Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy o czyms takim slyszeliscie?

otoz sprawa wyglada tak. Rodzice moga odpisac nam czesc ze swojej dzialki (na ktorej stoi juz budynek). Uslyszelismy gdzies tam, ze mozemy sie starac od gminy o 3 ary na polepszenie warunków zabudowy ( dodam, ze dzialka rodzicow graniczy z dzialka nalezaca do gminy, ktora rodzice tylko dzierzawia). Czy cos takiego jest rzeczywiscie mozliwe>? jakie sa warukni aby cos takiego dostac? gdzie o tym moge ewentualnie pocytac. Bardzo prosze o pomoc!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/24252-3ary-na-polepszenie-warunk%C3%B3w-zabudowy/
Udostępnij na innych stronach

Czy o czyms takim slyszeliscie?

otoz sprawa wyglada tak. Rodzice moga odpisac nam czesc ze swojej dzialki (na ktorej stoi juz budynek). Uslyszelismy gdzies tam, ze mozemy sie starac od gminy o 3 ary na polepszenie warunków zabudowy ( dodam, ze dzialka rodzicow graniczy z dzialka nalezaca do gminy, ktora rodzice tylko dzierzawia). Czy cos takiego jest rzeczywiscie mozliwe>? jakie sa warukni aby cos takiego dostac? gdzie o tym moge ewentualnie pocytac. Bardzo prosze o pomoc!

 

Zgodnie z ustawą prawo pierwokupu przysługuje dzerżawcy gruntu, który został zabudowany zgodnie z pozwoleniem.

Natomiast sprzedaż gruntu na poprawę stanu zagospodarowania zależy od uchwały rady gminy. W twojej sytułacji warto sprawdzić w gminie w "geoodezji" czy jest realna sznsa na taką sprzdaż. A dlatego tam, bo oni przygotowują opinię na posiedzenie rady. Jeżeli jest taka szansa to wydaje mi się, że najlepiej będzie jak o sprzedaż wystąpią rodzice. Później można przystąpić do podziału i darowizny. Ceną obowiązującą za te trzy ary będzie wycena rzeczoznawcy.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/24252-3ary-na-polepszenie-warunk%C3%B3w-zabudowy/#findComment-432960
Udostępnij na innych stronach

Podrzucam odnośne przepisy

USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. (Tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późniejszymi zmianami)

Art. 93. 1.Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego . W razie braku tego planu stosuje się przepisy art. 94.

2. Zgodność z ustaleniami planu w myśl ust. 1 dotyczy zarówno przeznaczenia terenu, jak i możliwości zagospodarowania wydzielonych działek gruntu.

2a. Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha, jest dopuszczalny jedynie w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości lub regulacji granic między sąsiadującymi nieruchomościami

4. Zgodność proponowanego podziału nieruchomości z ustaleniami planu miejscowego, z wyjątkiem podziałów, o których mowa w art. 95, opiniuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. W przypadku podziału nieruchomości położonej na obszarze, dla którego brak jest planu miejscowego, opinia dotyczy spełnienia warunków, o których mowa w art. 94 ust. 1.

5. Opinię, o której mowa w ust. 4, wyraża się w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Art. 94. 1. (121) W przypadku braku planu miejscowego - jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu, a gmina nie ogłosiła o przystąpieniu do sporządzenia planu - podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest zgodny z przepisami odrębnymi, a jeżeli przed dniem złożenia wniosku o podział była wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, obowiązująca w dniu złożenia wniosku, jeżeli jest zgodny z warunkami określonymi w tej decyzji.

2. Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 1, gmina ogłosiła o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego przed złożeniem wniosku o podział nieruchomości, postępowanie w sprawie podziału zawiesza się do czasu uchwalenia tego planu, jednak nie dłużej niż na okres 12 miesięcy. Jeżeli w okresie zawieszenia postępowania plan miejscowy nie zostanie uchwalony, stosuje się przepis ust. 1.

3. Jeżeli nie został uchwalony plan miejscowy dla obszarów objętych, na mocy przepisów odrębnych, obowiązkiem sporządzenia takiego planu, postępowanie w sprawie podziału nieruchomości zawiesza się do czasu uchwalenia tego planu.

Art. 95. Niezależnie od ustaleń planu miejscowego podział nieruchomości może nastąpić w celu:

1) zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków,

2) (123) wydzielenia działki budowlanej, jeżeli budynek został wzniesiony na tej działce przez samoistnego posiadacza w dobrej wierze,

3) wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa,

4) realizacji roszczeń do części nieruchomości, wynikających z przepisów niniejszej ustawy lub z odrębnych ustaw,

5) realizacji przepisów dotyczących przekształceń własnościowych albo likwidacji przedsiębiorstw państwowych lub samorządowych,

6) wydzielenia części nieruchomości objętej decyzją o ustaleniu lokalizacji drogi krajowej,

7) wydzielenia działki budowlanej,

8) wydzielenia działek gruntu na terenach zamkniętych.

Art. 96. 1. Podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta zatwierdzającej podział.

1a. W odniesieniu do nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków decyzję, o której mowa w ust. 1, wydaje się po uzyskaniu pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na podział tej nieruchomości.

1b. W przypadku wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa, nie wydaje się decyzji, o której mowa w ust. 1.

- W Gminie powiedzą jak i co po kolei pisać. Przynajmniej powinni.

Warto kupić mapy opiniodawcze i ewidencyjną, żeby pokazać zaproponowany podział i poradzić się architekta i geodety.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/24252-3ary-na-polepszenie-warunk%C3%B3w-zabudowy/#findComment-439090
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...