Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wysokość komina systemowego


Recommended Posts

To po jakiego pierona w projekcie mam na równo z kalenicą skoro to jest źle. Jak by to mój teściu powiedział, po to kupiłem projekt żeby mieć wszystko do robienia z projektu
Bo trzeba było projekt od architekta brać a nie od jakiegoś barana.. ;) .A tak na serio: komin masz w kalenicy, czy w pewnej od niej odległości?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kalenicy oś komina jest 140cm, nachylenie dachu 35 stopni.
To inna sytuacja. W zasadzie może być równo z wysokością budynku w kalenicy...Oczywiście lepiej dać kilkanaście cm wyżej niż kilkanaście niżej...Kalenica i usytuowanie względem niej to nie jedyny wyznacznik. Istotna jest też całkowita wysokość części roboczej komina, średnica kanału dymowego, otoczenie, kierunek wiania dominujących wiatrów i to jakie urządzenie do niego podłączysz. Wysokość nad poziomem morza budowli, już Ci podaruję ;)

 

Czynniki te mogą spowodować konieczność zwiększenia wysokości. Nigdy nie jej zmniejszenia...

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zależy od kąta pochylenia dachu i rodzaju pokrycia dachu (łatwo zapalne, niepalne)

http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,zasady_wykonania_kominow_ponad_dachem,7365

Lokalizacja wylotów kominów (wg PN 89/B-10425) [11]:

 

Wyloty przewodów kominowych powinny być wyprowadzone ponad dach na odpowiednią wysokość:

– W przypadku płaskich niezależnie od konstrukcji, przy dachach o kącie nachylenia połaci nie większym niż 12°, a także przy dachach stromych o kącie większym niż 12° i pokryciu łatwo zapalnym – co najmniej 0,60 m powyżej poziomu kalenicy (rys. 1a i 1b).

 

– Przy dachach stromych o kącie pochylenia połaci większym niż 12° i pokryciu niepalnym wyloty przewodów powinny znajdować się co najmniej 0,30 m od powierzchni dachu oraz w odległości co najmniej 1,0 m mierzonej w kierunku poziomym od tej powierzchni (rys. 1c).

 

– Przy usytuowaniu kominów obok przeszkody, przy dachach wgłębionych, do prawidłowego działania ich wyloty powinny się znajdować:

 

a) co najmniej 0,30 m powyżej górnej krawędzi przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości mniejszej niż 1,5 m od tej przeszkody;

 

b) co najmniej na poziomie górnej krawędzi przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości większej od 1,5 do 3,0 m od tej przeszkody;

 

c) ponad płaszczyzną wyprowadzoną pod kątem 12° w dół od poziomu przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości od 3,0 do 10,0 m od tej przeszkody (rys. 1);

 

d) w przypadku nadbudówek na dachach (mansardy z oknami) wyloty kominów powinny znajdować się powyżej nadbudówek przy zachowaniu warunków podanych w punktach a)–c).

 

W uzasadnionych przypadkach służby ochrony powietrza mogą zażądać podwyższenia kominów w stosunku do wymagań punktów a)–c).

Rys. 1 - Usytuowanie wylotów komina.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...