Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Domowa wentylacja mechaniczna


Recommended Posts

Witam

 

W czasie budowania domu nie udało nam się zrobić rekuperacji. Wpadłem na pomysł wykorzystania sytemu DGP który jest nieużywany oraz wprowadzenia rury do komina (który został wybudowany dopiero od poziomu strychu)

 

Kupiłem rury, wentylator i filtr.

 

Dwa pytania

1. Czy lepiej jest zostawić wlot powietrza w kominie czy może lepiej położyć rurę po prostu na betonie (drugi strop). Tam cały czas dopływa świeże powietrze przez otworach wentylacyjne w oknach dachowych.

2. W całym układzie brakuje chyba nagrzewnicy kanałowej i teraz nie wiem czy zainstalować ją przed filtrem czy za wentylatorem. Wszędzie piszą że prawidłowa jest ta druga wersja ale przy np. -15 powietrze trafi na filtr który jak mi się wydaje będzie stawał się wilgotny itd.

Być może po wyjęciu rury z komina nagrzewnica będzie zbędna?

 

 

Dziękuje za wszystkie porady

Edytowane przez Jan761
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Ale tyle skrótów, Wentylacja mechaniczna, bez rekuperatora???. Układ ma być zamknięty. A w DPG - jest tylko nadmuch. Jakimi średnicami rur operujesz? Powinny też być dwa wentylatory. Chyba, że Twoje pytanie to zmyłka. Miłego

 

 

Dzień dobry

Pisałem, że rekuperacji nie ma. Rury 110. Średnica taka zmieściła się w otwór wentylacyjny w kominie i do DGP więc jest taka a nie inna. Regulator czasowy załącza wentylator w dzień na dłuższe okresy w nocy na krótsze

Rok temu wszystko działało nieźle jako wentylacja grawitacyjna. Ale czasem jest spory smog więc pomyślałem o filtrze a co za tym idzie o wentylatorze.

 

Myślę że zamiast dawać tą rurę do komina dam ją po prostu na poddasze, ma dużą kubaturę.

Zawsze parę stopni więcej niż na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...