Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

1 i 1/2 kondygnacji ze styropianu


Di.

Recommended Posts

Witam, budowa w zasadzie juz rozpoczeta na poczatku wrzesnia, teraz sprobuje nadazyc z dziennikiem.

 

Zaczelo sie w zasadzie od nabycia dzialki, ktora wynalazla moja druga polowka, po dluzszych poszukiwaniach w dosyc duzym obszarze od poludniowej strony Warszawy. Zlokalizowana jest co prawda az 30 km od miasta stolecznego, ale w zamian dobrze skomunikowana i w ladnym otoczeniu sadow owocowych. Blizko za to jest do Tarczyna, cos za cos. Cena tez byla bardzo konkurencyjna, dlatego dzialka mogla byc w miare duza. Jest zezwolenie na oczyszczalnie i wlasne ujecie wody, co dla mnie stanowi duzy plus.

Planowanie co i jak zbudowac rozpoczelismy dopiero po zakupie konkretnej dzialki, w tym miejscu do wyboru bylo kilka i konkretna lokalizacja robila roznice, co wyjasnie pozniej.

 

Takie ogolne zalozenia przyjelismy:

- dom mial byc nowoczesny, w miare bezobslugowy, ekonomiczny w eksploatacji

- co sie z tym wiaze, niezalezny od sieci wodociagowych i kanalizacji, ktorych raczej szybko nie bedzie.

- stawiamy raczej na ergonomie i rozsadek przy budowie niz rozmach i udziwnienia, redukujemy kosztowne pomysly do niezbednego minimum.

- ze wzgledu na usytuowanie dzialki, front budynku, wejscie i "ogrod" musial byc od strony naszej drogi wewnetrzej, tak jak wjazd do garazu.

- na tym etapie nie zakladamy wielkosci, raczej widelki od 140 do 200m2, z naciskiem na wygode i zeby zmiescic sie w mozliwosciach realizacji.

- chcialem duzy garaz w bryle, taki na 2 rzeczywiste samochody, byc moze z brama boczna.

- nie lubimy kiedy dom sie przegrzewa i jest zbyt duzo bezposredniego slonca w pomieszczeniach.

- milo jest miec kominek

- no i jeszcze najlepiej wszystko feng-shui - w miare mozliwosci.

 

Tutaj pozwole sobie uzyc mapy z projektu budowlanego, przeskakujac troche do przodu z chronologia. Otoz dzialka wyglada tak:

 

dzialka_pzt.jpg

 

MPZP, ktorym objeta jest dzialka narzuca dodatkowo:

- 1 i 1/2 kondygnacji maksymalnie (nie ma czegos takiego jak "poltorej kondygnacji", ale tutaj jak widac funkcjonuje!!)

- 9m od poziomu 0 do kalenicy budynku

- dach wielospadowy o kacie do 45 stopni

Oraz kilka mniej istotnych szczegolow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Co oznacza, że dom będzie ze styropianu?

Czekamy na wizualizacje i rzuty.

 

Pozdrawiam

Bartek

 

Ze styropianu to znaczy szlunek tracony, Ostatecznie wybrany zostal polski system Izodom, bo polska produkcja i ze wzgledow logistycznych - tanszy transport, latwiej dowiezc w razie pomylki itp.

Pozdrawiam,

 

Zanim beda ostateczne rzuty, opisze jak do nich doszlismy, dla tych ktorzy nie bardzo wiedza jak zabrac sie za wybor projektu albo projektowanie.

Na poczatku probowalismy wybrac projekt gotowy i ewentualnie przerobic. Najlepiej podpasowaly projekty podobne do tego:

https://projekty.muratordom.pl/projekt_promien-slonca-wariant-i,1589,0%2C0.htm

 

M75a.JPG

 

Pasuje w nim umiejscowienie wejscia i garazu oraz strefa ogrodu reprezentacyjnego, ktora wypadnie od poludniowego zachodu.

Niestety nie pasowalo duzo wiecej elementow, szczegolnie balkony, ktore klocily sie z idea ergonomi i obcinania niepotrzebnych kosztow. Zakladalismy takze ze tego typu "ozdobniki" elewacji sa zbedne zupelnie, docelowo wyszlo jeszcze troche inaczej. Nie pasowal kompletnie rozklad pomieszczen, otwarta kuchnia umieszczona od poludnia nie wchodzi w gre absolutnie, zle sie takiej uzywa w praktyce. Tak niska scianka kolankowa tworzy duzo nieuzytkowej przestrzeni jak na moj gust. Nie pasowala nam idea niepotrzebnego komplikowania bryly w postaci wciecia po stronie "salonu", tworzenia tym samym malo ustawnego wnetrza

Projekt gotowy kosztowal okolo 3000, a ewentualne przerobki pewnie drugie tyle i efekt nadal mogl nie byc zadowalajacy. Nie mogac znalezc zadnego pasujacego gotowca zdecydowalismy sie na projekt wlasnego pomyslu. Pierwszy koncept bryly wygladal mniej wiecej tak:

 

V2_1.JPG

 

V2_2.JPG

 

V2_3.JPG

 

Przy czym to cos doklejone od frontu mialo byc rodzajem podcienia ze szkleniem.

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zgrubnej koncepcji i przyjetych zalozen dobralismy rozwiazania konstrukcji budynku:

 

- plyta fundamentowa z izolacja 10cm xps i opaska, bez dylatacji pod garazem.

Sama plyta bez funkcji grzewczej, dlatego tylko 10cm izolacji pod spodem, na niej ma byc kolejne 10cm eps i wylewka 8-9cm z ogrzewaniem podlogowym.

Ze wzgledu na uproszczenie wykonania i znikome roznice w kosztach eksploatacji, nie chce dylatowac ani nie ocieplac garazu od spodu. "garaz" (czyt. dodatkowe duze pomieszczenie gospodarczo-warsztatowe z mozliwoscia parkowania samochodow) ma byc takze ogrzewany. Odwodonienie w pomieszczeniu technicznym oraz w garazu z ujsciem do oczyszczalni.

 

- sciany z szalunku traconego ze styropianu, wybralismy izodom2000

Podoba mi sie idea rdzenia betonowego i cieplejszej sciany w srodku. Pod wzgledem czasu wykonania, sciana jest od razu ocieplona i to ocieplona dobrze. Z zewnatrz wystarczy siatka i tynk, w srodku beda regipsy. Kompromisowo wybor padl na bloczki 35cm (15 styropianu z zewnatrz - 15 rdzenia betonowego - 5 styropianu wewnatrz. Jest to kompromis miedzy energooszczednoscia i kosztami, nie mierzymy w budynek pasywny. Kosztowo jak liczylem wczesniej gotowa ocieplona sciana w kazdym systemie ceniona byla podobie.

 

- budynek pietrowy, z tak zwanym poddaszem uzytkowym, strop monolityczny. Schody lane betonowe ze spocznikiem. Dodatkowo winda w ciagu komunikacyjnym z szybem o przekroju 1m2.

W tym przypadku, skoro MPZP pozwala na pewna swobode, ale nie mozemy miec pelnego pietra, zrobimy sciany kolankowe o wysokosci okolo 2m. Powodem jest dziwaczny zapis w MPZP 1 i 1/2 kondygnacji - takie magiczne sformulowanie. Na szczescie ich wysokosc nie jest ograniczona sama w sobie, ograniczona jest tylko wysokosc budynku. Niskie scianki kolankowe uwazam za nieustawne, nie dodaja tez zadnego uroku we wnetrzu. 2 metry pozwola na unikniecie okien dachowych. Bedzie troche skosow, bo musi i tyle. Drugi strop nad pietrem drewniany oparty na jetkach i ocieplony 40-50cm welny mineralnej.

 

- dach z tradycyjna wiezba, deskowaniem, papa i dachowkami.

Chcialem poczatkowo zamowic wiezbe gotowa, bo duzo powtarzalnych elementow, ale niestety dlatego ze nie bylyby to typowe wiazary zadna firma nie chciala sie podjac. Wiec bedze wiezba robiona na budowie. Deskowanie i papa, bo uwazam to za solidniejsze rozwiazanie niz membrane, dach jest sztywnieszy i trwalszy. Kolor dachowki wybierzemy pozniej, w zaleznosci od sytuacji na rynku i dobierzemy do tego kolor elewacji. Zero okien dachowych, zastanawiam sie czy umowszczac wylaz dachowy.

 

- Okna i drzwi, zeby zamknac temat przygotowan do SSO, zakladamy wiekszosc nieotwierana, tak zwane fixy. Niezbyt duzo, raczej prostokatne i szerokie.

Drzwi wejsciowe 100cm szerokosci, brama garazowa byc moze boczna, podobno taka jest cieplejsza. Otwierane tylko wejscia na taras i do oranzerii.

 

- instalacje przewidziane:

- hydrauliczna z recyrkulacja i wlasne ujecie wody, hydrofor poza budynkiem

- wentylacja mechaniczna z rekuperacja i GWC rurowo - zwirowym, widzialem calkiem ciekawy projekt wykonania takiego.

- grzewcza PC PW, byc moze gruntowa, ogrzewanie podłogowe w calym budynku. Rozwazane bylo grzanie samym pradem, ale jednak ze wzgledu na staly wzrost cen energii czysty prad przy tej wielkosci odpada.

- fotowoltaika w przyszlosci byc moze, ale nie od razu, jak zacznie sie bardziej oplacac, lub wejdzie lepszy program doplat.

- kanalizacja w jednym pionie z oczyszczalania biologiczna i studnia chlonna

- elektryczna 3 fazowa o mocy dobranej do pompy ciepla, w budynku w ukladzie gwiazdy z centralna szafa na automatyke. System jeszcze nie wybrany.

- nadal zastanawiamy sie nad kominkiem, jesli tak, to rekreacyjny bez zadnych dodatkowych funkcji.

 

Ostatecznie dobierajac wielkosci i funkcje pomieszczen projekt ewoluowal powoli do ostatecznej formy. Z modelu 3d ktory powstawal od poczatku zostal wyrysowany projekt budowlany. Wykonczeniem elewacji i tym podobnymi elementami nie zajmowalismy sie na tym etapie. Przed rozpoczeciem budowy wygladalo to mniej wiecej tak:

 

V3_1.JPG

 

V3_2.JPG

 

V3_3.JPG

 

V3_4.JPG

Rzut1.jpg

Edytowane przez Di.
problem z zalacznikami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom troche urosl w trakcie projektowania i ostatecznie liczby i rzuty z PB:

 

Powierzchnia zabudowy 182,86 m2

Powierzchnia użytkowa 228,56 m2

Powierzchnia pomocnicza (garaż, pom. gosp.) 45,98 m2

Kubatura 1343,5 m3

Długość 16,0 m

Szerokość 15,00 m

Wysokość 9,00 m

 

 

Rzut1.jpg

 

Rzut2.jpg

 

Pomimo pierwotnych checi upraszczania zdecydowalismy sie na dodanie oranzerii z plaskim zadaszeniem i wykorzystanie powstalej przestrzeni na taras, ktory jednoczenie bedzie stanowil podcien dla salonu. Z symulacji padania promieni slonca w porach cieplych (mozna taka zrobic w tym samym progamie w ktorym projektowalem budynek) wyniklo, ze dobrze byloby miec tam podcien. Dzieki takiej konstrukcji oranzeria bedzie miala szklenia zrobione w taki sam sposob jak normalne okna fix, to bardzo upraszcza montaz i obniza cene wykonania. Otwierane beda wywietrzniki wywietrzniki oraz drzwi do ogrodu.

Taras bedzie dylatowany od stropu lacznikami termoizolacyjnymi w warstwie ocieplenia budynku.

 

Sprobuje jeszcze dorzucic symulacje naslonecznienia i dalej bede dorzucal juz posty z rozpoczetej juz budowy.

Edytowane przez Di.
znowu zalaczniki i literowki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Okolo roku przed budowa utwardzilem droge dojazdowa do posesji okolo 200m dlugosci i 4m szerokosci.

Docelowo to droga ma 7m szerokosci, jednak na czas budowy tyle wystarczy. Ma byc takze modernizowana linia energetyczna i 1,5 metrowymi poboczami przeprowadzone nowe przylacze energetyczne. Teren jest bardzo suchy i piaszczysty.

Na poczatek niezbyt glebokie korytowanie, zeby pozniejsza nawierzchnia nie znalazla sie ponizej terenu dzialek.

droga1.jpg

Na to gruz betonowo - ceglany, z wiekszym udzialem betonu.

droga2.jpg

Calosc zostala zwalcowana dwu tonowym walcem wibracyjnym, ze szczegolnym uwzglednieniem zjazdu z drogi asfaltowej.

droga3.jpg

Pozniej kliniec 0-31 i kolejne walcowanie.

droga4.jpg

droga5.jpg

Droga do teraz sprawuje sie doskonale. Pomimo wielu kursow ciezkich pojazdow kolein i dziur brak.

Ilosciowo wyszlo 9 patelni (ciagnik siodlowy z naczepa-wywrotka okolo 28T ladownosci) gruzu i 5-6 patelni klinca na utwardzenie pasa +-220m x 4m, koparko-spycharka pracowala lacznie 5h i 3h, walec 2x po 4h. Grunt, jak wspominalem jest bardzo sprzyjajacy.

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w koncu pierwsza dostawa materialu na budowe.

Tak wyszlo, ze szybko potrzebna byla dostawa 0,5m3 desek na lawy ciesielskie, wiec przywiozlem je wlasnym transportem - przyczepka lekka. Na drugi dzien rano geodeci wyznaczali osie budynku...

poczatek.jpg

Dzialka jak widac to byl jeden wielki krzak, ale juz z przylaczem elektrycznym, niestety jeszcze bez RBT, na ktore musialem poczekac okolo 2 tygodnie.

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Plyta fundamentowa:

 

przelom wrzesnia i pazdziernika 2018.

 

Teraz juz z gorki, lawy fundamentowe nabite, przyjechal geodeta i chwile pozniej koparko-spychacz.

Teren zostal lekko zgarniety, nieduzo, bo chcialem nadrzucic troche do gory, spychacz oczyscil miejsce na zworzenie piasku nasypowego. Wlasciwie zostal odgarniety humus, a pod spodem jest drobny piasek. Grunty V i troche dalej IV klasy. Piasek i koparke umowilem osobno wczesniej.

0plyta001.jpg

 

Geodeci wyznaczyli osie budynku, sprawdzili przekatne, odebralem mapke i zaczelo sie nawozenie piasku.

Dzialka ma lekki spadek, wiec z jednej strony wyszlo 30-40 cm z drugiej 50-70 cm.

0plyta002.jpg

0plyta003.jpg

0plyta004.jpg

 

Ekipa budujaca miala pojawic sie tego samego dnia, ale niestety cos im sie opoznilo wiec niestety nie pojawili sie. Ich strata, musieli pozniej recznie przesypywac tony piachu pod niwelator. W efekcie ladnie recznie i w pocie czola wyrownali calosc drewniana lata z deski kontrolujac poziom niwelatorem.

0plyta005.jpg

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno są takie domy .. W Brzesku jest firma M-3 która takie domy stawia , nie raz widziałem takie wielkie prefabrykaty styropianowe / kawałki ścian / o grubości nawet powyżej 1 m

 

W tym wypadku system Izodom 2000. Zasadniczo "ze styropianu" to taka przenosnia, bo pustaki w srodku zalewane sa betonem i powstaje sciana zelbetowa 15cm, a po obu stronach styropian. Wybralem bloczki o sciankach 15cm styropianu z zewnatrz i 5cm z wewnatrz. Sciany nosne wewnetrzne po 5cm styropianu.

 

 

Przy okazji zakoncze temat wyrownania. Rownanie i ubijanie terenu zajelo okolo 3 dni, powierzchnia calkowita plyty to 184m2, zarownane zostalo troche wiecej dookola. Lacznie nawieziono okolo 140m3 piasku.

Pozniej, zeby sie przekonac jak twarda jest podsypka, na wyrownany nasyp wjechalem 2 tonowym samochodem i slady kol byly tylko powierzchowne, bez kolein.

0plyta006.jpg 0plyta007.jpg 0plyta008.jpg

 

Budynek jest w ksztalcie litery L wiec geodeci wyznaczyli 4 osie scian po kwadracie i dodatkowa na przedluzeniu z oranzeria. Pozostale sciany i wciecia zostana rozmierzone.

0plyta009.jpg

0plyta010.jpg

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miedzyczasie przywiozlem rury kanalizacyjne 160mm i 110mm, przepusty na żwirowy GWC 2x200mm, oslony na te rury o numerek wieksze, rurki PE do wody 40/32mm oraz oslony AROT na kable pradowe 50mm i 75mm.

[ATTACH=CONFIG]426892[/ATTACH]

 

Dotarl tez transport XPS Synthos prime 100mm frezowany, a kanalizacja zostala rozlozona.

[ATTACH=CONFIG]426893[/ATTACH]

 

Glowny pion i wyjscie poza budynek zostal umieszczony w pomieszczeniu technicznym na przekroju 160mm.

Polaczenie pomiedzy kuchnia a pionem jest przekroju 110mm, a WC na parterze a pionem na przekroju 160mm,

Pozostale polaczenia nie sa juz podpiete bezposrednio do pionu, bo wyjscie poza budynek byloby juz zbyt gleboko, wiec odwodnienie pomieszczenia technicznego jest wpiete pomiedzy WC i pion, a garazu dolaczone do niego, oba na przekroju 110mm. Rury kanalizacyjne z magnaplastu SN4.

0plyta012.jpg

Na zdjeciu obok glownego pionu widac tez przepusty GWC 2x200mm i mase dodatkowych arotow na rozne inne techniczne przylacza.

Jest takze doprowadzenie powietrza do kominka na rurach kanalizacyjnych przekroju 160mm.

Pod styropianem dalem takze rure wodna 40mm przechodzaca od pomieszczenia technicznego pod oranzeria na zewnatrz mniej wiecej do miejsca w ktorym bedzie studnia wiercona oraz 2 krotkie polaczenia wodne od pomieszczenia technicznego na tyl budynku w celach uzytkowych i nawadniania rurami 40mm i 32mm.

Przekopy zostaly wykonane juz po utwardzeniu zageszczarka i tylko na szerokosc rur z odpowiednimi spadkami. Przy zasypywaniu nad rurami ubite juz tylko butami ekipy.

 

No i samo ukladanie.

0plyta011.jpg

Styrodur jest ulozony bezposrednio na wyrownanym piasku. Na poczatku obstawka wedlug sznurka. Sznurek oczywiscie wyznacza zewnetrzne krawedzie betonowej czesci scian. Styrodur ma grubosc 10cm, zewnetrzna czesc bloczka styropianowego 15cm, docelowo "sciana" ma wystawac 5cm poza obrys XPS.

Na pionowe obstawki plyty styro byly ciete na 3 czesci po dluzszym boku, na odcinki po 40cm i o calej szerokosci plyt, tak, zeby zachodzily na siebie frezami. Sama glebokosc wanny to 25cm +10cm grubosci XPS i zostanie 5 cm na wpuszczenie w dol. Gorne krawedzie ukladane sa do sznurka. Frezy klejone ze soba klejem do XPS Illbruck (to zielone cos).

 

Poczatkowo panowie budowlani zaczeli ukladac poziome plyty obok siebie, ale szybko ich naprostowalem i zrobione jest z przesunieciem. W co drugim rzedzie startowe plyty sa przecinane na pol, scinane sa takze frezy przy pionowej obstawce.

0plyta013.jpg

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglada calosc po ulozeniu.

0plyta014.jpg 0plyta015.jpg

 

Na to polozylismy folie budowlana 0,3mm kejona na zakladkach tasma. Oczywiscie piasek zostal wymieciony przed rozkladaniem. Z tego co wiem folia ma stanowic bardziej warstwe poslizgowa dla betonu, niz hydroizolacje. Na mokrym terenie pomyslalbym o polozeniu 2 warstw.

0plyta016.jpg

 

Folia ulozona zostala z wywinieciem i na to poszedl rusz startowy do zbrojenia. Zastosowalem podkladki plastikowe o wysokosci 40mm, jak zakladal projekt. Zastosowane dystanse maja dwie pozycje, na 40mm i na 50mm wysokosci i fajne szetokie oparcie ktore nie wbija sie w XPS. Przed zalaniem wiedzielismy juz ze wystarczylyby 30mm, bo zbrojenie ledwo sie zmiescilo na wysokosc, z drugiej jednak strony, jakbym mial to robic jeszcze raz, to raczej jednak poprosilbym konstruktora o odchudzenie zbrojenia plyty i wtedy 40mm byloby ok, ale bedzie to widac pozniej.

0plyta017.jpg

 

Wszystkie rury w miejscu przejscia przez beton maja oslone z rury o wiekszej srednicy z wyjatkiem 2 duzych od wentylacji mechanicznej, wieksza oslona nie zmiescilaby sie, owinalem je pasem wykladziny PVC :). Wtedy w razie siadania calosci rury nie sa zwiazane z betonem.

Z zamowionego styroduru zostala paczka i prawie pol, czyli nie ma tragedii.

0plyta018.jpg

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SketchUp Make 2017 - ten jest darmowy i zupelnie ok. Wersja pro w tym temacie niewiele sie rozni.

 

EDIT:

Mam na mysli to, ze do amatorskiego zastosowania wersja make jest w zupelnosci wystarczajaca i nie rozni sie pod wzgledem narzedzi do modelowania od wersji pro.

Do wersji pro sa 2 dodatkowe moduly, jeden wizualizacyjny robiacy z modelu cos jak szkice odreczne i drugi do sporzadzania przekrojow. Niektore pluginy wymagaja wersji pro, ale nie sa niezbedne. Jedyna uzyteczna roznica pojawia sie przy symulacji naslonecznienia. W wersji pro mozesz ustawic kierunek polnocny z pluginu, a w wersji darmowej polnoc jest na jednej z osi wiec robisz kopie i ustawiasz budynek w odpowiednim kierunku.

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia mozna powiekszac, jakby sie ktos nie zorientowal.

 

Zbrojenie plyty:

Projektant zadal grubo zbrojenia, pociagnelo to sporo po kieszeni. W/g rysunkow maja byc dwie warstwy z pretow 12mm, bigle na krawedziach, wzmocnienia pod scianami nosmymi i obwodowo 4x12mm ze strzemionami fi6 co 20cm. W narozach dodatkowe prety ukosnie, pod slupami zageszczenia. Ekipa ukladala to 3-4 dni.

0plyta019.jpg0plyta020.jpg0plyta021.jpg

 

Widac tez pionowe startery dla scian i slupow. Dodatkowo pod slupami podpierajacymi podcien belki 6x16mm ze strzemionami co 20cm. Zrobilo sie bardzo gesto.

0plyta022.jpg0plyta023.jpg

 

Tak gesto, ze przy grubosci 25cm gorne zbrojenia ledwo zostana przykryte 2cm betonu, mysle ze troche za duzo stali jak na jedna plyte.

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...