Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

System czystej szyby w kominku - zasysanie powietrza z pomieszczeń


Leonsjo

Recommended Posts

Cześć,

od kilku lat używam wkładu kominkowego z PW, który to posiada system "czystej szyby"

Nie wiem jak wyglądają konstrukcje w innych kominkach- u mnie jest to zwyczajnie kilka otworów w drzwiczkach na dole i u góry, które przez ssanie powietrza z pomieszczenia (nie zaś z doprowadzonej rury z zewnątrz) sprawia, że szyba brudzi się mniej.

System ten jednak w mojej ocenie jest fatalny lub zwyczajnie go nie rozumiem.

Takie dodatkowe powietrze utrudnia kontrole nad spalaniem w kominku, dodatkowo tworzy ciąg i w domu, który nie jest domem pasywnym zwyczajnie jest mało sensowne.

Ja swój "system czysta szyba" zablkowałem i go nie używam. Czy we wszystkich wkladach, system ten tak wygląda? może czegoś nie rozumiem i źle się do tego zabieram?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnej czystej szyby nigdy nie uzyskasz, jeśli posiadasz starszy konstrukcyjnie kominek to teoretycznie suche dobrej jakości drewno i wysoka temperatura spalania powinna samoczynnie wyczyścić szybę z zabrudzeń. W tym przypadku polecany jest dąb/buk. W nowszych kominkach stalowych np: https://www.naszekominki.pl/pl/p/Wklad-kominkowy-LUCY-14-lewy-BS/759 jest zamontowany specjalny system dopalania spalin, który doprowadza powietrze na szybę z bocznych kanałów i dzięki temu szyba mniej się brudzi. Jednak nie doprowadza się go otworami u góry i na dole pieca oraz nie tworzy żadnych ciągów :/ Piszesz o otworach z dołu, nie wiem jaki posiadasz piec ale nie są to przypadkiem otwory dzięki którym dostarczane jest powietrze od dołu do paleniska (na ruszt) ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam piec Edilkamin - takie cudo:

https://e-kominki24h.pl/p/188/2729/acquatondo-22-sfera-23-kw--edilkamin-wklady-z-plaszczem-wodnym-wklady-kominkowe.html

Do pieca doprowadzone jest powietrze z zewnątrz budynku.

Dziurki w drzwiczkach (tych dużych podnoszonych) są u góry i na dole rantu - zaraz za szybą.

Przez te dziurki powietrze jest dodatkowo zasysane podczas spalania... i wdg. mnie to jest lipa ale może tak ma być i trzeba się z tym pogodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam kominek Termovision s70/51. W opisie produktu była informacje, że posiada system czystej szyby. Jakież było moje zaskoczenie gdy po pierwszym paleniu szyba zaszła pięknie brązowym nalotem. Dodam że wkład ma szybę panoramiczną. Po dyskusji z dostawcą stwierdzono, że rzeczywiście w tym modelu systemu czystej szyby brak. Ostatecznie uzyskałem dodatkowy rabat od sprzedawcy i zatrzymałem wkład bo stwierdziłem że da się go udoskonalić. Przede wszystkim zamknąłem popielnik. Na ściankach bocznych umieściłem zamknięte profile doprowadzające powietrze z popielnika na górny profil, z którego prawie całe powietrze trafia najpierw na szybę a dopiero potem do spalania. Całość zmian udało mi się tak zorganizować że (po za małym kątownikiem formującym strugę powietrza na górnej części szyby) nic nie widać.

Jak na samoróbkę system działa perfekcyjnie. Przy poprawnym rozpalaniu, bez nadmiaru dymu, szyba jest praktycznie całkowicie czysta. Często jest tak że szybę czyszczę nawet po 8 - 10 paleniach (przepalam tylko wieczorami).

Producent podobno powiedział sprzedawcy że systemu w tym kominku nie może być bo nie ma tam miejsca. Pozostaje zapytać co za fachowcy tam pracują.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piecu na ekogroszek mam ustawione tak, że jak piec przechodzi w stan podtrzymania, powietrze prawie całkiem się zatrzymuje żeby nie dochodziło do przewietrzenia pieca. W kominku podstawą czystej szyby jest ciągły przepływ powietrza. Jego blokowanie w celu ograniczenia zużycia paliwa zawsze będzie powodowało zabrudzenie szyby.

U mnie kominek jest jako dodatkowe źródło ciepła. Jeśli nie mam czasu albo mnie nie ma w domu to piec nie działa. Jak kominek jest rozpalany to działa od początku na 100% aż wszystko się wypali. Po ok 2 wsadach w domu jest sauna.

Co do artykułu to niestety w ogniu jest coś hipnotyzującego i dla tego takie piece są nadal popularne. Druga sprawa to koszty ogrzewania. Drewno jest jedynym rodzajem paliwa, które można pozyskać nawet za darmo. Na pozostałych źródłach rękę kładą cwaniaczki oraz państwo podbijając ceny do chorego poziomu.

Tak na prawdę w 21 wieku powinniśmy opierać się już wyłącznie na prądzie i ewentualnie gazie tym czasem jadąc przez taki Zgierz standardowo wyłączam nawiew w samochodzie bo powietrze da się kroić nożem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...