Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZYM PALICIE W KOMINKU?


WITEK P.

Recommended Posts

Ostatnio kupowałem w nadleśnictwie akację i na fakturze było 4mp - tj. 2,6 m3, łatwo przeliczyć

Zgadza się. Znalazłem definicję:

leśn. jednostka miary objętości sortymentów stosowych drewna. Do pomiaru sortymenty takie układa się w stosy, których czoło ma wymiary 1x1 m. Liczbę metrów przestrzennych stanowi wówczas długość stosu. Objętość (miąższość) drewna ułożonego w stosie wyrażoną w metrach sześciennych otrzymuje się przez przemnożenie liczby metrów przestrzennych przez współczynnik przeliczeniowy o wartości liczbowej ustalonej doświadczalnie dla danego rodzaju sortymentów. Np. dla papierówki stosowej w korze obowiązuje zamiennik przeliczeniowy z metra przestrzennego na sześcienny wynoszący 0,65 dla sosny, brzozy, dęba, topoli, osiki i olszy

 

Najczęściej jednostką w jakiej sprzedają nadleśnictwa jest 1,2 mp, czyli 0,78m3 a to ze względu, że drewno tnie sie na odcinki po 1,2 metra długości.

 

Arkadly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem definicję:

leśn. jednostka miary objętości sortymentów stosowych drewna. Do pomiaru sortymenty takie układa się w stosy, których czoło ma wymiary 1x1 m. Liczbę metrów przestrzennych stanowi wówczas długość stosu. Objętość (miąższość) drewna ułożonego w stosie wyrażoną w metrach sześciennych otrzymuje się przez przemnożenie liczby metrów przestrzennych przez współczynnik przeliczeniowy o wartości liczbowej ustalonej doświadczalnie dla danego rodzaju sortymentów. Np. dla papierówki stosowej w korze obowiązuje zamiennik przeliczeniowy z metra przestrzennego na sześcienny wynoszący 0,65 dla sosny, brzozy, dęba, topoli, osiki i olszy

 

Najczęściej jednostką w jakiej sprzedają nadleśnictwa jest 1,2 mp, czyli 0,78m3 a to ze względu, że drewno tnie sie na odcinki po 1,2 metra długości.

 

Arkadly

I to sie nazywa rzetelna informacja.Wielkie dzieki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę na razie głównie deskami z budowy i brzozą, która trochę podeschła. Mam teź doświadczenie z brykietami (dają sporo ciepła)

Tommcco, ostatnio udało mi się kupić 3m2 pociętego dębu i brzozy (więcej dębu) część musiałem porąbać. Kosztowało mnie to 150 PLN/m2. Jak chesz to dam namiary na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wszystko czytam to dochodzę do wniosku że mój wybór - obok zbiornika PB jako dodatkowe źródło kominek - i to Jotul - to naprawde nie tanie źródło energii. Ponieważ pobudowałam się na polu to sadzę na potęgę brzozy, osiki, jesiony, klony.

Może na stare lata będę mieć własne drewno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie...może trochę głupie. Jakoś staram się uprzątnąć plac po budowie. Pozostało mi sporo palet, które nie mają oznaczenia, że są EURO. W związku z tym idzie chyba je tylko porąbać i puścić z dymem w kominku. Jak próbowałem, to cholernie ciężko jest z nich wyciągać gwoździe...stąd pytanie...czy będzie bardzo źle dla wkładu kominkowego, jeśli wrzucę tam od czasu do czasu jakiś kawałek drewna z gwoździem...

 

Martin Nie wiedziałem, że to Twoje drewno aż z Bełchatowa. Mam oferty na 160zl/mp bliżej, więc chyba z panem G. dam sobie luz. Ale dzięki za namiar.

 

Pozdrawiam

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kupiłem dość dużą ilość (o zgrozo !) brykietu z drewna mieszanego i jestem zawiedziony. Wprawdzie daje ogrom ciepła ale zabija całą frajdę palenia w kominku - po trzech dniach szyba totalnie czarna i zero widoku na zawartość wkładu. Dodatkowo zabrudzenie jest fatalne w usuwaniu. Może to się nadaje do pieców ale w przypadku kominka to porażka.

 

Tylko co ja teraz zrobię z tym brykietem ? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie...może trochę głupie. Jakoś staram się uprzątnąć plac po budowie. Pozostało mi sporo palet, które nie mają oznaczenia, że są EURO. W związku z tym idzie chyba je tylko porąbać i puścić z dymem w kominku. Jak próbowałem, to cholernie ciężko jest z nich wyciągać gwoździe...stąd pytanie...czy będzie bardzo źle dla wkładu kominkowego, jeśli wrzucę tam od czasu do czasu jakiś kawałek drewna z gwoździem...

 

Martin Nie wiedziałem, że to Twoje drewno aż z Bełchatowa. Mam oferty na 160zl/mp bliżej, więc chyba z panem G. dam sobie luz. Ale dzięki za namiar.

 

Pozdrawiam

 

T.

palisz pienidze :o taka paleta EuRO w skupie to 18 PLN za kilka takich masz 1 mp drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Pozostało mi sporo palet, które nie mają oznaczenia, że są EURO. W związku z tym idzie chyba je tylko porąbać i puścić z dymem w kominku....

palisz pienidze :o taka paleta EuRO w skupie to 18 PLN za kilka takich masz 1 mp drewna

No właśnie, skoro paleta nie ma oznaczenia, że jest EURO, to chyba euro nie jest. Jak to sprawdzić....?

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...