Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O SAMOWYSTARCZALNOŚCI od 1 do 100% "tymi recami" tworzonej


adam_mk

Recommended Posts

Ludzie utracili podstawową zdolność przetrwania, tak się uzależnili od dostępu do dużej ilości energii.

Podkreślam - ENERGII

Paliw płynnych, gazu, prądu...

Braknie - to czas zdychać!

 

A jak kto kumaty to wodę, prąd, nawet gaz sobie zrobi ŁATWO.

Z paliwami płynnymi trudniej jest, ale tez się da!

Choćby estryfikacja olejów roślinnych.

W domu robią paliwo dla dizla...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba nie dokońca rozumiesz ide.

 

Ja rozumiem. Tylko Ty i Adam się mijacie.

 

Większość z tych rzeczy się opłaca trzeba spojrzzeć wielo płaszczyznowo na to.

 

Zobacz co Adam mi odpisał na opłacanie się, zwracanie.

 

W tych żeczach amsz jeszcze komfort, zdrowie bezpieczeństwo.

Filtry pod zlewem pije kranówę oszczędzam na mineralce po odjęciu kosztów filtrów oszczędzam rocznie ok 100zł.

Studnia- leję trawnik/warzywniak za ok 26gr/h zawsze po przefiltrowaniu i przegotowani mogę to wypić

Warzywniak 100m2+ sad na wybiegu dla kur - oszczędności i zdrowie

Kury własne jajka i zarobek ok na ręke 4000zł/rok

GGWC+reku+fitry= oszczędność+komfort+zdrowie

PV ofgrid=prąd i cwu po ok 3 latach zarobię na akumulatory

Solar i grzałka PV prąd za 4mc grzania wody latem kosztował mnie 26-30zł teraz wspomaga to kocioł.

 

Jak zepniesz to do kupy to warazie jakiegoś mniejszego czy średniego kryzysu masz dużo łatwiej.

 

Z tymi zabawkami co mam jestem wstanie przeżyć z rodziną na "komfortowym minimum egzystencjalnym:)" zarabiając dodatkowo ok 6000rocznie wyliczenia teoretyczne nie uwzględnia to poważnej choroby czy poważnej awarii.

 

On-grid lepsze. Bardziej się "opłaci". W czasie kryzysu i drożyzny tak. Katastrofy nawet małej, niestety nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jak Ci prąd jakieś krasnoludki poza horyzontem robią - to nie masz szans.

Jak umiesz i masz czym go SOBIE zrobić - to szanse są.

 

Ciągła moc mechaniczna jednego "ludzia" to 100W.

Taką mocą zbudowano piramidy, Malbork i Wawel.

No, trochę to trwało... Ale jest i do dziś stoi, mimo, że dość dawno postawione.

Ludziska przyzwyczaili się do ciągłego korzystania ze znacznie większych mocy.

Głupi odkurzacz miewa 1500W = 15 ludziów !

A wiertarka czy piła jakaś?

Jak ograniczysz potrzeby, to wytwarzanej mocy i energii może wystarczyć na wiele.

Światła LED w całym domu to teraz koło 200W a nie wszystkie świecą się jednocześnie.

Kiedyś były to raptem dwie żarówki. Dwa jasne miejsca w całym domu.

Ale też...

Kiedyś za prąd płaciło się 100zł/mc, a dziś?

Dziś TEŻ płaci się 100zł/mc.

Pomimo czerpania znacznie mniejszych mocy!

Postęp, cholera i nowoczesność...

Wszystko się zmienia a opłaty jakie były takie zostają.

No i o zmianie TEGO aspektu jest ten wątek.

 

Adam M.

 

Prąd do oświetlenia tak, ale tylko tyle można samemu zrobić.

Adam co ma zamiatać zamiast używać odkurzacza? :wtf: który mamy wiek? Czasy się zmieniają i trzeba Adam zmienić myślenie. NIe żeby nie mieć rachunków, tylko żeby na nich było jak najmniej. Dlatego tylko on-grid na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie utracili podstawową zdolność przetrwania, tak się uzależnili od dostępu do dużej ilości energii.

Podkreślam - ENERGII

Paliw płynnych, gazu, prądu...

Braknie - to czas zdychać!

 

A jak kto kumaty to wodę, prąd, nawet gaz sobie zrobi ŁATWO.

Z paliwami płynnymi trudniej jest, ale tez się da!

Choćby estryfikacja olejów roślinnych.

W domu robią paliwo dla dizla...

 

Adam M.

 

Ale ten wątek podobno o przetrwaniu nie jest. Jak trzeba będzie przetrwać to Twój sąsiad zrobi wszystko, żeby przetrwać i nawet Ciebie zje, chociaż już młody i świeży nie jesteś. Niestety taka prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się nie zgodzę z tymi ledami.

Teraz z paneli leci lodówka, wentylacja, alarm,cctv, solar

Odbiorniki wpięte bezpośrednio w DC- laptop, wentylator kolektora powietrznego, kilka termostatów.

Dodatkowo w sposób ciąły chodzi grzałka 300W a druga grzałka 300W załącza siię cyklicznie ponieważ prądu mam za dużo.

Na akumulatorach mam 27,5V bardzo oszczędzając akumulatory wystarczą na ok 48h przy normalnym korzystaniu na ok 20h.

Jednak używam ich tylko w czasie jak jest słońce.

On grid opłaca się przy małej instalacji aby pokryć droga taryfę lub dużej instalacji przy grzani wszystkiego prądem beztaryfowo. Offgrid jest dla pasjonatów, preppersów......

 

Nie samym prądem człowiek żyje:)

 

Ale ten wątek podobno o przetrwaniu nie jest. Jak trzeba będzie przetrwać to Twój sąsiad zrobi wszystko, żeby przetrwać i nawet Ciebie zje, chociaż już młody i świeży nie jesteś. Niestety taka prawa.

 

Jest też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd do oświetlenia tak, ale tylko tyle można samemu zrobić.

Adam co ma zamiatać zamiast używać odkurzacza? :wtf: który mamy wiek? Czasy się zmieniają i trzeba Adam zmienić myślenie. NIe żeby nie mieć rachunków, tylko żeby na nich było jak najmniej. Dlatego tylko on-grid na przykład.

 

Nie rozumiesz i nie zrozumiesz...

Nie każę Ci rezygnować z odkurzacza, zamieniać go na miotłę.

Jak Cię stać to korzystaj i płać za wykorzystaną energię.

Nie dziw się jednak, że są tacy co sobie sami dostęp do energii budują.

Choćby kulibob.

Ongrid nie jest receptą na wszelką szczęśliwość.

Offgrid też nie jest.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się nie zgodzę z tymi ledami.

Teraz z paneli leci lodówka, wentylacja, alarm,cctv, solar

Odbiorniki wpięte bezpośrednio w DC- laptop, wentylator kolektora powietrznego, kilka termostatów.

Dodatkowo w sposób ciąły chodzi grzałka 300W a druga grzałka 300W załącza siię cyklicznie ponieważ prądu mam za dużo.

Na akumulatorach mam 27,5V bardzo oszczędzając akumulatory wystarczą na ok 48h przy normalnym korzystaniu na ok 20h.

Jednak używam ich tylko w czasie jak jest słońce.

Dokładnie teraz. Popatrz na listopad tamtego roku. Tak różowo nie było.

On grid opłaca się przy małej instalacji aby pokryć droga taryfę lub dużej instalacji przy grzani wszystkiego prądem beztaryfowo. Offgrid jest dla pasjonatów, preppersów......

 

Nie samym prądem człowiek żyje:)

 

 

 

Jest też

 

Adam napisał, że nie jest. To jak w końcu jest czy nie jest?

 

Jasne, że nie samym prądem. Podejdź do skrzynki i wyłącz główny wyłącznik prądu. Ile wytrzymasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz i nie zrozumiesz...

Nie każę Ci rezygnować z odkurzacza, zamieniać go na miotłę.

Jak Cię stać to korzystaj i płać za wykorzystaną energię.

Nie dziw się jednak, że są tacy co sobie sami dostęp do energii budują.

Choćby kulibob.

Ongrid nie jest receptą na wszelką szczęśliwość.

Offgrid też nie jest.

 

Adam M.

 

Może i nie zrozumie. Chociaż mam wątpliwości czy wy sami rozumiecie.

Ja też sam sobie robię energię, więc wiem o co chodzi. Wybrałem to co mi się bardziej opłaca. @kulibob też, więc nie wiem dlaczego mi zarzuciłeś, że jestem następnym, któremu musi się opłacać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie teraz. Popatrz na listopad tamtego roku. Tak różowo nie było.

 

 

Adam napisał, że nie jest. To jak w końcu jest czy nie jest?

 

Jasne, że nie samym prądem. Podejdź do skrzynki i wyłącz główny wyłącznik prądu. Ile wytrzymasz?

 

Tak dokładnie teraz. Są też dni co tylko idze dom . Są i takie co tylko odbiorniki DC.

 

ZAdałeś fajne pytanie ile wytrzymam? W sytuacji braku zasilania oczyiście ograniczę swoje potrzeby i mogą się zdarzyć momenty co nie będę maił w ogóle prądu.

Ale nie chodzi oto co będzie kiedy sobie wyłączył prąd w rozdzielni tylko oto co będzie jak ktoś inny mi go wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie teraz. Są też dni co tylko idze dom . Są i takie co tylko odbiorniki DC.

 

ZAdałeś fajne pytanie ile wytrzymam? W sytuacji braku zasilania oczyiście ograniczę swoje potrzeby i mogą się zdarzyć momenty co nie będę maił w ogóle prądu.

Ale nie chodzi oto co będzie kiedy sobie wyłączył prąd w rozdzielni tylko oto co będzie jak ktoś inny mi go wyłączy.

 

Jak sobie wylaczysz to możesz sobie zrobic taki test. O to chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie teraz. Popatrz na listopad tamtego roku. Tak różowo nie było.

 

 

Adam napisał, że nie jest. To jak w końcu jest czy nie jest?

 

Jasne, że nie samym prądem. Podejdź do skrzynki i wyłącz główny wyłącznik prądu. Ile wytrzymasz?

 

Może się zdziwisz, ale ja wytrzymam dowolnie długo!

Mam wprawę.

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jestem świadomy tego że ustawa eko oszołomska mnie dopadnie. Mieszkam w normalnym województwie gdzie jeszcze tgo nie uchwalono ale podejrzewam że to kwestia czasu.

Nie wiem czy pójdę w stronę PC (coraz mniej mi się to podoba rejestracja tych urządzeń). Czy kociołka solarno-ektrycznego DIY i PV ongrid(może)

Już od pewnego czasu nad nim myślę jak by to było gdyby...

Mam kilka problemów.

Kociołek byłby z jakiegoś starego bojlera 80-100l z grzałką 6-7,5kW termometr gdzieś w górnej części termostat ustawiony na 28-35*C zależnie od warunków plus czasówka do pracy w taniej taryfie. Do wężownicy/płaszcza zależy jaki bojler się trafi podłączony solar.6-8m2 czy kupiony czy DIY nie istotne teraz zimą kłądzone był by przed nimi "lustra" aby więcej chapnąć. Sterowanie jak kociołek zagrzeje się do tych powiedzmy 27-28*C to jedziemy w drogiej taryfie. Do tego bojler do CWU 300l.

 

Problemy.

1. Bojlery maja przyłącza wody 3/4 a potrzebuję przepływy 16x 1,5l/min czyli 24l/min co daje 0,4l/sek. . Trochę dużo? Czy do przyjęcia dal dwóch pomp ciągnących przez 3/4?

2. Solar 6-8m2 to sporo zwłaszcza latem+grzałki PV. Dlatego myślałem aby latem powiedzmy połowę zasilania przekierować na basen. Chcę uniknąć jakichś cudacznych wymienników albo nie mam wyobrażenia jak to zrobić.

Na wiosnę będę przygotowywał "fundament" pod basen myślałem aby fundamencikiem 20-25m2 dać EPS 200 lub XPS 3cm i ukręcić cos w rodzaju podłogówki. Tam pójdzie powiedzmy 50% ciepłą z solarów?

3 Bojlery 300l do CWU z reguły ma jedno miejsce na grzałkę w którym będzie grzałka PV 3x300W. Problem w tym że są na 24V i aby z nich skorzystać do grzania CWU w nocy trzeba by użyć trzech zasilaczy czyli straty.

 

To jest koncepcja na dziś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

2. Solar 6-8m2 to sporo zwłaszcza latem+grzałki PV. Dlatego myślałem aby latem powiedzmy połowę zasilania przekierować na basen. Chcę uniknąć jakichś cudacznych wymienników albo nie mam wyobrażenia jak to zrobić.......

 

Witaj Kulibob.

Stabilizację temperatury w buforze załatwia wosk, parafina , stearyna, zależy jaką temp chcesz uzyskać i ile chcesz zbuforować a potem wyciągnąć ciepła z bufora.

Solar powieś na ścianie a nie na dachu.

pozdrawiam Tomraider

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecna nie planuję żadnego bufora. Zwykły kociołek 80-100l w taniej taryfie i podłoga jako bufor plus grzanie tego kociołka solarem. Ewentualnie grzałka w rurze i wymiennik płytowy do solara.

Na Elektrodzie wybili mi z głowy podłogówkę pod basenem. zwykły wymiennik płytowy na zasilaniu z solara będzie lepszy

 

Ps dołożyłem jeszcze jeden panel teraz mam 2,18kW

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 1 month później...

Witam.

Z przyczyn "wyższych" męczę się od kilku miesięcy z domkiem... centralne ogrzewania uruchomiłem dwa razy na 15 minut aby sprawdzić czy i jak działa (olej opałowy),przestawiłem się i działa chwilowo za "darmo" Kiedyś rozmawiałem z Adamem o samowystarczalności.... mam troszkę inne podejście ale też bym chciał IM przestać płacić :) Obecnie doprowadzam do "normalności" warsztaty i kombinuję jak napełnić wyschnięty staw....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...