Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

F-gazy CRO - zgłaszacie?


Recommended Posts

Aby było wiadomo o czym dyskutujemy podaję link do ustawy, polecam zwłaszcza rozdział 11 o karach strona 63

http://http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000881/U/D20150881Lj.pdf

W tym roku była nowelizacja tej ustawy.

Od stycznia 2019, użytkownik (operator) może ponieść kary takie jak:

Brak karty - do 4500 PLN

Brak kontroli szczelności, lub np firma bez uprawnień - do 15 000 PLN

IOŚ otrzymał nowe instrumenty prawne ułatwiające kontrole.

W celu kontroli może korzystać z pomocy Policji, ITD, PIP, SG lub PSP.

Policja na wniosek WIOŚ może stosować środki przymusi bezpośredniego.

 

Jak widać, podeszli do tematu "na bogato"

 

Powtarzam jeszcze raz, w domach nie spotkałem się z rejestracją urządzeń do CRO gdyż to są za małe moce = mało czynnika. (...)

Jak widać, nie zamontowałeś jeszcze żadnego układu Mitsubishi.

 

Co w tym przeglądzie jest takiego trudnego, czasochłonnego, technologicznie zaawansowanego lub kosztochłonnego, że "specjalista" może tyle zażądać za przegląd klimatyzatora domowego?

Bo jest mało tych "specjalistów"

Jakie musi mieć wykształcenie i doświadczenie i ile lat taki specjalista się szkoli?

Pocieszę cię, 300 PLN za godzinę pracy specjalisty to dziś dolna stawka.

Całe szczęście nie każdy f-gazowiec to specjalista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co w tym przeglądzie jest takiego trudnego, czasochłonnego, technologicznie zaawansowanego lub kosztochłonnego, że "specjalista" może tyle zażądać za przegląd klimatyzatora domowego?

Bo jest mało tych "specjalistów"

Jakie musi mieć wykształcenie i doświadczenie i ile lat taki specjalista się szkoli?

 

teraz to jak już ktoś ma papierek to już kuźwa wielki specjalista :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozsądnie jest zainstalować mniejsze urządzenie, aby nie mieć tego obowiązku.

Tym bardziej że typowy dom bez problemu zmieści się w limicie.

 

Może i rozsądnie, ale niemal na pewno zmienią ustawę tak, żeby coraz mniejsze urządzenia trzeba było rejestrować. Już raz tak zresztą zrobili. Na tym zyskują wszyscy oprócz użytkowników i gospodarki (ale to nikogo nie obchodzi) - ktoś musi napisać i utrzymywać system informatyczny do tego, jakiś urząd dostaje pieniądze na obsługę tego obowiązku i może zatrudnić nowych urzędników, inny urząd wydaje certyfikaty dla instalatorów, firmy prowadzą szkolenia, instalatorzy zarabiają za "przeglądy". A że realizuje się w ten sposób dodatkowo tzw. szczytny cel ratowania planety, to nikt nie powie na to złego słowa, bo to niepoprawne politycznie.

 

No cóż, *klik*, zarejestrowałem moją klimę. Pierwszy raz mam tak naprawdę wrażenie, że żyję w państwie opresyjnym. Płaciłem te ZUSy, VATy, ale konieczność doniesienia na samego siebie, że posiadam KLIMATYZATOR w salonie pod groźbą wielotysięcznej kary to już trochę za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500+ chwalisz?

To płać i donoś na siebie.

Rząd musi tę kasę jakoś wydrzeć, bo wybory się zbliżają.

 

Ceny energii idą ostro do góry.

Rząd zapowiada, ze zrobi prąd +

No i musi mieć za co.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i rozsądnie, ale niemal na pewno zmienią ustawę tak, żeby coraz mniejsze urządzenia trzeba było rejestrować. o.

 

Spekulacja co będzie vs fakty.

Jeśli się to stanie za 10 lat, to i tak bez znaczenia bo do tego czasu niektórzy zmodernizują urządzenia lub doinstalują tańsze by unikać wysokich opłat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Sprawdź ile gazu jest w Twojej PC i czy jest przekroczony ekwiwalent CO2 zgodnie z tą informacją:

http://www.cro.ichp.pl/aktualnosci/rejestracja-pompy-ciepla-w-cro-informacja-dla-wlascicieli-pomp-ciepla-bedacych-osobami-fizycznymi,p536454966

 

Tu jest kalkulator dla innych gazów których nie ma w artykule powyżej:

https://pl.kaeser.com/serwis/wiedza/obliczenia-techniczne/f-gaz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ile gazu jest w Twojej PC i czy jest przekroczony ekwiwalent CO2 zgodnie z tą informacją:

http://www.cro.ichp.pl/aktualnosci/rejestracja-pompy-ciepla-w-cro-informacja-dla-wlascicieli-pomp-ciepla-bedacych-osobami-fizycznymi,p536454966

 

Tu jest kalkulator dla innych gazów których nie ma w artykule powyżej:

https://pl.kaeser.com/serwis/wiedza/obliczenia-techniczne/f-gaz/

 

 

zgodnie ze specyfikacją producenta tej mojej pompy

Refrigerant (R410A) / CO2 Eq. kg / T 2,55 / 5,324

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale skoro u mnie jest CO2 5,324 t to chyba jednak muszę zgłaszać ?

 

Zgodnie z prawem musisz.

Jak do tej pory nie spotkałem się by kogoś ukarali za brak wpisu / przekroczenie terminu zgłoszenia itp.

Aby urządzenie zgłosić musisz mieć protokół rozruchu z danymi instalatora/uruchamiającego - ważne by data na protokole pokrywała się z datą wpisu w CRO.

Więc jeśli zapomniałeś wpisać, dogadaj się z instalatorem by przygotował nowy protokół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z prawem musisz.

Jak do tej pory nie spotkałem się by kogoś ukarali za brak wpisu / przekroczenie terminu zgłoszenia itp.

Aby urządzenie zgłosić musisz mieć protokół rozruchu z danymi instalatora/uruchamiającego - ważne by data na protokole pokrywała się z datą wpisu w CRO.

Więc jeśli zapomniałeś wpisać, dogadaj się z instalatorem by przygotował nowy protokół.

 

Niestety daty uruchomienia i protokół poszedł w ramach wniosku CP więc tu nie będę kombinował. Zgłoszę to teraz i już. Tylko że z tego co ja widziałem we wzorze zgłoszenia do CRO nie widziałem żeby tam podawać datę uruchomienia. Podaje się nr seryjny urządzenia rodzaj i ilość gazu lokalizacja dane właściciela operatora. Pewnie podczas ew kontroli sprawdza dokładnie te daty :(

 

edit:

Ja suma sumarum zgłosiłem. Mam nadzieję że nikt się nie będzie czepiał tego przekroczenia terminu

Edytowane przez Magik Cz-wa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...