodu?. Kolega poradził odłączenie stringów, pomiary itp... po wyłączeniu falownika.

Abstrahując od sensu tych zabiegów to po co komentować to w ten sposób:

 

Możesz sobie (kuźwa) robić różne rzeczy z PV- ale zapamiętaj jedno :

NIGDY NIE ODPINAJ OBWODÓW DC W CZASIE JEGO DZIAŁANIA TJ ZA DNIA !!!

 

Co ma piernik do wiatraka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze, że trafiłem na zawodowca, który podaje się za amatora a jest z wykształcenia elektronikiem. Ja z wykształcenia wydział samochodów i maszyn roboczych Politechnika Warszawska - a pracuje w branży FMCG (kasa) tak z kultury odpowiadam jak ktoś się przedstawia.

 

Życie cię nauczy, że wykształcenie nie zawsze idzie w patrze z wiedzą.

Z tym odłączeniem poszczególnych paneli w stringu pod napięciem jest tak, że jak masz wiedzę na ten temat to możesz to zrobić bo będziesz wiedział co się wtedy stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że mogę się wyrobić chociaż nie wiem jak będzie gdy dojdzie WM, indukcja i uzdatnianie wody. PV będę sam montował, także 6 kW z dotacją to nie będzie jakiś duży koszt. Przy grzaniu nocnym z PV to GW12 jest najbardziej korzystna?

 

Jak dojdzie indukcja i pozostałe to z 5/6 wciągniesz + ogrzewanie .

Ja nie ogrzewam się prądem i nie korzystam z G12. Korzystam z prądu w godzinach 6-23(w zasadzie do 20tej) reszta zużycia minimalna .

Jeśli PV nie pokrywa całego zapotrzebowania i masz opcję grzania(akumulacji) w taniej to wtedy się ponoć opłaca, ale płacić trzeba , mnie rachunki przysyłają na 150zł /rok przy zużyciu 5MWh/rok w G11.

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie prowokować odłączanie tego pod napięciem, przy połączeniu szeregowym paneli i stałym napięciu "pociągnie" łukiem, że upali końcówkę i poparzy "operatora"

Nie odłącza się tych wtyczek pod napięciem i to jest zasada której należy przestrzegać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...