Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile KIEROWNIKOWI BUDOWY


budek

Recommended Posts

A może ktoś mgłby polecić kierownika z okolic Wrocławia? - interesuje mnie ktoś nie tylko "od wpisów", ale taki co by w razie czego ekipę pouczyl, sprawdził no i był w miarę dyspozycyjny (dotychczasowi z którymi rozmawiałam mówili, ze mogą przychodzić an budowę dopiero po 20 :o )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

mój wujek jest u mnie kierownikiem. umówiliśmy się na zwykłą stawkę, nie "po znajomości". płacę mu po 250 zł za przyjazd na parę godzin, gdy jest dłużej to bieże więcej. Póki co wydaliśmy sporo - myślę, że już przekroczyliśmy 2000 zł a jesteśmy po zalaniu stropu, więc jakiś 1000 - 1500 zł jeszcze przed nami. Ale: budowa jest prowadzona książkowo. Wykonawca załamuje ręce nad rozwiązaniami mojego wujka mówiąc: Pani Aniu, tak nikt nie buduje, ile to roboty! ale robi. Wujek wymógł na nim używanie wibratora do wylewanych nadproży. Roboty ziemne trwały miesiąc! bo izolacje były kładzione bardzo dokładnie i w sposób przemyślany. ławy laliśmy w folię, zbrojenie leżało na betonowych podkładkach, ściany fundamentowe malowali ze trzy razy (wysokie wody) itp, itd. ale wszystko jest idealnie - a na tym właśnie mi zależało. śpimy z mężem spokojnie. Mój wujek może jest trochę przesadny, zazwyczaj pracuje jako inspektor nadzoru a nie jako kierownik, więc ma oko na najmniejsze nawet fuszerki, poza tym jest pedantem i wszystko musi być jak pod sznurek. Ale wg mnie warto wydać te parę tysięcy więcej i mieć wszystko OK. w ogólnym koszcie domu to nie jest tak bolesne.

 

pozdrawiam,

Anka.

zawsze mowilem ze daleko od rodziny w biznesie

ja mam 100zł za wizyte ludzie pomyslcie 800zl w markecie za mieiac tyrania a tu wizyta i 100-300zl :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to po pierwsze zależy od regionu kraju. w w-wie za 100 zł to Ci z łaską koleś przyjedzie kurz z piecyka gazowego przedmuchać...

Po drugie, nie porównuj w ten sposób że za tyranie w markecie 800 zł a za wizytę na budowie 300, bo to kwestia wyboru na etapie podstawówki - uczyć się czy nie i jaki zawód wybrać oraz oczywiście charakteru i szczęścia w znalezieniu pracy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ankalenka, jeśli wujek tak Ci nadzoruje budowe jak opisujesz i aż tyle mu płacisz

Ludzie! co to jest informacja o bezpieczeństwie którą mam ?umieścić? na budowie????? mam takie cudo wpisane w warunki pozwolenia na budowę... i druga sprawa: co mam zrobić jeśli chcę podwyższyć cokół o jedną warstwę bloczków fundamentowych (ok. 12 cm) i podobnie ze ścianką kolankową (dodatkowa warstwa ytonga - 20 cm)??? czy jest to znaczne odstępstwo i wymaga zmiany pozwolenia na budowę czy delikatnie mówiąc, mam zlekceważyć sprawę? co robicie w podobnych przypadkach? a może się Wam takie nie zdażają?

pozdrawiam,

Anka.

słuchajcie ludzie, miałam dzisiaj kontrolę z inspekcji pracy. czy kogoś też to spotkało?

ano działa.... a tu betoniarka nie zadaszona, kabel od piły leży na ziemi a nie jest podwieszony na 60 cm, budowa nie ogrodzona z CZTERECH stron, deski składowane nie w tym miejscu co trzeba, stal też, co z tego że dopiero przyjechała... itp. itd..

to sprawdź czy jest ubezpieczony :wink: :p

i nie chwal dnia przed zachodem słońca

architekci, kierownicy i inspektorzy to bardzo często darmozjady i tylko udają jaki to mają "zakres obowiązków i odpowiedzialnosci tez..."

hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopilnował :o A ten co dopilnował? Za wizyte kasuje minimum 250 zł, a plan bezpieczeństwa jaki odstawił?

"betoniarka nie zadaszona, kabel od piły leży na ziemi a nie jest podwieszony na 60 cm, budowa nie ogrodzona z CZTERECH stron, deski składowane nie w tym miejscu co trzeba, stal też"

Ty myslisz, że takiemu na życiu ludzkim cokolwiek zależy???

Czy wiesz CZYM grozi niepodwieszenie kabla??? i KTO za to odpowiada??? Jak on teraz olewa bezpieczeństwo, to przykładowo o strop czy ściany, liczysz że będzie się martwił ??? :o

Raczej wpadnie taki na chwile na budowe, zaleci zawibrować nadproże i pomyśli jak skubnąć klienta.

Za to na forum trzeba się pytać czy podniesienie budynku o warstwę czy dwie pustaków jest "istotnym odstępstwem od projektu", bo oni, zdaje się, obaj z projektantem tego nie wiedzą! :evil: Oj ci budowlańcy i projektanci

hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Połączenie maszyn i urządzeń budowlanych z siecią elektryczną powinno być wykonane w sposób zapewniający bezpieczeństwo pracy w zakresie ochrony przeciwporażeniowej oraz być zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi"

http://www.mikrofirmabhp.pl/5584.html

 

Dobre pytanie do Ankalenki lub kontrolerów inspekcji pracy czy dokładnie tak brzmiał zarzut o położenie kabla i na taką wysokość zalecono go podwiesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quoteGdzie jest taki przepis, że;

-kabel nie może leżeć na ziemi?

.

 

 

wszystko jest ladnie okreslone w przepisach BHP gdzie przy pomocy projektu technicznego kierownik budowy sporzadza plan BIOZ i na kilkunastu stronach maszynopisu powinno to zostac opracowane oraz caly czas znajdowac sie na budowie aby wszyscy mogli sie z tym zapoznac.

Przepisy a jest tego wszystkiego kilkanascie ustaw i rozporzadzen powinien znac kierownik budowy a jesli nie zna to powinien przynajmniej wiedziec gdzie tego szukac najlepszym rozwiazaniem jest posiadanie internetu co jest czestym brakiem i niewiedza wsrod budujacych polecam zatem serwis http://www.abc.com.pl gdzie znajdziemy wszystkie potrzebne przepisy z ostatnich kilku lat. Od 2001 roku istnieja Izby Inzynierow gdzie kierownicy budow oplacajacy skladke OC otrzymuja w ramach szkolen bezplatna informacje gdzie dany przepis sie znajduje tzn. w jakim dzienniku ustaw ma go znalesc. Ten czlowiek co ma dostep do internetu to klika kilka razy myszka i juz wie a ten co biega po ksiegarniach czy bibliotekach traci znacznie wiecej czasu na szukanie. O przepisach BHP , ogrodzeniu maszynach itp mowi plan BIOZ. Teoretycznie kierownik budowy odpowiada za przepisy bhp itp na budowie jednak w praktyce budow domkow jednorodzinnych z powodu nie zatrudniania kierownika budowy zadna umowa cywilno prawna odpowiedzialnosc za wszystkie negatywne skutki przechodza na inwestora dlatego zatrudnianie kierownika na tzw. calosc za 500 - 1500 pln wcale nie zobowiazuje kierownika do odpowiedzialnosci. Kierownik budowy odpowiada za budowe jesli jest tym kierownikiem w rzeczywistosci natomiast nie odpowiada jesli jest kierownikiem wirtualnym co reguluja odpowiednie przepisy nie tylko prawa budowlanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Teoretycznie kierownik budowy odpowiada za przepisy bhp itp na budowie jednak w praktyce budow domkow jednorodzinnych z powodu nie zatrudniania kierownika budowy zadna umowa cywilno prawna odpowiedzialnosc za wszystkie negatywne skutki przechodza na inwestora dlatego zatrudnianie kierownika na tzw. calosc za 500 - 1500 pln wcale nie zobowiazuje kierownika do odpowiedzialnosci.

Pytam tak z ciekawości. ( :wink: ) Można teoretycznie nie zatrudniać kierownika ? (bo kierownik i tak za nic nie odpowiada jak dostanie tylko te marne 1500 zł w kieszeń ?)

Ile trzebaby zapłacić aby za coś odpowiadał ?

 

do 31 grudnia 2002 roku inwestor nie mial mozliwosci sciagniecia od wykonawcy robot i kierownika budowy naleznosci za spartolona robote budowlana czy od architekta za wadliwie wykonany projekt gdzie przy wchodzeniu po schodach nalezy sie w pas klaniac aby glowa nie uderzac w strop. Od 01 stycznia 2003 roku jak zaczela obowiazywac ustawa o Izbach Inzynierow kazdy wykonujacy samodzielne funkcje techniczne w budownictwie a majacy czlonkowstwo w izbie jest ubezpieczony od odpowiedzialnosci cywilnej na danej budowie do kwoty 210.000 pln czyli jesli cos spartoli to mozemy my inwestorzy bez zadnych zbednych klotni z nim odebrac za to pieniazki od ubezpieczyciela...

 

To jak to jest, gdy kierownik dopuści do takich rzeczy jak:

.... a tu betoniarka nie zadaszona, kabel od piły leży na ziemi a nie jest podwieszony na 60 cm, budowa nie ogrodzona z CZTERECH stron, deski składowane nie w tym miejscu co trzeba, stal też, co z tego że dopiero przyjechała... itp. itd..

Karę płaci:

a) kierownik ?

b) ubezpieczyciel ?

czy

c) inwestor ? :-?

Inwestor musi się znać się znać na przepisach BHP ?

Inwestor ma opłacać kierownikowi ubezpieczenie (płacąc coraz wyższe kwoty za nadzór) tylko dlatego, że kierownik zapisał się do Izb i chce się doszkalać za darmo w przepisach BHP i być ubezpieczony ? :o

(a Izby to koledzy po fachu kierownika, którzy wymyśli takie przepisy, że i tak za wszystkie błędy na budowie zapłaci inwestor, bo i tak za mało ciągle płaci ??? :o )

 

 

a miało byc tak różowo :roll: :p:P:P

- Izby 8)

- inwestor miał nie odpowiadać za budowe zatrudniając fachowca i przekazując mu protokolarnie plac budowy 8)

- a gdy fachowiec coś sfuszeruje, do ubezpieczyciela 8)

- po pieniązki 8)

- bez żadnych zbędnych kłótni 8)

- bez formalności :lol: :lol: :lol:

a tu

...zatrudnianie kierownika na tzw. calosc za 500 - 1500 pln wcale nie zobowiazuje kierownika do odpowiedzialnosci.

:evil: :evil: :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karin, miło mi że ktoś tak dokładnie prześledził moje posty na forum - kupa roboty...

co do moich pytań na forum, które powinny być skierowane do kierownika, a były do forumowiczów - wolę sprawdzić sama i przeczytac przepisy sama a potem skonfrontować z opinią wujka kierownika. Tak już mam. Oczywiście że wujek twierdził że podniesienie ścianek o warstwę bloczków jest istotnym ostępstwem, bo tak stanowią przepisy. Moje pytanie miało na celu zbadać opinię innych budujących, w celach czysto poglądowych.

Karin, a skąd Ty jesteś i ile budów domów jednorodzinnych widziałeś/aś?

Mój dom jest jedynym budowanym w mojej miejscowości który był ogrodzony AŻ z trzech stron i jedynym poddanym inspekcji - a dlaczego? bo chciałam być świętsza od papieża i postępować zgodnie z przepisami, więc zgłosiłam budowę do inspekcji pracy. Teraz, z perspektywy czasu widzę jak ludzie budują - większość łamie przepisy BHP, nie widziałam na żadnej z 15 śledzonych przeze mnie (z racji bliskiego położenia) budów, zadaszonej betoniarki czy podwieszanych kabli!

Tego typu niedociągnięcia jaki są u mnie w mojej ocenie nie umniejszają zalet wynikających z zatrudnienia tego akurat kierownika. Dom mam zbudowany książkowo. Wujek OC ma.

 

Karin, i na koniec jedna rada: NIE OCENIAJ NIKOGO KOGO NIE ZNASZ PO CZYICHŚ WYPOWIEDZIACH. To niesprawiedliwe, szczególnie zarzuty o trosce o czyjeś życie i zdrowie.

Życzę powodzenia i samych ideałów w życiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quoteGdzie jest taki przepis, że;

-kabel nie może leżeć na ziemi?

.

 

 

wszystko jest ladnie okreslone w przepisach BHP gdzie przy pomocy projektu technicznego kierownik budowy sporzadza plan BIOZ i na kilkunastu stronach maszynopisu powinno to zostac opracowane oraz caly czas znajdowac sie na budowie aby wszyscy mogli sie z tym zapoznac.

Przepisy a jest tego wszystkiego kilkanascie ustaw i rozporzadzen powinien znac kierownik budowy a jesli nie zna to powinien przynajmniej wiedziec gdzie tego szukac najlepszym rozwiazaniem jest posiadanie internetu co jest czestym brakiem i niewiedza wsrod budujacych polecam zatem serwis http://www.abc.com.pl gdzie znajdziemy wszystkie potrzebne przepisy z ostatnich kilku lat. Od 2001 roku istnieja Izby Inzynierow gdzie kierownicy budow oplacajacy skladke OC otrzymuja w ramach szkolen bezplatna informacje gdzie dany przepis sie znajduje tzn. w jakim dzienniku ustaw ma go znalesc. Ten czlowiek co ma dostep do internetu to klika kilka razy myszka i juz wie a ten co biega po ksiegarniach czy bibliotekach traci znacznie wiecej czasu na szukanie. O przepisach BHP , ogrodzeniu maszynach itp mowi plan BIOZ. Teoretycznie kierownik budowy odpowiada za przepisy bhp itp na budowie jednak w praktyce budow domkow jednorodzinnych z powodu nie zatrudniania kierownika budowy zadna umowa cywilno prawna odpowiedzialnosc za wszystkie negatywne skutki przechodza na inwestora dlatego zatrudnianie kierownika na tzw. calosc za 500 - 1500 pln wcale nie zobowiazuje kierownika do odpowiedzialnosci. Kierownik budowy odpowiada za budowe jesli jest tym kierownikiem w rzeczywistosci natomiast nie odpowiada jesli jest kierownikiem wirtualnym co reguluja odpowiednie przepisy nie tylko prawa budowlanego.

Dla mnie jest to beznadziejna interpretacja przepisu.

Niestety nie znam na takim poziomie przepisów aby dyskutować o przepisach, przywoływać konkretne numery norm

Zgodziłbym się co do podwieszonego kabla zasilającego rozdzielkę budowlaną ale nie piłę.

Piła musi stać w pobliżu miejsca pracy a podwieszony kabel stanowi przeszkodę, moim zdaniem kabel taki powinien właśnie leżeć na ziemi a ewentualnie być zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Rozumując w ten sposób należałoby podwieszać kable również do wiertarek ręcznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
3500 złociszy za całośc czyli do przekazania budynku do użytkowania.

Płatność 50% na wstępie, czyli z góry za stan surowy, 50% na koniec.

 

Hmmm całkiem sporo chce z góry, nie powiem.

Ja mam propozycję: 50zł za wizytę na budowie. Oczywiście prowadzenie dziennika budowy i wszystkie obowiązki spisane na umowie.

Myślę, że wyniesie mnie podobnie (zakładam 20 miesięcy budowy z 4 wizytami średnio w miesiącu), odliczając jakieś postoje i przerwy pewnie koło 3 tysięcy wyjdzie.

Ale płacę "miesięcznie" na końcu każdego miesiąca podsumowując odnotowane na piśmie wizyty.

 

pozdrawiam

Gerion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moze z innej beczki, czy ktos moglby przedstawic prawidlowo przygotowana umowe z kierownikiem, aby sie ustrzec od dodatkowych platnosci zwiazanych z wieksza iloscia wizyt, z pokryciem np. kar jakie moga wyniknac w skutek inspekcji badz (tfu, tfu) wypadkow przy pracy.

 

Sadze, ze jesli wowczas wyjdzie sprawa jakiejkolwiek niescislosci, typu brak OC, dany koles pewnie sie wycofa i wszystko jasne. Bo podejzewam ze przydaloby sie tam slowko na temat nr uprawnienia, nr ubezpieczenia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...