Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawidłowo wykonana zabudowa ściany nad kominkiem ?


MKNT

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

lada moment przystępuję do montażu wkładu kominkowego plus obudowa z płyt. Zadanie wykona osoba która zajmuje się tym na codzień.

Na zdjęciu poniżej widać miejsce montażu wkładu kominkowego (Wiktor 14 kW, obudowa z płyt wapienno-krzem. Komin dymny fi200, zasilanie z zewnątrz rurą fi 110 z przepustnicą wbudowaną pod kominkiem ). Kominek będzie zlicowany na równo ze ścianą salonu.

 

Zastanawia mnie jednak kilka spraw.

 

1. Ściana nad otworem zaznaczona na czerwono to istniejąca zabudowa z zwykłych płyt GK , w środku 10 cm wełny skalnej. Całość poszpachlowana gipsem. Zamocowana pomiędzy dwoma ścianami nośnymi z bloczków silka, otynkowanych tynkiem gipsowym.

 

Chcę tą ścianę wyburzyć do sufitu. Kazać wbudować front obudowy kominka z dedykowanego materiału i .... ? Co dalej , czym to kazać pokryć aby na łączeniu płyta obudowy -> ściany nośne nie pojawiły się dwie pionowe rysy bo bokach ? Przykleić dedykowaną płytę z gk i zrobić odcięcie po zaszpachlowaniu ? Wykonawca chce tą ścianę zostawić no ale jak zostawić przednią ścianę obudowy ze zwykłego gk na zwykłej szpachli plus wełna która może mi potem śmierdzieć bo przecież w tej płycie będą kratki wywiewne na górze..

 

2. Ściana na lewo od wkładu we wnęce to też ściana nośna, chcę tam zostawić 2 cm pustki i dopiero potem ściana obudowy kominka z płyty. Ma to sens ? Czy też kleić do ścian nośnych obudowę i się nie martwić ?

 

3. Rura pionu kanalizacyjnego (stalowa) na foto będzie obudowana dodatkowo narożnikiem z promatu. Dopuszczalne ?

 

4. Wkład będzie miał około 10 cm pustki pomiędzy obudową a ścianami bocznymi. Czy przy 14 kW jest to wystarczające ?

 

5. Nad wkładem będzie komora dekomresyjna z kratkami z przodu do salonu i kratką z pomieszczenia za wkładem. Kotłownia z piecem gazowym z komorą zamkniętą (na szczęście). Czy to też jest zgodne ze sztuką.

 

6. Obudowa w formie prostopadłościanu będzie aż pod sam sufit kotłowni. 2.6 metra. Czy płyta 3 cm grubości wystarczy i czy tą płytę poprostu można postawić na gołej posadce na warstwie kleju ?

 

7. Czy kominek może być na równo zlicowany ze ścianą salony czy też musi wystawać kilka cm.

 

Zanim ktoś odpowie że to wszystko powinien wiedzieć wykonawca kominka , z pewnością tak, ale wolałbym nie uczyć się na jego błędach. Do tego instrukcja montażu wkładu niewiele wyjaśnia.

 

Byłbym wdzięczny za fachową poradę.

20181106_194850.jpg

20181106_194859.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...