Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klimatyzacja Split + dodatkowy wymiennik


Recommended Posts

Siema,

Mam pytanie, czy ma szansę zadziałać taki układ:

Klimatyzator typu split, zamontowany tak, że jedna z dwóch rurek łączących jednostki, dokładnie ta "gorąca", ma po drodze zamontowany jeszcze wymiennik płytowy.

W trybie grzania, gorący czynnik z jednostki zewnętrznej przechodziłby najpierw przez ten wymiennik, potem do jednostki wewnętrznej. W trybie chłodzenia, czynnik zimny najpierw przechodziłby przez jedn. wewn., potem przez wymiennik, do jedn. zewn.

Wymiennik, którego obieg hydrauliczny po drugiej stronie byłby odpowiednio sterowany, miałby za zadanie odbierać część ciepła w trybie grzania i dogrzewać podłogówkę, a w lato może podgrzewać wstępnie c.w.u. ciepłem odzyskanym przy chłodzeniu.

Interesuje mnie właściwie głównie zagadnienie prawidłowej pracy "termoobiegu czynnika" czyli czy wstawienie takiego elementu w obieg, może powodować jakąś anomalię w procesie przemian gazowych jakie następują podczas pracy klimy?

Taką przeróbkę chciałbym wykonać w najbliższym czasie, na nowym zestawie, i szukam fachowca od klimatyzacji do podłączenia (Wrocław).

Ktoś chce się przyłączyć do eksperymentu?

Pozdrawiam

KK

klima-pompa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie może to zadziałać. Będziesz musiał eksperymentalnie dobrać ilość czynnika. Zamiast wymiennika płytowego prościej będzie po prostu wydłużyć rury chłodnicze, zdjąć izolację, zawinąć w spiralę i wstawić w zbiornik. Kwestie jak to uszczelnisz i ile się przy tym namęczysz nawet nie poruszam. Wymiennik płytowy dedykowany do takich rzeczy? Pewnie będzie kosztował tyle co druga klima.

Sensu w tym nie ma, bo co jeśli będziesz chciał mieć więcej ciepłej wody? Będziesz niepotrzebnie grzał dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowy wymiennik na ciśnienie 45bar to ok 800-1000zl. Moze nawet taniej, zależy jaką ma powierzchnię wymiany. Patrzę na takie ok 1-2m2. Zrobić z rurek też można, ale dla 8mm powierzchnia 1m2 to ok 50mb rury... Sporo. Mozna dolutowac jakies boczne płaskowniki do rurki, ale to już zabawa.

Sens calosci widzę tak: jesień zima wiosna -grzanie klimą, która dogrzewa podłogówkę, zimą dodatkowe ogrzewanie elektryczne. Lato -przy chłodzeniu odbiór ciepła z klimy do cwu. Cwu dodatkowo grzane elektrycznie do wymaganej temeratury. Może też grzanie cwu klimą, przez zrobienie przeróbki jednostki wewnętrznej- oszukanie wentylatora i czujników temperatury -akurat dla mnie elektronika to nie problem, ale to opcja. Wtedy przez jednostkę wewn czynnik przechodziłby tylko, bez oddawania ciepła do pomieszczenia.

Na koniec po określeniu zapotrzebowania na energię elektryczną, na cały rok, planuję montaż paneli PV na kredyt z programu czyste powietrze i wywalenie pieca na (nie)ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...