Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dó? ch?onny na deszczówk?


Recommended Posts

Mam pytanie.

Czy wykonują dół chłonny na deszczówkę w postaci kręgów betonowych zapuszczonych do ziemi trzeba stosować się do przepisów określających wymagane odległości dla lokalizacji studni?

Coraz bardziej się zastanawiam nad tym, co zrobić z wodą z 250m2 dachu. Działka niewielka, więc nie chciałbym po każdym deszczu mieć jeziora wokół domu, tym bardziej, że po ostatnich deszczach widać, że zmienia się nam klimat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się uda to chciałbym na początku ten dół wykopać tak głęboko aby można było brać z niego wodę do celów budowlanych. Poźniej mógłbym go zasypać kamieniami aby nie było widać lustra wody i nie było podstawy do traktowania go jako studni użytkowej. Ale w zależności od poziomu wody gruntowej (generalnie nie jest za niski) jeżeli by sie tam utrzymywała woda to mógłbym ją wykorzystać do podlewania ogrodu lub mycia samochodu.

Tylko czy nikt się to takiego obiektu nie przyczepi jak powstanie 2m od granicy działki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem dwa takie doły ( po obu stronach działki ) , po prostu wkopałem 4 kręgi betonowe fi 120 wew , kopałem dotąd aż przekopałem się przez glinę do warstwy wodonośnej , na wierzch założyłem betonową przykrywkę , i przysypałem ziemią tak że nie widać że pod ziemią jest taka konstrukcja .

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od poziomu wody gruntowej. U mnie jest następująco:

 

- w ziemię jest wkopanych 5 kręgów po 60 cm. Obok dwóch na samym dole umieściłem kolejne dwa połączone rurą PCV. Uzyskuje w ten sposób większą powierzchnię.

 

- kręgi zostały dobrze zabezpieczone (tzn. beton na złączeniach, całość w lepiku i papie, a w środku specjaną wodoodporną folią w płynie, która wysycha.

 

- na dnie umieszczona pompa, która pompuje wodę na róg działki i jednocześnie podlewa drzewa. Tyle zabezpieczeń przed wodą grupową z powodu prostego - nie chcę, aby pompa pompowała wodę gruntową.

 

Na razie wszystko działa, ale zobaczymy, co będzie jesienią i na wiosnę. Dodam, że do rowu wchodzi woda deszczowa i z drenażu.

 

michalp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...