Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

Przestańcie prowokować odłączanie tego pod napięciem, przy połączeniu szeregowym paneli i stałym napięciu "pociągnie" łukiem, że upali końcówkę i poparzy "operatora"

Nie odłącza się tych wtyczek pod napięciem i to jest zasada której należy przestrzegać.

 

Dziwnie to robisz. Nie szkoda ci tych konektorów i poparzonych rąk?

Ja tam odżałowałem kilka zł na rękawiczki i jak podważę zatrzaski to szybki ruch i słyszę tylko "pyk" :cool:.

 

A tak na serio to ta zasada jest dobra bo po co ryzykować? :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Życie cię nauczy, że wykształcenie nie zawsze idzie w patrze z wiedzą.

Z tym odłączeniem poszczególnych paneli w stringu pod napięciem jest tak, że jak masz wiedzę na ten temat to możesz to zrobić bo będziesz wiedział co się wtedy stanie.

 

Proszę podaj mi mój wpis gdzie podaję informacje że odłącza się panel w stringu pod napięciem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie elektroniku :) czemu się pan czepia bez powodu?. Kolega poradził odłączenie stringów, pomiary itp... po wyłączeniu falownika.

Abstrahując od sensu tych zabiegów to po co komentować to w ten sposób:

 

 

 

Co ma piernik do wiatraka.

 

To tylko na szybko :

 

1.gostek pisał ,że na dachu pod napięciem wielokrotnie wpinali i rozpinali mu panele

2.jak masz odpiętą stronę AC , a podpięty cały generator i np od wschodu jest pełna moc na stringu - to będzie przecież pełne napięcie generatora...

Samo włączenie na zabezpieczeniach w takiej sytuacji jest jeszcze do przyjęcia-ale rozpinanie i zapinanie na wtykach MC4...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie prowokować odłączanie tego pod napięciem, przy połączeniu szeregowym paneli i stałym napięciu "pociągnie" łukiem, że upali końcówkę i poparzy "operatora"

Nie odłącza się tych wtyczek pod napięciem i to jest zasada której należy przestrzegać.

 

Uściślając - "pod prądem".

Jeśli po stronie AC nie mamy napięcia, to po stornie DC wprawdzie jest napięcie (nawet wyższe niż w czasie normalnej pracy farownika), ale możemy bezpiecznie rozłączać połączone stringi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko na szybko :

 

1.gostek pisał ,że na dachu pod napięciem wielokrotnie wpinali i rozpinali mu panele

2.jak masz odpiętą stronę AC , a podpięty cały generator i np od wschodu jest pełna moc na stringu - to będzie przecież pełne napięcie generatora...

 

1. zanim to napisał to już na niego naskoczyłeś! :stirthepot:

2. jesteś pewny, że jeśli wyłączysz AC to falownik nadal będzie stanowił obwód zamknięty z panelami?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zanim to napisał to już na niego naskoczyłeś! :stirthepot:

2. jesteś pewny, że jeśli wyłączysz AC to falownik nadal będzie stanowił obwód zamknięty z panelami?.

 

ad1.A naskoczyłem , bo go dobrze wyczułem...

ad.2.Byłem pewny ,że włączanie/wyłączanie generatora DC przy dużej mocy nawet przy rozpiętej stronie AC także jest szkodliwe.

Może źle zapamiętałem-jeszcze poszperam w literaturze, zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zanim to napisał to już na niego naskoczyłeś! :stirthepot:

2. jesteś pewny, że jeśli wyłączysz AC to falownik nadal będzie stanowił obwód zamknięty z panelami?.

 

Przy odłączonym AC obwody "prądowe" falownika też są odłączone. Falownik czerpie tylko śladowy prąd z paneli do zasilanie niektórych elementów elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie, wystarczy już spamowania. Nie od dziś wiadomo, że jeśli zabieramy się do dowolnego urządzenia elektrycznego należy go odłączyć od zasilania bo może "pokopać" hehe- i nie ważne czy to mikroelektrownia czy sieciowy masażer. Nie potrzeba do tej wiedzy żadnych uprawnień, wystarczy zdrowy rozsądek.

Gdzieś padło wcześniej określenie, że fronius ogranicza moc przy 100%mocy znamionowej, dziś miałem 101%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie, wystarczy już spamowania. Nie od dziś wiadomo, że jeśli zabieramy się do dowolnego urządzenia elektrycznego należy go odłączyć od zasilania bo może "pokopać" hehe- i nie ważne czy to mikroelektrownia czy sieciowy masażer. Nie potrzeba do tej wiedzy żadnych uprawnień, wystarczy zdrowy rozsądek.

Gdzieś padło wcześniej określenie, że fronius ogranicza moc przy 100%mocy znamionowej, dziś miałem 101%

 

100 %, jeśli tak ma ustawione. Są kraje, że może mieć ustawione przekroczenie mocy - np w GB (tak było 2 lata temu, może to zmienili).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie forumowiczowie, zaczeło się od tego wpisu:

A może spróbować z rana kiedy wsch pracuje najlepiej odłączyć zachód i sprawdzić max natężenie na jednym stringu i podobnie w najlepszym momencie kiedy pracuje zachód wyłączyć wsch i zobaczyć jak wygląd max prąd pracy na jednym stringu. Oczywiście przez odłączeniem stringu wyłącz falownik. Taki pomysł na szybko.

I prześledźcie teraz swoje wpisy jakie zagrożenia poruszyliście zarzucając sobie nawzajem nieznajomość tematu o którym piszecie a czego nie ma w powyższym wpisie

Ja akurat nie widzę tu żadnych rażących i szkodliwych rad i pewnie też bym użył podobnego sformułowania, i tak nie śpieszcie się z tą krytyką o podłączaniu czy też rozłączaniu obwodów pod napięciem bo jeżeli ktokolwiek z was podłączał moduł w szeregowo połączonym stringu to robił to pod napięciem od 40 do prawie 1000 V z czego pewnie nawet nie zdawał sobie sprawy, jak ktoś dysponuje miernikiem prądu i napięcia aby pomierzyć taką instalację to napewno wie jak to zrobić, a mierzy się i też prąd zwarcia stringu składającego się i z 20 modułów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie "gostek" (fajnie-sam siebie cytuję:lol2:) nie uważałem za obraźliwe-mam wrażenie ,że zdecydowana większość myśli podobnie.Rozumiem jednak ,iż może się to komuś nie spodobać-więc nie będę używał "tej formy" ....

A u Kolegi nadal "beton" -zwróciłeś się do mnie przez małe "c" , a nie "duże T"...

To gdzie ten margines ?

 

Widzę, że żyjemy w dwóch różnych światach i poczucie humoru też mamy inne. Literkę T tak sobie wpisałem bo po środku klawiatury. Ale reasumując mam nadzieję, że osoby które będą miały okazję obserwować pracę firm fotowoltaicznych na swoim dachu będą zwracać baczną uwagę co robią monterzy i na moim przykładzie będą miały argument na NIE TAK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że żyjemy w dwóch różnych światach i poczucie humoru też mamy inne. Literkę T tak sobie wpisałem bo po środku klawiatury. Ale reasumując mam nadzieję, że osoby które będą miały okazję obserwować pracę firm fotowoltaicznych na swoim dachu będą zwracać baczną uwagę co robią monterzy i na moim przykładzie będą miały argument na NIE TAK

 

W sumie ta cała "dyskusja" dała nieoczekiwane wnioski

-ja się trochę podszkoliłem w zasadach rozpinania obwodu DC przy wył obwodzie AC (naprawdę byłem "święcie przekonany" o tym zagrożeniu-doświadczeni Koledzy twierdzą ,że tak nie jest-więc przyjmuję ,że tak jest)

-kolejni inwestorzy będą może lepiej się przyglądać pracy swoich instalatorów (niestety, nawet renomowanych)

 

PS

Proponuję PEACE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ta cała "dyskusja" dała nieoczekiwane wnioski

-ja się trochę podszkoliłem w zasadach rozpinania obwodu DC przy wył obwodzie AC (naprawdę byłem "święcie przekonany" o tym zagrożeniu-doświadczeni Koledzy twierdzą ,że tak nie jest-więc przyjmuję ,że tak jest)

-kolejni inwestorzy będą może lepiej się przyglądać pracy swoich instalatorów (niestety, nawet renomowanych)

 

PS

Proponuję PEACE

 

Wydaje mi się, że jest to dobry moment aby zakończyć tą dyskusję i zgodzę się z kolegą (mam nadzieję) że toporki czas zakopać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu obserwuję pracę swojej instalacji i np w dniu dzisiejszym prąd DC dochodził do inwertera z natężeniem aż 10,7A. Wg danych katalogowych paneli natężenie max obwodu zamkniętego to 9,6A biorąc pod uwagę dodatnią tolerancję mocy +5% to i tak ponad 1A więcej - czy to normalne ?xl.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu obserwuję pracę swojej instalacji i np w dniu dzisiejszym prąd DC dochodził do inwertera z natężeniem aż 10,7A. Wg danych katalogowych paneli natężenie max obwodu zamkniętego to 9,6A biorąc pod uwagę dodatnią tolerancję mocy +5% to i tak ponad 1A więcej - czy to normalne ?[ATTACH=CONFIG]442400[/ATTACH]

 

A moc jaką pokazywało -większą niż "nominał" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...