Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Uzysk z PV


maciuspala

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A u mnie kolejny rekord :

11.32kW z 9,92kWp !

Czyli o 13% więcej od nominału - no aż tyle , to się nie spodziewałem...

Pik max to jedno , ale ważniejszy jest uzysk- a na razie jest bardzo dobrze jak na kąt 15 st ,zacienienie o poranku oraz ogólne umiejscowienie w kotlinie górskiej .

:wave:

 

Witam,

 

Mam instalację od 31.03.2020 r - 9,9 kWp. Maksymalna moc paneli jaką zaobserwowałem to 8,5 kW. Czy to normalne, że tak mało? Panele ustawione na południe, lekki cień tylko o wschodzie słońca i nachylenie dachu - jakieś 45%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam instalację od 31.03.2020 r - 9,9 kWp. Maksymalna moc paneli jaką zaobserwowałem to 8,5 kW. Czy to normalne, że tak mało? Panele ustawione na południe, lekki cień tylko o wschodzie słońca i nachylenie dachu - jakieś 45%.

 

normalne

zrobi się jeszcze cieplej to będziesz miał jeszcze mniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam instalację od 31.03.2020 r - 9,9 kWp. Maksymalna moc paneli jaką zaobserwowałem to 8,5 kW. Czy to normalne, że tak mało? Panele ustawione na południe, lekki cień tylko o wschodzie słońca i nachylenie dachu - jakieś 45%.

 

masz podgląd na stronie solarman to wrzuć wykresy napięć i prądów DC i też porównaj w swoim regionie i nie tylko moc ale i ile energii wyprodukowała instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]442988[/ATTACH]

 

Jakościowo słaby ten wykres ale wygląda że napięcia i prądy stringów są jednakowe ok 470V i jakieś 9,7A i tu by wychodziło prawie 9000W i wygląda to poprawnie, można by było jeszcze przeglądnąć ale by było szczegółowo w excelu funkcją eksportuj szczegółowe dane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy produkcja dochodząca do 32kw na dzień (najwyższy wynik) z instalacji 6,3kwp na solar edge przy pogodzie jaka była w ostatnim tygodniu to jest słaby czy normalny wynik?

(dzisiejsza produkcja to np. 24kw)

połać dachu nachylona pod kątem 30stopni - położenie paneli jak poniżej

ukladpaneli.JPG

czyli ja mam produkcję 5kw z jednego kwp - a tu widzę że niektórzy mają dwa razy lepszą "wydajność" instalacji

instalacja działa od kilku dni i jest przed finalnym zamknięciem/zapłatą wykonawcy

 

proszę o poradę - czy ukłąd dachu mojej instalacji może powodować że aż tak dużo mniej się z niej wyciska?

Edytowane przez klaus71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o poradę - czy ukłąd dachu mojej instalacji może powodować że aż tak dużo mniej się z niej wyciska?

Już w innym wątku uzyskałeś odpowiedź. Układ optymalny nie jest, ale nie na tyle, żeby mieć taką produkcję. Masz zastosowane złe optymalizatory i/lub za mało paneli. Innej odpowiedzi nie znajdziesz. Poproś o dwie wersje z SE Designera - dla P370 i P404. To powinno rozwiać wątpliwości instalatora. A jak nie, to wiadomo o co chodzi - instalator już wyłożył kasę na optymalizatory i je zaprogramował. Tak czy owak, do poprawki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu optymalizator P404 pomoże? bo wychodzi że napięcie 750V mam cały czas - także jak drastycznie spada produkcja po godzinie 16

Już @fotohobby Ci tłumaczył. 750 zawsze będziesz miał - tak jest zaprojektowany system SolarEdge. W takim mocnym uproszczeniu, w niekorzystnych warunkach optymalizator zamiast maksymalizowac produkcję, robi wszystko żeby tylko utrzymać te 750V w instalacji. Czyli zamiast dawać 200W, poleci tylko 70W.

 

Masz źle zaprojektowaną instalację i tyle. P404 pomoże. Nie jesteś pierwszym i na pewno nie ostatnim przypadkiem, kiedy instalator poległ na SE. Bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu optymalizator P404 pomoże? bo wychodzi że napięcie 750V mam cały czas - także jak drastycznie spada produkcja po godzinie 16

 

Odpisałem Tobie w watku o opty.

Ale powtórzę jeszcze raz- w systemie SE każdy moduł, w momencie kiedy jego optymalizator pracuje z na maksymalnym napięciu, nie daje optymalnej mocy.

Dlatego są właśnie optymalizatory wysokonapięciowe, aby ten zakres optymalnej pracy poszerzyć, słyszałem że mają być jeszcze kolejne, do 100V.

 

Kiedyś, ,kiedy moduły miały 250-280W nie było problemu - bo dla instalacji takiej, jak Twoja było ich więcej i zawsze dawały 750V bez osiągania maksymalnego napięcia.

Ale teraz, kiedy montuje się moduły ~350W zaczyna ich brakować.

Do tego często osoby projektujące instalacje potrafią jedynie przeczytać ile minimalnie powinno być opty dla danego falownika, ale nie mają wiedzy/wyobrażni aby wyobrazić sobie, jak będzie pracował system, jeśli podzielą te moduły na 2-3 połacie.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie @mitch i @fotohobby - bardzo dziękuję za pomoc

jako rozwiązanie problemu było też proponowana rozbudowa instalacji (ale to może nastąpić najwcześniej za rok albo dwa)

czemu rozbudowa systemu o dodatkowe panele mogłaby pomóc ?

czy wtedy nawet P370 by działały poprawnie?

Edytowane przez klaus71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisałem Tobie w watku o opty.

Ale powtórzę jeszcze raz- w systemie SE każdy moduł, w momencie kiedy jego optymalizator pracuje z na maksymalnym napięciu, nie daje optymalnej mocy.

Dlatego są właśnie optymalizatory wysokonapięciowe, aby ten zakres optymalnej pracy poszerzyć, słyszałem że mają być jeszcze kolejne, do 100V.

chyba Ty pisałeś że można by dołożyć kilka paneli i to rozwiązałoby także problem - czy te dodatkowe panele i ich optymalizatory nie pracowałyby także na max napięciach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie @mitch i @fotohobby - bardzo dziękuję za pomoc

jako rozwiązanie problemu było też proponowana rozbudowa instalacji (ale to może nastąpić najwcześniej za rok albo dwa)

czemu rozbudowa systemu o dodatkowe panele mogłaby pomóc ?

czy wtedy nawet P370 by działały poprawnie?

 

Dlatego, że każdy, nawet zacieniony moduł to dodatkowe 20-25V, oświetlony nawet np 55V - z zachowaniem optymalnej pracy modułu.

A każdy dodatkowy V do dłuższa praca oświetlonych modułów na optymalnej mocy.

 

Oczywiście najlepiej byłoby wymienić opty na P404- ale to przekladka całej instalacji, programowanie...

 

Najśmieszniejsze jest to, że P370 i P404 są praktycznie w tej samej cenie.

Odrobina wiedzy i nie byłoby problemu, nie byłoby żadnych dodatkowych kosztów.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...