Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Folia 0,2 czy 0,3 pod wylewki?


KrzysiekSw

Recommended Posts

Ja skorzystam z okazji i "wepnę" się do wątku z moim pytaniem.

Mam budynek podpiwniczony i może być problem z wilgocią w piwnicy. Problem ten ma być rozwiązany przez drenaż (i mam nadzieję że będzie). Aktualnie nie mam wykonanego odpływu z drenażu - woda jest wypompowywana ze studzienki.

Póki co takie rozwiązanie sprawdza się, ale jeżeli woda nie jest wypompowywana dłuższy czas, to w piwnicy pojawia się woda. Teoretycznie jeśli będzie odpływ z drenażu, taka sytuacja nie wystąpi. Ja wolałbym się jednak zabezpieczyć.

 

I tutaj dochodzę w końcu do sedna :)

Zainteresowałem się produktami Hydrostop i chciałbym pokryć podłogę w piwnicy mieszanką profesjonalną, a połączenia ławy z płytami wypełnić zaprawą wodoszczelną.

 

Czy po takim zabezpieczeniu podłogi muszę dodatkowo wykonywać izolację poziomą z papy lub folii, czy mieszanka profesjonalna będzie sama stanowiła wystarczającą izolację przeciwilgociową (bo przecież od tego jest)?

 

A może w ogóle zrezygnować z Hydrostopu i zaizolować standardowo, wierząc że drenaż spełni swoje zadanie?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 121
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

[

pisałem juz wczesniej ,że jesli folia budowlana wg was nadaje sie na izolacje przeciw kapilarnemu podsiąkaniu wigoci to dlaczego nie daliście jej na fundament pod pierwszą warstwę cegieł ,bloczkow, maxów itp

 

A to już jest taka mała manipulacja. Na izolację chudziaka nie stosuje sie folii budowlanej tylko folię z HDPE lub PCV, która jest dużo bardziej wytrzymała od budowlanej. Na pewno wiesz jak się różnią te folie choćby w dotyku ale na potrzeby tej dyskusji wolisz się odnosić do budowlanej, choć nikt o niej nie wspomniał.

PS. Przetłoczone folie PE jak najbardziej się stosuje jako izolację poziomą pod murem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zrobiłem tak:

- zagęszczony grunt,

- czarna folia budowlana,

- chudziak,

- dysprobit,

- papa termozgrzewalna SBS (1 warstwa).

Na to wszystko dojdą jeszcze warstwy:

- folia budowlana (nie wiem, czy dać 1 czy 2 warstwy, bo mam papę wierzchniego krycia z posypką i pewnie 1 warstwa się poprzeciera),

- styro 10 cm,

- folia - 1 warstwa,

- jastrych,

- ceramika.

 

Teren działki jest zmeliorowany drenażem (dodatkowo dookoła domu chcę zrobić drenaż odprowadzający deszczówkę), bo grunt nie jest zbyt nasiąkliwy - na wiosnę to chodzi się w błocie po kostki, a jak mi kopara wjechała robić wykop pod uziom, to zrobiło się takie ciasto, że gumolakierki z nóg spadały :/

 

Pewnie niektórzy powiedzą, że rozwiązanie jest paranoidalne, ale ja w tym domu chcę się zestarzeć z rodzinką, ale bez grzybów - grzyby toleruję jedynie w potrawach typu bigos, pizza, zupa :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję na gliniastym gruncie, dlatego na parterze myślałem przed wylewką dać papierową papę izolacyjną, a na to dopiero folię (i styropian).

Jak bądzie papa, to wystarczy folia 0,2mm, czy mimo wszystko dawać 0,3?

 

połozyłem wyłacznie pape izolacyjną /na sucho/ i na to styropian

jest OK

 

 

wesołych świąt !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
połozyłem wyłacznie pape izolacyjną /na sucho/ i na to styropian

jest OK

Styropian na papę??

Papa zawiera rozpuszczalniki które rozpuszczają styropian - gratulacje!

 

Pierwszą wylewkę smarujemy dysperbitem, potem folia i styropian (choć w nieogrzewanych pomieszczeniach zazwyczaj się go nie kładzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

połozyłem wyłacznie pape izolacyjną /na sucho/ i na to styropian

jest OK

Styropian na papę??

Papa zawiera rozpuszczalniki które rozpuszczają styropian - gratulacje!

 

Pierwszą wylewkę smarujemy dysperbitem, potem folia i styropian (choć w nieogrzewanych pomieszczeniach zazwyczaj się go nie kładzie)

 

panfotograf się myli - oj bardzo się myli :wink:

Zachęcam do lektury:

http://forum.muratordom.pl/styropian-i-papa-czy-mozna-je-laczyc,t160231.htm

lub do badań empirycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zrobiłem tak:

- zagęszczony grunt,

- czarna folia budowlana,

- chudziak,

- dysprobit,

- papa termozgrzewalna SBS (1 warstwa).

Na to wszystko dojdą jeszcze warstwy:

- folia budowlana (nie wiem, czy dać 1 czy 2 warstwy, bo mam papę wierzchniego krycia z posypką i pewnie 1 warstwa się poprzeciera),

- styro 10 cm,

- folia - 1 warstwa,

- jastrych,

- ceramika.

 

Teren działki jest zmeliorowany drenażem (dodatkowo dookoła domu chcę zrobić drenaż odprowadzający deszczówkę), bo grunt nie jest zbyt nasiąkliwy - na wiosnę to chodzi się w błocie po kostki, a jak mi kopara wjechała robić wykop pod uziom, to zrobiło się takie ciasto, że gumolakierki z nóg spadały :/

 

Pewnie niektórzy powiedzą, że rozwiązanie jest paranoidalne, ale ja w tym domu chcę się zestarzeć z rodzinką, ale bez grzybów - grzyby toleruję jedynie w potrawach typu bigos, pizza, zupa :lol:

 

 

witam temat wrócił po kilku miesiącach

 

brawo brawo brawo powinno być jak powyżej z małą weryfikacją bez dysperbitu

 

a oto modelowy przykład

 

http://www.fundament.icopal.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinezio napisał:

W której papie konkretnie Ty widziałeś rozpuszczalniki?
a w której nie ma?

Przy tej ilości rur i rurek które mam na podłodze położenie między nimi szczelnej warstwy papy jest niemożliwe. Smaruję wszystko dysperbitem + folia.

 

A ryzykować czy rozpuszczalniki zawarte w smole rozpuszczą mi za 10 lat styropian i podłogi siądą o kilka (naście) milimetrów w łazience NIE ZAMIERZAM.

Chcecie badać empirycznie - badajcie ale u siebie i nie doradzajcie głupot innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panfotograf: hmm... no popatrz, a mi się zawsze wydawało, że papa składa się z welonu otoczonego obustronnie masą bitumiczną modyfikowaną tak, aby była elastyczna... Ilekroć miałem do czynienia z papą, tylekroć nie czułem żadnych zapachów od niej wiążących się z rozpuszczalnikami... Z drugiej strony nie spotkałem się jeszcze z rozpuszczalnikami bezwonnymi ;)

 

Poza tym zacząłem już użytkować swoją podłogę (zaizolowaną warstwą dysperbitu i papą termozgrzewalną) i grzać podłogówką - ZERO jakichkolwiek zapachów spod podłogi.

 

Pokaż mi jakąkolwiek listę składników papy z rozpuszczalnikiem.

 

Nie wszystko, co oparte na smole, musi zawierać rozpuszczalnik, aby było elastyczne.

 

Pozdrawiam przewrażliwionych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W papie asfaltowej nie ma, a poza tym jeżeli nawet posmarujesz dysperbitem na bazie wody to Ci styropianu nie zeżre. Co innego jeżeli będzie to lepik na bazie rozpuszczalnika (smoła), no ale w końcu nie wiem czym smarowałeś. A jak wykonałeś izolację pionową ścian fundamentowych?? Bo pewnie był to dysperbit + styropian??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o zapach, ale o wrażliwość styropianu na rozpuszczanie. Starsze styropiany miały tendencje do kurczenia i znikania same z siebie.

Być może są jakieś smoły które nie zawierają rozpuszczalników i producent daje gwarancję, tylko czy poniesie koszty naprawy podłogi która waży kilka/kilkanaście ton i leży na styropianie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem asfalty są robione z ropy (pomijając te naturalne) i zawierają/mogą zawierać:

- asfalteny

- żywice

- oleje

- struktury aromatyczne

 

... a zresztą... po co strzępić język po próżnicy... na obrazku lepiej będzie widać, że asfalt to nie to samo co smoła...

 

http://img130.imageshack.us/img130/4002/asfalty.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asfalt jest to jedna z nielotnych (a de facto chyba najgęstsza z uzyskiwanych) frakcji destylacji ropy naftowej zmieszana z kryszywem ;) Ropa naftowa to węglowodór złożony, więc i asfalt siłą rzeczy to też węglowodór złożony zmieszany z kamieniem.

W zasadzie rozpuszczalniki też bazują na węglowodorach (np. benzyna ekstrakcyjna), ale są znacznie bardziej lotne od asfaltu.

 

Zdrówko (też wznoszone związkiem węglowodoropochodnym, tylko bardziej prostym :lol: )!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...