Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC hybrydowy (dogrzewany kolektorem słonecznym Heat pipe)


pkorol

Recommended Posts

Witam, dobra wiadomość dla posiadaczy kolektorów słonecznych, teraz możecie grzać nie tylko wodę ale również i powietrze za pomocą swoich kolektorów. Jest to aktualne w zimie, kiedy sprawność kolektorów taka sobie. Na przykład dziś, kolektor nagrzał wodę w zasobniku buforowym do 30C, pompka CWU nawet nie drgnęła, bo temperatura w drugim zasobniku CWU jest wyższa. Opracowałem i wdrożyłem instalację która wykorzystuje każdy promil ciepła wyprodukowany przez kolektor. A mianowicie pompuje tą wodę z zasobnika buforowego przez wężownicę która grzeje świeże powietrze dostarczane do domu za pomocą gruntowego wymiennika ciepła (GWC).

 

Instalacja wygląda następująco:

Zainstalowałem kolektor 18 rurowy heat pipe na gruncie (przed domem). Grupa pompowa i zbiornik 150l tuż obok (zbiornik wkopany w ziemię). W zbiorniku 2 wężownicy, od kolektora i od wężownicy co grzeje obecnie powietrze. W układzie kolektora i wężownicach standardowo glikol. Od początku całą instalacja w jej obecnym kształcie była przeznaczona do grzania powietrza a że latem nie jest to potrzebne to grzałem wodę CWU. Woda podłączona do wymiennika płytowego który podłączony z kolei bezpośrednio do kolektora. Czyli: kolektor, wymiennik płytowy, wężownica w zasobniku buforowym. Więc CWU odbiera ciepło bezpośrednio z kolektora tyle ile da się, reszta wędruje w zasobnik buforowy.

W okolicach kolektora biegnie GWC 30 mb. Do GWC wpuściłem wężownicę 50 mb rury solarnej podłączonej do wężownicy w zbiorniku buforowym i pompką obiegową. Powietrze przechodząc przez wężownicę ogrzewa się. Latem planuję puszczać tą wężownicą nadmiar ciepła by rozgrzać grunt około GWC tym samym uzyskać dodatkowe ciepełko w zimie. Oczywiście wylot w domu będzie zamknięty a ten co na polu przed domem będzie otwarty. W planach instalacja jakiegoś sterownika który będzie sterował pompką.

 

Zaletą instalacji jest, prostota wykonania, niema żadnej kolizji z czymkolwiek, dostępność materiałów. Dla posiadaczy instalacji dachowych też się nada, wystarczy trochę pokombinować i już.

 

Instalacja działa już tydzień. Myślę, że można to jakoś podsumować. Moim zdaniem instalacja dział lepiej niż spodziewałem się. Pompka obiegowa chodzi cały czas. W baniaku na dzień dzisiejszy temperatura wody osiąga 28C, w rurze przy grzałce 22,5C z anemostatu oddalonym od grzałki o 15 metrów dmucha 16C, na polu w tym momencie mam 10C. W chwili obecnej i w każdy pogodny dzień uruchamiam wentylator kanałowy zainstalowany na czerpni GWC który dmucha 350m3/h. Gdy wentylator wyłączony to jest ciąg powietrza ale taki sobie. Koszt instalacji: rura 30 mb, zakopanie, wężownica, pompka, borygo= około 2500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

= około 2500 zł.

Szanuję ludzi, którzy czerpią przyjemność z takiej dłubaniny.

Ale jeszcze większy szacunek mam do tych, którzy zanim coś zrobią usiądą na chwilę i skrupulatnie policzą opłacalność tego co się chce wykonać.

Za 2500 PLN to kupisz prądu na 15 lat pracy nagrzewnicy elektrycznej w rekuperatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym umiał liczyć to bym na pewno policzyłbym ale niestety nie umiem. Jeżeli myśleć takimi kategoriami, to za 30 lat pracy instalacji, znajdę 2500 w lewej kieszeni spodni a posiadacze nagrzewnic elektrycznych w rekuperatorach dopłacą kolejne 2500.

Wahałem się pomiędzy rekuperatorem a GWC. GWC zwyciężył bo jest całkowicie bez obsługowy. Poza tym, GWC zastąpił klimatyzator. Reku w tej cenie nie posiadają opcji chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...