Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obieg grawitacyjny


komax3

Recommended Posts

ta rura co wychodzi z pieca (zasilanie) a potem idzie w dól do wężownicy odpowietrzona? Ciepło niby idzie w góre ...

 

Dla uproszczenia nie rysowałem odpowietrzenia, naczynia wyrównawczego czy dołączonej instalacji CO. Ciepło idzie w góre ale czy wystarczająco:) Mogę zwymiarować wszystko, ale pewnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi tak/nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie (napędzające obieg grawitacyjny) wynika z różnicy gęstości czynnika między źródłem a odbiornikiem (różnicy temperatur) i różnicy wysokości między nimi. Więc odpowiedź jest jednoznaczna - nie będzie działać, ale teoretycznie jeśli jest jakakolwiek różnica wysokości (wymiennik kotła jest trochę niżej) to niby działać będzie, chociaż w praktyce tak słabo, że można uznać że nie będzie. Tzn. obieg będzie tak słaby, że nie będzie w stanie przenieść istotnej mocy, a im bardziej rozgrzeje się zasobnik, tym będzie gorzej. Krótko mówiąc, bez pompy to nie zadziała, a jeśli moc na kotle będzie trochę większa to prędzej woda się zagotuje niż zasobnik to ciepło odbierze. Mało prawdopodobne jest też zagrzanie dolnej części zasobnika, nawet jeżeli odbierze on jakieś ciepło z kotła to tylko w górnej części swojej objętości. Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...